Dhobi Ghat

Mumbai Diaries

(neoficiální název)

Indie, 2010, 100 min

Kiran Rao

Kiran Rao (původní scénář)

Aj keď niekto môže namietať, že jednotlivé príbehy vyšumia do stratena, aj tak film vo mne zanechal úžasné pocity. Skvelá prehliadka Bombaja a zaujímavé fotky života v ňom, očarujúca hudba, Munno ktorý bol tak veľmi zaľúbený, neobvykle vážny Aamir v roli Aruna ... podľa mňa netypická India. (filmová výzva 2017 - emma53)(9.4.2017)

V poslednej dobre som naozaj nič lepšie nevidela, nádherný film, realita Bombaya, zaujímavý námet viacerých príbehov voľne sa prelínajúcich a postáv navzájom sa ovplyvňujúcich v krehkých vzťahoch, ktoré sa medzi mini vytvorili. Nádherné zbery skutočnej reality mesta. Som nadšená, Aamir sa mi tu veľmi páčil, rola mu sadla, skvelé.... Praitek je zaujímavý typ herca, mala som pocit, akoby ani nehral, akoby to vychádzalo z neho...a Monica Dogra, super, v prvom okamihu som mala pocit, že vidím Anushku Sharmu, ale na prvý okamih.... Jedným slovom skvelý film, nadšenie z neho ma tak skoro neopustí(5.6.2017)

Rozhodně tak nadšený z tohoto filmu jako většina uživatelů nejsem. Byla to někdy opravdu velká nuda. Ani ono ztvárnění pravé tváře indického velkoměsta mi nepřišlo nijak zázračné, že bych z toho až cítil, že tam přímo jsem. Prostě mě to nevtáhlo a opět zopakuji, nudilo. Dlouho jsem uvažoval o třech hvězdách a několikrát jsem si přál, aby ten film byl už za mnou. Nakonec jsem přidal hvězdu za dobré herecké obsazení. Aamir je jasná klasika, takže upozorním hlavně na výkon, který předvedl Prateik Baddar a Monica Dogra, kteří byli opravdu silní, sympatičtí a parádně film oživili. Souhlasím, že toto zpracování je prostě jiné a zajímavé, což je příjemné obohacení a určitě ho stojí za to vidět. K některým filmům se rád vracím stále a stále. Pak jsou filmy, které po jednom shlédnutí už vidět nemusím, a to je přesně tento případ. Navíc je v něm cítít celou dobu i takový vnitřní smutek a odcizení. Dávám přednost filmům, které mě naladí a nabíjí pozitivně. Na to ostatní stačí život sám, tak proč se na to koukat ještě ve filmu a vlastně se tím zabývat v jakémkoliv ohledu. Originalitu přiznávám a dávám čtyři hvězdy, však za děj samotný jen tři. Konečný výsledek je tedy slabší než mé prvotní očekávání.(15.5.2018)

Všetok ten prach, špinu a kyslý krysí zápach (súčasne jedného z najmodernejších a najprosperujúcejších miest sveta!) som skoro cítil na jazyku. Lowcost art bolly... zaujímavý nápad a podľa mňa hodne vydarený napriek tomu, že si nie som úplne istý, či som ho dokázal plne pochopiť a absorbovať. Ale zakaždým, keď sa tam ukázal Aamir, som sa viezol. Je to až neskutočné koľko charizmy sa dá vtesnať do podobou indického Mr.Beana.(24.4.2017)

Mumbai aj s Dhobi Ghatom som navštívil začiatkom roka - o to väčší zážitok boli pre mňa tieto scenérie rušného veľkomesta na pozadí tohto zaujímavého príbehu popretkávaného až nevídanou nádielkou platonickej lásky. Jednoznačne najcharizmatickejšou postavou bol pre mňa Munna - taký nedocenený dobrák plný túžob, a po spoznaní sympatickej Shai, aj plný lásky - žiaľ, platonickej (ale tak to bohužiaľ býva). Ale celkovo mal tento film parádnu atmosféru, to treba uznať. O každej z týchto štyroch postáv (Arun, Shai, Munna a Yasmin) by sa dal kľudne natočiť aj samostatný film - alebo sa ešte viac ponoriť do tejto vytvorenej fúzie - rozhodne by ešte bolo o čom...(26.7.2017)

• - Snímek byl natáčen v rozestavěných bombajských mrakodrapech, v okolí bombajského tržiště Mohammeda Ali, v okolí přímořských bungalovů v příměstské oblasti Mahalaxmi a v příměstských oblastech Chowpatty a Marine Drive. Veškeré natáčení probíhalo v rámci momentální improvizace bez představených scén, či upozornění místních obyvatel. (Conspi)

• - Původním záměrem režisérky Kirany Rao pro natočení snímku bylo odhodlání vzdát čest indické metropoli a zároveň největší světové konurbaci a ukázat ji divákům i z jiného než z obvyklého pohledu bohatého a prosperujícího města plného nevídaných možností. (Conspi)

• - Snímek je natáčen nezávislým nízkorozpočtovým způsobem, tzv. způsobem guerilla, jehož hlavními charakteristikami jsou rychlé střídání jednotlivých záběrů, časté natáčení v lokacích bez předešlého souhlasu majitelů, či zjevná improvizace. A to vše jen s využitím minimálního počtu doprovodných pracovníků.     (Conspi)