Sallie Gardner at a Gallop

Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 1878, 1 min

Písal sa rok 1878 a pán Eadweard Muybridge vytvoril niečo, o čom ešte nevedel, že to vyvolá ošiaľ a stane sa najobľúbenejším prostriedkom zábavy na svete počas 20. storočia a je ním aj doteraz. Eadweard Muybridge vytvoril film.
Snímka vznikla s pomocou 24 fotoaparátov, ktoré vytvorili statické obrázky a tie sa následne usporiadali podľa časovej kontinuity. (TMNT)

JohnMiller

Túto krátku pasáž s cválajúcim koňom som videl ako dieťa v nejakom dokumente o kinematografii na STV2. Ani za boha si neviem spomenúť ako sa volal. Ohodnotiť túto krátku sekvenciu je asi tak jednoduché ako náročné. Hľadať v tom nejaký hlbší zmysel je od veci ide iba o cválajúceho koňa ale má to prvenstvo v "pohybujúcich sa obrázkoch" takže nápad za milión s predsa musí ceniť. Prvý film si nemôže zaslúžiť nízke hodnotenie. ()

PozorGranat

Film mě dojal natolik, abych se na něj koukl hned několikrát. Musím pochválit jak režiséra, tak i scénáristu a kameramana, a i když se jedná o jednoho a toho samého člověka, odvedl skvělou práci. Tento film bohužel nemohu najít v žádném e-shopu na DVD, což je smutné, protože by šel hned vedle filmů Titanic a Statečné srdce. Ihned po zhlédnutí jsem zhlédl všechny filmy tohoto režiséra. Zajímalo by mě, zda-li je to inspirováno skutečnou událostí, neuvěřitelný souhrn emocí. ()

woo-hoo-hoo

"In 1878 Eadweard Muybridge photographed a horse named "Occident" in fast motion using a series of 12 stereoscopic cameras. The first experience successfully took place on June 11 at the Palo Alto farm in California. The cameras were arranged along a track parallel to the horse's, and each of the camera shutters was controlled by a trip wire which was triggered by the horse's hooves." ()

Radko

Za prvenstvo si film rozhodne štyri hviezdičky zaslúži. Za obsah zároveň len štyri, pretože cválajúci kôň je fajn, no cválajúci kôň osedlaný jazdcom je zároveň niečím, čo symbolizuje ovládnutie prírodnej nespútanosti. Preto považujem Vlnu Etiénne- Jules Mareya za fascinujúcejšiu, presvedčivejšiu a prostým záznamom živelnosti mora za prioritnejšiu, než tento síce časovo skorší, ale antropocentrizmom zaváňajúci kúsok. ()

Madsbender

KONEČNE sa mi podarilo objaviť Muybridgeov experiment z konských dostihov. Keď sa na internete skrýva len ako "First motion picture" alebo "Horse Motion Movie", nebol som doteraz schopný ho tu na databáze nájsť. Zaúradovala však náhoda a konečne tak môžem učiniť a ohodnotiť. K filmu: pre-lumièrovský počin, ktorý nie je ani tak filmom, ako rýchlym sledom fotografií, ako obsah správne uvádza, 24 strategicky rozmiestnených fotoaparátov s automatickou spúšťou. Jeden z pár prvých krokov, ktoré stáli u zrodu toho, čo dnes nazývame kinematografiou a dokonalý zástupca objektívnej dokumentácie prostredníctvom záznamu reality. S fikciou si ešte musíme počkať na pána Mélièsa a jeho súčasníkov. ()

• Režisér zachytené jednotlivé fázy behu koňa premietol na vlastnom projektore zoopraxiskop (zoogyroskop). Premietané obrazy boli na sklenených doskách. (Raccoon.city)
  • Pôvodne bolo uvádzané, že na fotkách je jockey Gilbert Domm a kôň Sallie Gardner. Po čase boli tieto informácie spochybnené, nakoľko bolo urobených oveľa viac fotografii s rôznymi jazdcami a koňmi. Historička Marty Braunová vo svojej knihe píše, že na fotkách je jockey Charlesa Marvin a kôň Abe Edgington. Najnovšia štúdia ale dokazuje, že koňom bol Annie G a jockey bol neznámy jazdec čiernej pleti. (Raccoon.city)
  • Fotografie boli urobené na farme, ktorú vlastnil priemyselník, bývalý guvernér Kalifornie a jazdec Leland Stanford. Farma bola blízko San Francisca v Kalifornii v dnešnom Palo Alto. (Raccoon.city)