Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kurdská rodina žijící v neklidném regionu Jihovýchodní Anatolie, poznamenaném táhnoucí se válkou turecké armády s rebelující Kurdskou stranou pracujících, je nucena opustit svou rodnou vesnici. Zatímco boji zdrcený Davut se rozhodne se svou ženou a syny pro ilegální emigraci do Norska, zbytek rodiny zakotví v Istanbulu. Na každého však v novém prostředí čekají nejen lákavé příležitosti, ale i těžké zkoušky... (Niktorius)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (5)

Danikaa 

všechny recenze uživatele

Značne depresívny film zo života Kurdov. Aj 14 rokov od jeho vzniku sú problémy, ktoré rieši neskutočne aktuálne. Každodenný boj o život s vrtulníkmi nad hlavami, s biedou, negramotnosťou, bez lekárskej starostlivosti, to je realita, s akou musia žiť. Davutova rodina ktorej časť emigruje do Nórska a časť sa presťahuje do Istanbulu, si tam prechádza radosťami, starosťami aj rodinnými tragédiami.  Smútok za domovom, staré zvyky, návyky a spôsob života, sa s moderným veľkomestom jednoducho nekamarátia. ()

edie sedgwic 

všechny recenze uživatele

Az na par prehnane teatralnych scen velmi posobivy a silny film z prostredia, ktore dokaze uplne pochopit len ten, co to zazil. Zase nieco nove a kvalitne, nahlad do zivota ludi, ktori kvoli svojmu povodu prezivaju peklo na zemi. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Ne úplně dokonale dobroušený, přesto velice silný film. Populární kurdský zpěvák Mahsun Kirmizigül dokázal, že Beyaz Melek nebyla žádná náhoda a že je vlastníkem obdivuhodného (audio)vizuálního cítění, díky němuž si vytváří osobitý filmařský rukopis. Jeho vyloženě nádherné obrazy (doprovázené neméně chytlavou hudbou) pak trošičku kazí jen jejich občasná přehnaná ikoničnost - viz například plakátový výjev zvedání čerstvé narozeného syna proti slunci. Ve svém druhém filmu se Kirmizigül rozhodl poprat s celou lavinou citlivých sociálních témat - patriarchálním modelem společnosti, transsexualitou, vraždami ze cti, ilegální emigrací, kurdskou otázkou i sociálně-ekonomickou propastí mezi městem a venkovem - a vyšel z toho boje se ctí, byť právě tahle mnohotematičnost je nakonec asi největším problémem filmu, neboť ve slabších momentech vyvolává podezření, že se tvůrci reflexí mnoha tureckých bolístek prostě snažili buď mermomocí vydolovat z diváka co nejvíc emocí, nebo se raději vyhnout pokusu o nějaký hlubší vhled do problematiky. Je každopádně vidět, že talentovaný režisér a scénárista má ještě kam růst a jeho další film o pěti minaretech v New Yorku by už mohl být naprosto vynikající. Güneşi Gördüm je "pouze" velmi, velmi dobré. 80% ()

Soupalka 

všechny recenze uživatele

Vizuálně krásný film na mnoho vážných a stále aktuálních tureckých témat. Tak mnoho, že podle mne právě z tohoto důvodu na 5 * nedosáhne. Méně je někdy více a u tohoto filmu bych tak asi i ocenila menší rozdrobenost. Možná by pak paradoxně byl více emotivní i s lepším kontrastem a nebylo by třeba například již zde jinde zmiňovaných ikonických výjevů. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama