poster

Šitkredit

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2010, 32 min

Hrají:

Lukrecius Chang
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Luke7
  ****

  Myslím si, že o tomto tématu by se mělo hodně mluvit a hlavně jednat co se týče zákonů. Zdá se až neuvěřitelné co všechno zákon umožňuje firmám, co nabízejí půjčky, aby mohly doslova okrádat jiné, kteří si půjčí, protože se ocitli například v tíživé finanční situaci. Zákon dovoluje firmám, co nabízí půjčky zahrnout si do svých smluvních podmínek (samozřejmě minimalistickým písmem) nehorázné poplatky, ať už za odstoupení od smlouvy, předčasné zaplacení či dokonce konzultaci. Zákon nechrání toho kdo si půjčuje, nýbrž vymahače. Firmám nejde o to, aby klient své pohledávky splatil, ale naopak, aby nebyl schopen splácet a jen platil penále z prodlení a nakonec, aby doživotně odváděl peníze ze sociálních dávek, když už přijde o práci, dům a vše movité. Momentální ochrana, která vyplynula z dokumentu je taková: nebrat si úvěr bez jasných smluvních podmínek, informovanost klienta. Líbili se mi raperské vsuvky. V dokumentu chybí jakékoliv vyjádření "finančních (lichvářských) institucí". Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět 2011 v Opavě.(2.3.2011)

 • lena60
  *****

  Doporučuji ke zhlédnutí především finančně negramotným jedincům.(8.3.2011)

 • CheGuevara
  ***

  Možná už jsem zmlsán poněkud osobitějšími dokumenty, ale jediné, co Šitkredit dělí od reportáže z Černých ovcí, je raper Chang, což je s prominutím poněkud málo. Navíc uříznuté hlavy zpovídaných již na míle koketuje s lajdáctvím.(3.4.2011)

 • J.Connor
  ****

  Na krátké ploše, což je žádoucí, výstižně a srozumitelně popsaný fenomén profesionální hi-tech lichvy aneb jak se do smrti zadlužit kvůli jedné plazmové telce. A Lukrecius Chang je výborný.(16.1.2011)

 • Marze
  ****

  Viděl jsem před lety politika Kalouska říkat ve zprávách, že za tyto věci si mohou blbí lidé sami. V tomto dokumentu se slušný Vladimír Špidla vyjadřuje přesně opačně a hovoří o dírách v zákoně. Je vidět, že další vývoj mu dal za pravdu a v roce 2018 se připravovanými zákony věci hýbají k lepšímu. A Kalousek se jen těsně dostalo pět do parlamentu.(12.2.2018)