Královna slunce – co se nám včely snaží říct (festivalový název)

Queen of the Sun: What Are the Bees Telling Us?

Dokumentární / Drama

USA / Nový Zéland / Francie / Německo, 2010, 83 min

Taggart Siegel

Naprosto zásadní dokument, který by se měl povinně promítat ve školách!!! Včely nám jasně ukazují, kam spějeme trvalým porušováním všech přírodních i morálních zákonů...(13.5.2012)

Jeden z nejlepších a nejzajímavějších dokumentů o včelách a včelařství, který mapuje historii i soudobé problémy, které by mohly vést až k fatálnímu selhání včelstev, které je způsobeno oslabením a nemocemi z antibiotik, chemických postřiků(pesticidy, herbicidy) a pěstování sourodé biokultury na obřích polích, kde se stále dokola pěstuje jen jeden druh, který je geneticky modifikován bez ohledu na životní prostředí.(18.4.2012)

Na včelách sme veľmi závislí, dnes už experimentujú aj s umelými včelami a umelým opeľovaním, lebo súčasným svetovým poľnohospodárstvom hrozí, že ich zničíme a do veľkej miery poškodíme ekosystém ešte viac, než je už poškodený dnes. Áno, tiež súhlasím, že to patrí do škôl, aj keď to nie je až taký náučný dokument, ale skôr psychologický, aby sme pochopili ich vážnosť a svet.(17.8.2013)

VčELáRIM Už 10 ROKOV a vnímala som najmä skvostnú jednotu rozmýšľania ľudí..ohromil ma totožný myšlienkový postup včelárov, či to bolo v Bronxe alebo v New Yorku na streche...atd Ide o jednotnú obrovskú vôľovú snahu prispôsobiť sa zmene v systéme a zachovať včelstvá pre svet stoj čo stoj. Začína sa to zlvláštnym sposobom obracať. Chyby, pády a omyly nahrádza stále väčšia skupina ,povedala by som obrovská skupina mladých včelárov. U nás na Slovensku aj v Čechách je po roku 2010 odrazu 50x viac včelárov ako doposiaľ ..ide to do desaťtisícov, čo je skvostné. Odkiaľ prichádza ten mohutný impulz ? Z médií asi ťažko že...chcieť zarobiť je utopické, v prvom rade je to nákladná drina spojená až so sherlockovským prístupom vydedukovať a zanalyzovať každý detail a neopakovať chyby minulej sezóny . ako úspešný včelár nevnímam len tragédie a nepodlieham sklonu katastroficky očakávať tragédie, radšej máknem a schytám okrem zriedkavého žihadla (1 za 10 rokov ) aj pergu, vosk a 50 litrov medoviny ako bonus .(21.8.2018)

Rozprava o mede bola veeelmi zaujímavá. Škoda že tá tradícia z IX. storočia nevydržala doposiaľ. Akonáhle sa stal med tovarom a obchodným artiklom, ide to so včelami dole kopcom (tak ako s mliekom, mäsom a inými druhmi potravín). Einstein povedal " keď vyhynú na Zemi včely, vyhynie ľudstvo..." , bárs by nemal pravdu, svet bez včiel by bol veľmi smutný.(25.9.2016)