Královna slunce – co se nám včely snaží říct (festivalový název)

Queen of the Sun: What Are the Bees Telling Us?

Dokumentární / Drama

USA / Nový Zéland / Francie / Německo, 2010, 83 min

Taggart Siegel

Jeden z nejlepších a nejzajímavějších dokumentů o včelách a včelařství, který mapuje historii i soudobé problémy, které by mohly vést až k fatálnímu selhání včelstev, které je způsobeno oslabením a nemocemi z antibiotik, chemických postřiků(pesticidy, herbicidy) a pěstování sourodé biokultury na obřích polích, kde se stále dokola pěstuje jen jeden druh, který je geneticky modifikován bez ohledu na životní prostředí.(18.4.2012)

Naprosto zásadní dokument, který by se měl povinně promítat ve školách!!! Včely nám jasně ukazují, kam spějeme trvalým porušováním všech přírodních i morálních zákonů...(13.5.2012)

Věděli jste, že v New Yorku je včelařství zakázané? Víte jaký význam mají včely pro náš život a pokud dojde k jejich vyhynutí jaký dopad to bude mít na lidstvo? Vše vám řekne tento úžasný dokument (28.3.2013)

Na včelách sme veľmi závislí, dnes už experimentujú aj s umelými včelami a umelým opeľovaním, lebo súčasným svetovým poľnohospodárstvom hrozí, že ich zničíme a do veľkej miery poškodíme ekosystém ešte viac, než je už poškodený dnes. Áno, tiež súhlasím, že to patrí do škôl, aj keď to nie je až taký náučný dokument, ale skôr psychologický, aby sme pochopili ich vážnosť a svet.(17.8.2013)

Rozprava o mede bola veeelmi zaujímavá. Škoda že tá tradícia z IX. storočia nevydržala doposiaľ. Akonáhle sa stal med tovarom a obchodným artiklom, ide to so včelami dole kopcom (tak ako s mliekom, mäsom a inými druhmi potravín). Einstein povedal " keď vyhynú na Zemi včely, vyhynie ľudstvo..." , bárs by nemal pravdu, svet bez včiel by bol veľmi smutný.(25.9.2016)