Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dobrodružný
  • Sci-Fi

Recenze (1 331)

Pes (2022)

Nekomplikované, milé a pro milovníky psů nutnost. Tohle je osvěžující mix road movie a buddy comedy, kde se sbližuje bývalý voják Briggs s traumatizovanou služební fenkou Lulu, která mu ze začátku dělá ze života peklo. A jak to tak bývá, nakonec k sobě cestou na pohřeb bývalého páníčka Lulu najdou cestu. Oceňuju, že Lulu je obyčejný pes, film z ní nedělá superinteligentní, supervtipné zvíře. O to silnější je milé vyznění filmu. A Channing Tatum znovu dokazuje, že pod těmi bicáky je kvalitní a sympatický herec, který si umí vybrat dobré projekty.

Top Gun: Maverick (2022)

Čtyři hvězdy ale s odřenýma ušima. Pokračování Top Gunu se zdá být zbytečné. Původní příběh si nevyžadoval pokračování, nikdo ho ani nevyžadoval. A přesto funguje. Kosinski naprosto skvěle hraje na nostalgickou notu a když se spustí hlavní hudební motiv doprovázený sexy záběry stíhaček (tvůrci úspěšně navazují na skvělý vizuální styl Tonyho Scotta), tak ani já se neubratím přiblblému úsměvu a chuti pěstí Mavericka podpořit. A to původní Top Gun rozhodně nepatří mezi mé oblíbené filmy. Úvodních dvacet minut je skoro dokonalých. Vyžehlený Tom Cruise, který stále disponuje Maverickovým chlapeckým šarmem, retro motorka a kožená bundička, zdánlivě nemožný úkol, který Mav samozřejmě zvládne. A pak nastoupí hlavní story, která je zpětně strašně jednoduchoučká a předvídatelná. Dokonce i "nepřítel" je anonymní, takže necítíte žádné velké riziko. Seznámíme se s novou generací elitních pilotů, kteří mají charaktery, které lze shrnout jendou větou ("namachrovaný leader", "nenápadný brejloun"...). I nová (staronová) Maverickova láska v podání stále krásné Jennifer Connelly nenabízí žádnou hloubku nebo cokoli, co by zvýšilo tep. Hlavní roli tu mají kousky ve stíhačkách a jediný pořádný konflikt to má Mav a syn jeho mrtvého parťáka z prvního dílu. Tohle je zkrátka jednoduchoučká retro pohádka, která ale má dostatečné srdce na to, aby u diváků vyvolala odezvu. I proto sklízí pochvalné recenze. Po rocích vykalkulovaných marveláckých superhrdinovek Top Gun: Maverick působí jako vřelý a lidský projekt. Jo a není woke a necpe divákům do hlavy nějaký "message". A to se cení.

Smrt na Nilu (2022)

Komu se líbila Branaghova Vražda v Orient expresu, tak bude spokojený i tady. Nádherné lokace, kostýmy, hudba, elegance 30. let a známé herecké tváře. Trochu na druhé koleji je tu ona smrt, vražda se odehraje až asi v polovině filmu a následný děj je moc rychlý a nemá dostatečný fokus, aby byl skvělou detektivkou. Indicie a rychlý úsudek tu nahrazuje akce, emoce a několik love story. Ale to je asi cena za moderní adaptace, u kterých si tvůrci myslí, že záhadu musí pochopit i Bohuš z Ovarova.

V rytmu srdce (2021)

Kdo by to byl řekl, že jeden z nej filmů roku bude tenhle malý procítěný filmeček. Coda značí jednak slyšící dítě neslyšících rodičů, jednak závěrečnou část hudebního díla. Obojí na film krásně sedí. Dlouho jsem neviděla takhle kvalitní rodinný film, který je ve správných chvílích vtipný a v jiných dojemný. Téma neslyšící rodiny je tu podané citlivě a pochopitelně pro všechny, navíc je tu super twist, že jejich dcera umí krásně zpívat, což ale zbytek rodiny pochopitelně neslyší. Emilia Jones v hlavní roli je skvělá, navíc nádherně zpívá. I ve svém věku zvládla podat silný výkon (zvlášť dojemné jsou její scény s "trapným" tatínkem) a film bez problémů táhne. Velký palec nahoru a jdu zkontrolovat francouzskou předlohu Rodinka Belierových, jestli se taky takhle povedla. PS: A kudos za fakt, že neslyšící postavy tu hrají opravdu neslyšící herci!

plakát

Poslední noc v Soho (2021)

Dobrý start... hodně dobrý. Zajímavá duchařská premisa, estetika 60. let, nádherná zpívající Anička a boží centrální Londýn. Chvíli jsem si myslela, že nás čeká něco jako temná moderní pohádka (ala drsnější Penelope), ale asi v půlce se film zvrhne do trochu jiného žánru, hlavní hrdinka se začne chovat jako ujetý, hloupý kokot, který stále někam nebo před něčím utíká, a Anička ani Matt Smith už ve filmu nemají pořádný prostor, aby zazářili (přitom jsou to nejlepší herci filmu). Do toho dávám mínus za trapný subplot s černošským spolužákem hlavní hrdinky, který je tu použitý jako klasický "Token" (tj. splníme diverzitu, ale jeho postava je nechutně kladná šablona bez jakýchkoli vlastností, charakteru nebo zájmů). Škoda, škoda, dle trailerů to vypadalo o dost lépe. :-(

Duna (2021)

Přiznám se, Herbertovu Dunu jsem kdysi četla a nebyla schopná ji dokončit, protože mě postupně začala hrozně nudit. A to se mi díkybohu u téhle adaptace nestalo. Film má pomalejší tempo, aniž by nudil, bere si čas na to, aby divákům představil zajímavý sci-fi svět, který vlastně ve své podstatě až tak sci-fi není (bojují proti sobě mocné rody, proroctví o vyvoleném, prvky skoro až magie - tohle je něco, co obstojí i u středověké fantasy). Timothee je v hlavní roli moc fajn, skoro mu i věříte, že Paulovi má být šestnáct let... :-) Jeho scéna se skříňkou plnou bolesti je jedním z vrcholů filmu. Zbytek hvězdného ansámblu nemá kromě Iscara Isaaca a Rebeccy Ferguson moc prostoru, ale pokud mě paměť neklame, tak se s některými z nich ještě potkáme. Duna je poctivý, vizuálně atraktivní (nádherná jordánská poušť) a chytrá. Jen nemá pořádný konec, takže díky bohu, že už máme potvrzený druhý díl.

Vykopávky (2021)

Na začátku jsem trochu čekala upjaté romantické drama mezi Ralphem Fiennesem a Carey Mulligan okořeněné o story o důležitém archeologickém nálezu. Film ale tímhle směrem nejde, uhne trošku nikam jinam - k filmu o tom, co po nás zůstane, až tady nebudeme. Což krásně koresponduje s vykopávkami a archeologií. Film ale bohužel nedokáže tohle téma pořádně podat, vše je podané jenom tak mimochodem, bez přehnaných emocí, po anglicku. Navíc, aby nám nechyběla ta romantika, je sem naroubovaná malá love story s Lilly James, která na hlavní příběh nemá dopad. I tak je tohle fajn staromilský filmeček, který rozhodně nenadchne, ale ani neurazí.

plakát

Tiché místo: Část II (2020)

No, ten pocit novosti je pryč a zbývá docela tradiční postapokalyptický horror, který ale popravdě už není tolik děsivý. Krasinski tu trochu chybí, Murphy ho nenahradí, jeho postava není ani tak zajímavá, ani sympatická. Emily a mimčo jsou tu většinu času do počtu. Film je hlavně o dvou starších dětech, které se v druhém díle konečně naučí bojovat samy za sebe. Stačí to? Mě ne. Třetí díl by to opravdu chtělo něčím novým opepřit.

Neporazitelný (2021) (seriál)

Originální pohled na dnes už trochu vyšeptané komiksovky. Hlavní hrdina Mark má tatínka superhrdinu Omni-Mana, který je hrozně cool. Má SJW přítelkyni, která je hrozně otravná a doufám, že v druhé sérii skončí pod koly autobusu. A hlavně má Mark nové superschopnosti zděděné po tatínkovi, které musí začít používat, protože svět přišel o svoji "Justice League" (scéna, kde uvidíte jak, je hodně šokantní). Na můj vkus přeci jenom zbytečně krvavé, ale vidím tu velký potenciál, protože tenhle svět je sakra zábavný a nebojí se objevovat nové věci. Jen bych doporučila tvůrcům ubrat na té social justice agendě a potřebě "reprezentovat" jakýkoli gender, sexualitu nebo rasu. Jako dobře, záměr hezký, ale tady už je to příšerně očividná agitka. Dojem ze seriálu to ale tolik nekazí. Nejlepší je Omni-Man a jeho boží knír, Robot, který možná je nebo není padouch, a Hulk-holčička.

Motel smrti (2007)

Rozhádaný manželský pár, podezřelý hotel a ještě podezřelejší recepční. Osvěžující je, že oba hlavní hrdinové jsou napsaní civilně a můžete jim opravdu fandit, aby z "motelu smrti" utekli. Budu spoilerovat, ale líbilo se mi, že tenhle film neměl potřebu přehnaného nihilismu a nechat v divácích nepříjemný pocit, že všechno bylo od začátku marné a hrdinové měli svůj osud spočítaný už od desáté minuty. To je takový nepříjemný hollywoodský zvyk, kterým se nahrazuje chytře napsaný scénář. Jakou má totiž cenu cesta za "vykoupením" (což platí i u našeho rozhádaného párů), když na konci čeká magor se zakrvácenou baseballovou pálkou, že...

Ovládací panel