foto

Aamir Khan

  • nar. 14.3.1965 (55 let)
    Mumbaí (Bombaj), Indie

Biografie

Aamir Hussain Khan, '"Pan perfekcionista", patří k několika málo bollywoodským hercům, jejichž schopnosti snesou i přísnější hollywoodská měřítka. On sám bývá přirovnáván k Tomu Hanksovi, a to nejen kvůli vizáži. Pochází z muslimské filmařské rodiny s afghánskými kořeny: otec Tahir Hussain byl producentem, stejně jako strýc Nasir. Aamir má tři bratry a mezi jeho předky patří i třetí indický prezident. V mládí byl úspěšným tenistou a dodnes je velkým fanouškem tohoto sportu. První významnou roli měl v QAYMAT SE QAYMAT TAK (1988) s Juhi Chawlou, ve kterém se objevila i jeho tehdejší manželka, Reena Dutta, se kterou má dvě děti. Za artové drama RAAKH (1989) obdržel svoji první Národní cenu, romantická komedie DIL (1990) s Madhuri Dixit se zase stala nejvýdělečnějším filmem roku. V úspěšné komedii ANDAZ APNA APNA (1994) se na plátně sešel se Salmanem Khanem, který je dnes jeho velkým přítelem.

"Hvězda potřebuje styl. Toho mám naneštěstí velmi málo. Zato Salman ho má hodně."

Cena Filmfare pro nejlepšího herce přišla po předchozích osmi nominacích s blockbusterem RAJA HINDUSTAN (1996). V dramatu Mela (2000) si zahrál s bratrem Faisalem. Velice úspěšný muzikál LAGAAN – TENKRÁT V INDII (2001), produkovaný jeho vlastní společností, se stal historicky třetím indickým filmem nominovaným na Oskara, Khanovi přinesl druhou cenu Filmfare pro nejlepšího herce a titul "Muž roku". Osobní problémy si následně vynutily čtyřletou pauzu (v prosinci 2002 se rozvedl a tři roky nato si vzal Kiran Rao, asistentku režie LAGAAN; v roce 2011 se jim narodil syn). V roce 2003 obsadil v anketě o největšího indického herce 2. místo hned za Amitabhem Bachchanem. K divákům se vrátil v titulní roli historického dramatu VZPOURA (2005). Velmi dobře si vedla rovněž romantická komedie s Kajol FANAA (2006). Ve stejném roce se účastnil demonstrací proti zvednutí hladiny přehrady Narmada.


Historické drama PŘIZNEJ BARVU (2006) se dočkalo nominace na cenu BAFTA a Aamir sám ceny Filmfare kritiků pro nejlepšího herce. Režisérský debut TAARE ZAMEEN PAR (2007) a hned dvě ceny Filmfare, pro nejlepší film a režii. Na rozdíl od řady svých kolegů odmítl roce 2007 nabídku na voskovou figurínu v muzeu Madame Tussaud. GHAJINI (2008) se dočkal ohromného kasovního úspěchu a Aamir sám mj. šestnácté nominace na cenu Filmfare pro nejlepšího herce. Romantická komedie 3 IDIOTS (2009), velice úspěšná i v zahraničí, se stala nejvýdělečnějším bollywoodským filmem všech dob poté, co na prvním místě vystřídala GHANJI. Film získal desítky ocenění včetně šesti cen Filmfare. V rámci propagace cestoval Aamir po zemi, zejména po malých městech a prohlašoval, že bombajští tvůrci nerozumí indické periferii.


Drama DHOBI GAT (2010) režírovala Aamirova žena Kiran Rao. Ve stejném roce, třetí rok po sobě, kraloval "žebříčku mocných" Filmfare. Koprodukoval úspěšné mysteriózní krimi TALAASH (2012). V květnu 2012 debutoval v televizi coby průvodce společenské talk show "Satyamev Jayte", která se zabývala různými společenskými tématy. Za jeden díl tehdy dostával v přepočtu kolem půl miliónu dolarů a stal se tak nejlépe placeným moderátorem. Pořad se dočkal velkých ohlasů mezi významnými osobnostmi, sociálními aktivisty, lékaři a uveden byl krom angličtiny ve všech hlavních indických jazycích. Že bude thriller DHOOM 3 (2013) megahitem bylo jasné po několika dnech od premiéry a film Aamira Khana potřetí stanul v čele tabulky komerčně nejúspěšnějších filmů. Byla to podle něj jeho dosud nejtěžší role.


"Těší mě přízeň mých fanoušků a publika. Myslím, že vím, co je opravdové a co one."


O Aamirovi Khanovi se říká, že je prvním indickým hercem, který rozjel trend "v jedné době jeden film", když ostatní natáčeli současně čtyři nebo pět. Je držitelem celé řady ocenění a nominací včetně tří Národních cen a sedmi cen Filmfare (2013). Je známý tím, že se předávacím ceremoniálům vyhýbá, protože populárním cenám podle něj chybí důvěryhodnost; uznává pouze Národní ceny, které považuje za indickou obdobu Oskara. V roce 2003 obdržel od indické vlády čtvrté nejvyšší civilní vyznamenání - Padmašrí a v roce 2010 třetí nejvyšší - Padma Bhušan. Dva roky poté obhájil pozici 2. největšího indického herce a ve stejném měsíci se objevil na obálce časopisu "Time", který jej o rok později zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. V posledních letech se velmi silně angažuje ve věci sociálních služeb, jmenován byl mj. národním velvyslancem UNICEF pro podporu výživy dětí a sám je součástí vládní osvětové kampaně.

Marek "džanik" Janík

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2012 Satyamev Jayate (TV pořad)
2008 Dus Ka Dum (TV pořad)
Oye! It's Friday! (TV pořad)
2004 Koffee with Karan (TV pořad)
2000 Kaun Banega Crorepati? (TV pořad)
Kim 500 Milyar İster? (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(79)