Teď správně, potom špatně (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2015, 121 min

Sang-soo Hong

Sang-soo Hong

Kim Kyoung Hee

Vzhľadom na tvorbu tohto režiséra som ani nič iné nečakal, zameriava sa na také malé, nezávislé filmy, takže žiadna plnohodnotná romantická dráma z toho byť ani nemohla, no určite nie som sklamaný, aj takéto filmy potešia. Film ponúka dva pohľady na to, ako by mohlo prebiehať zoznámenie a prvý spoločne strávený deň dvoch odlišných ľudí, uznávaného režiséra a introvertnej maliarky, ktorí sa zblížia a potenciálne by medzi nimi aj mohlo niečo byť, pričom oba sú veľmi podobné a tak sa film snaží ukázať, že práve tie drobné zmeny dokážu všetko radikálne zmeniť. Celé je to postavené hlavne na dialógoch a tu musím pochváliť, že sa aspoň obaja spolu rozprávajú inteligentne a vyberajú si aj také rozumnejšie témy, ako o živote, umení a podobne. Poteší aj obsadenie, ktoré je na nezávislý film až prekvapivo hviezdne a tak hlavné duo tvoria Jung Jae-Young a Kim Min-Hee, ktorí sa mi tu páčili a na nich je film aj postavený, ostatní majú pre film len zanedbateľný význam. Ale režijne mi to vzhľadom na skúsenosti režiséra pripadá predsa len až príliš amatérske. Nepochybujem o tom, že to bol zámer, ale predsa len niečo takéto očakávam skôr od debutantov. Kamera je neustále úplne statická a to používanie zoomu zase pôsobí až smiešne. Toto sa tu vôbec nehodilo. A tak lepšie hodnotenie takémuto filmu dať nemôžem, ale celkovo sa mi to páčilo, rád si niečo podobné občas pozriem. 66%(25.5.2017)

• Aljak

Po dlhej dobe som si naservíroval nejakú juhokórejskú drámu, ktoré sa mi zväčša dosť pozdávali, no tento krát to bola trefa úplne mimo! Zlákal ma samotný názov filmu, potom aj vábivý popis a neposlednom rade aj vysoké hodnotenia. Forma filmu v dvoch dejových rovinách ma málokedy sklamala (ak vôbec niekedy), ale v tomto prípade to bola naozaj bieda vo všetkých ohľadoch. Nudná konverzačka bez poriadneho dejového spádu, len hlúpe dialógy a mdlé scénky - dokonca až v dvoch podaniach. Toto naozaj nie. Možno budem jediný, kto dá tomuto filmu "odpad", ale akosi nenachádzam nič, čo by som tu mohol vyzdvihnúť.(2.4.2017)

Pár herců, pár lokalit, dialogy. Komorní zážitek, úsporný scénář, protože o naraci tady opravdu nejde. Spíš o pocity, dojmy, zajímavé charaktery, sympatická hérečka. Jeden z mála jihokorejských filmů, kde nikdo neumře a ani jinak moc nelomcují srdcem diváka, což kvituji. Dvě hodiny jsou moc, prostě mi přijde, že bych je mohl strávit i lépe. Hodnocení filmu je ale opravdu silně subjektivní záležitost. 55 %. Febio 2016. PS: Všimli jste si transkripce originálního názvu? Jigeumeunmaggogeuttaeneuntteulrida ;)(21.3.2016)

Kameraman objevil funkci zoom a nebojí se ji použít! ;) ... námět jak z Kieślowského Náhody, dialogy plné civilní trapnosti (pro změnu skoro jak ze starého Formana, sorry za to rouhání). Uznávám, že hranice mezi minimalistickým zážitkem a pseudointelektuální sračkou je tenká a vratká. U mě naštěstí střelka ukazuje na správnou stranu.(21.3.2016)

"Kdyby chlapi neměli rádi ženské, kdo by je měl rád?" Tento komorní, meditativní až hypnotický snímek, skládající se ze dvou častí s názvy "Potom správně, teď špatně" a "Teď správně, předtím špatně", sleduje křehkost vznikajících vztahů a zároveň poukazuje na vypočítavé jednání jejich účastníků, kterému by se měli vyhnout. Film stojí především na hereckých výkonech představitelů dvou hlavních rolí, ale jeho tempo je tak pomalé, až jsem při jeho sledování několikrát usnul.(19.3.2016)