Reklama

Reklama

30 for 30 - Season 1 (2009) (série)


Dávní bratři (S01E25)

(epizoda)
  • USA Once Brothers

Obsahy(1)

Dražen Petrovič a Vlade Divac byli přáteli, kteří už od dětství sdíleli lásku k basketbalu. Společně pozvedli jugoslávský národní tým do nepředstavitelných výšin. Poté, co si podmanili Evropu, se oba vydali do Ameriky, kde se stali prvními zahraničními hráči, jež v NBA dosáhli postavení hvězd. Avšak po pádu Sovětského svazu o Vánocích 1991 se Jugoslávie rozdělila. Mezi Petrovičovým Chorvatskem a Divacovým Srbskem se rozpoutala válka. Dlouho zapomenuté etnické napětí znovu ožilo a oba muži, kdysi bratři, nyní stáli na opačných stranách ničivé občanské války. Přestože se Petrovič a Divac nadále setkávali na basketbalových hřištích, nepadlo mezi nimi jediné slovo. Poté, osudné noci 7. června 1993, se Dražen Petrovič zabil při autonehodě. Poutavý příběh o těchto dvou mužích líčí, jak okolnosti, které nemohli ovlivnit, zpřetrhaly jejich přátelské pouto a odhaluje, zda se Divac někdy smířil s tím, že jeho přítel zemřel dřív, než měli příležitost se usmířit. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

neoBlast 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Konečně se vedle všech těch NFL, MLB, NHL dočká i evropský fanoušek. Ano, kluci jugoslávští hráli i NBA, ale srdce příběhu o přátelství basketbalistů tkví v národním týmu a hlavně jejich osobním vzájemném vztahu. Silný a tragicky končící příběh vyprávěný z pohledu zestárlého obra Vlade Divace. Je to průměrně natočené, ale hlavně emocionální a dojemné.   70 % ()

Blazis34 

všechny recenze uživatele

Velký příběh dvou velkých hráčů. A to nejen postavou. Velice zajímavý příběh, který narušila občanská válka i tragická nehoda Dražena. Musím říct, že jsem tyto dva neznal, ale jejich síla příběhu mě dostala a ukázala, na jak tenkém ledu žijeme. Dokument byl natočen velice dobře, pravdivě a bez ostychu. Dávám 80% - lepší čtyři hvězdy. ()

Reklama

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Co budují dva lidé dlouhé roky, myslím tím pevné až bratrské přátelství, dokázala podělaná politika dutých hlav, zničit zhruba za jednu jedinou minutu! Velice silný dokument o hodnotě přátelství, vlastenectví, národní hrdosti, ale hlavně o lásce k basketbalu, který aspoň na chvilku, všechny bariéry bořil. Závěrečná scéna na hřbitově, opravdu lomcuje emocemi. ()

Castrator 

všechny recenze uživatele

Perfektní film především o basketu, až ve druhé řadě o vztahu dvou lidí, jejichž přátelství zničila válka a incident s chorvatskou vlajkou. Vlade Divać vypráví o minuloti a Petrovićovi zajímavě a jasně, především díky němu je dokument tak zajímavý a drží divákovu pozornost. Ve filmu je dost záběrů z nejrůznějších zápasů NBA, ME, MS či OH z 80. a 90. let a fanda basketu té doby si přijde na své. Pasáže o válce neukazují to úplně nejhorší, ale ukazují dost na to, aby vylíčily válku takovou jaká je. Dokument může být zajímavý i pro někoho, koho basket vůbec nezajímá, ale musí se několika desítkami minut protrpět, než začne to "podstatné". Tento díl 30 for 30 se fakt povedl. P. S. Zpráva o smrti D. Petroviće byla uvedena v naší televizi večer, buď ve sport. novinách nebo ve večerních zprávách, pamatuji si to. Kdo pamatuje více detailů (kdo zprávy četl, jestli šlo o zprávy v půl osmé nebo až večer), budu rád za informaci do pošty nebo do diskuze. ()

wege 

všechny recenze uživatele

Dalo se z toho vytřískat daleko více. Dali Vlademu velký prostor, ale zároveň to nechali téct jenom po povrchu, vůbec se nevyjadřoval k těm důležitým věcem a nikdo ho k tomu nenutil. Přišlo mi to podobné, jako bych se v dnešní době ptali Ovečkina. Ano vztah k Draženovi velký, byli to asi velcí kamarádi, ale zároveň se člověk nemohl zbavit dojmu, že prostě neříká všechno. Jako by nemohl nebo spíše raději nechtěl, protože pak by se s ním nikdo nebavil? ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama