Yamada, samuraj z Ayothaye

• Thajsko Yamada : The Samurai of Ayothaya (více)
všechny plakáty

Jeden bojovník, malá vesnice, velká legenda… Japonský samuraj Yamada je na stopě velké zradě. Spiklenci se ho proto rozhodnou odstranit a on vyvázne jen díky tajemným válečníkům, kteří ho těžce zraněného dopraví do thajské vesnice Ayothaya. Tady se Yamada zotaví ze svých ran a začne se učit zdejšímu bojovému umění. Protože v zápasnické aréně brzy vyniká, je jmenován osobním strážcem vladaře a Ayothaya se stává jeho novým domovem.
Thajský historický film potěší především fanoušky bojových umění. Ukázky bojových technik jsou neuvěřitelně drsné, ale esteticky dokonalé. Předvádějí souboje s katanou i jinou chladnou ocelí, a také potyčky beze zbraně jsou patřičně tvrdé a přesvědčivě realistické.
Snímek líčí skutečný životní příběh japonského dobrodruha Yamady Nagamasiho (1590–1633), který v Thajsku získal výjimečné postavení a za své zásluhy byl jmenován guvernérem jižní provincie Nakornsrithammarat. (oficiální text distributora)

Johnny.ARN

Samuraj a celkovo táto téme v triede letí, tak prečo nie. Začiatok prezrádza, že toto bude asi zaujímavý film. A bol. Skvelé bojové sekvencie, krásne ukážky thajského boxu, sympatický hrdina, zaujímavý dej. Herecké výkony a prostredie je vedľajšie. Niektoré scény boli tzv. hluché miesta, ktoré nemuseli byť, ale dali sa pretrpieť. Bitka pri rieke, trošku prehnaná, ale stála za to. Záverečný súboj nepriniesol síce očakávané veľkolepé vyvrcholenie, ale na kvalite filmu neubral. Zvažujem medzi 3 a 4 .... veľmi silné 3 z 5 ()

doctor20

Všetci milovníci martial arts pozor. Aj keď to nie je žiadny Tony Jaa a jeho geniálne Ong Bak, tento film je vašou povinnou jazdou. Náš hlavný hrdina sa ocitá v thajskej osade plnej meter dvadsať vysokých a dosť nahnevane vyzerajúcich bojovníkov, musí prehodnotiť svoju životnú filozofiu, samozrejme prekvapivo absolvuje tréning toho naj z muai-thai a to všetko je popretkávané životnými a filozofickými múdrosťami miestneho guru. Toto sa zmestí do prvej hodinky filmu, kde vyzdvihujem prekrásne exteriéry, naozaj hrozivých thajcov, vynikajúcu choreografiu bojových scén a úžasný, nevtieravý hudobný doprovod. Potom ale nastáva problém. Turnaj, kde som sa tešil na tie najlepšie duely, je zostrihaný do cca 5 minút a vyzerá to ako upútavka na prenos K1. Vedľajšia zápletka s Mjanmarcami je od veci a súboj v lese úplne prehnaný, pričom sú tu použité až nevkusne a často neprehliadnuteľné zrýchlovačky. Koniec nastáva, keď sa náš hrdina vyberie naplniť svoj osud a ninjovia vyzerajú ako parta babrákov na bitúnku. V konečnom dôsledku ale celkový dojem 6/10. ()

drankeryth

Tak velmi som sa tesil na bojove umenie vo filme, ale z obrovskeho nadsenia len zostalo znudenie, co sa to odohrava vo filme. Film ma nespocetne velke mnozstvo nezaujimavych scen, kde nezmyselne kecanie v tej dedine ma neznesitelne ubijalo znudenostou, preco to tak urobili telenovelskym citenim. Obcas sa to vo filme aj mihne akou takou akciou, ale nie zas moc urobene dobre, ako by som si to zelal ja. Vacsina scen je sustredena kamerou od chrbta nepriatela, co mi dost vadilo, pretoze takto nebolo nic vidiet, ako likviduju nepriatelov. Dost ma to znechutilo. Podla mna hlavny hrdina ani nebol skor sikovny, skor take lenive poleno. Obcas som vo filme postrehol nabiehajucich protivnikov na mec nie moc obratneho hrdinu, akoby vsetci naokolo trpeli po bleskovej smrti a tak tuzili co najrychlejsie skoncovat zo svojim zivotom. A ta mala soplana, ako oslovovala toho Japonca ma fakt vytacalo. Vo filme prevladaju viac negativa, ako pozitiva z mojho pohladu a urcite sa nikdy nevratim k tomuto filmu, aby som mu dal este jednu sancu si ho pozriet znova. ()

MickeyStuma

Po technické stránce je snímek velmi zajímavý. Poutavá kamera s pěknými scenériemi dokáže uchvátit. Příběh údajně na základě skutečnosti, který je tentokrát překvapivě plynulý. Souboje jsou přes občasnou chybičku realisticky brutální, drsné a dokonalé. Co se týče děje, ano, tohle jsme už měli možnost mnohokrát vidět koncem 80. let a následných 90. let. A to je scénář napsán údajně na základě skutečného životního příběhu japonského dobrodruha. Ale na druhou stranu co na tom? Mladá generace se k takovým filmům už těžko dostane a tak mají alespoň podívanou s thajské kinematografie. Jsou lépe zpracované snímky s bojovým uměním, ale kvůli tomu bych tento nezatracoval. Také má něco do sebe a byť přes svou jednoduchost si myslím, že si své místo mezi bojovými snímky určitě zaslouží. ()

bararich8

Kéž by byl život takhle jednoduchý, černá, bílá. Taková pohádka na dobrou noc. Film se zuby nehty drží zajetého schématu a tak můžete příběh zcela vynechat, teda pokud nejste zatížení na životní moudra. Bojových scén bych rozhodně uvítal víc, jelikož se bylo na co dívat, jinak hodně šedý průměr. 3* ()

Tamten

Standardní bojová pohádka, kterak se jeden zlý útočník mezi hodné protivníky dostal, napravil se a pomohl jim v boji za lásku a mír - nic zvláštního, až na extrémní míru duchaplných projevů. Ve filmu snad není normální rozhovor, pouze moudré filozofování na úplně vším. Takže zbývají souborje. Jenže s těmi je to tu taky děs a bída. Není jich nijak moc, ale extrémně málo taky ne. Dělí se na dvě části. Souboje beze zbraní ukazují klasické muai-thai. Klasické se zde ale rozumí skutečně základní, žádné akrobatické skoky a otočky, ale jeden kop a 4 údery, které rychle provedené vypadají hezky, když je ale vidíte po páté dokola, začíná to být trochu stereotipní. Pak tu ale máme boje se zbraněmi. A to je teprve nářez. Tak tupé soboje a protivníky jsem ve filmu ještě asi neviděl. Připomíná to počítačovou hru, ve které na vás už po desáté vyskočí stejná potvora, stejným způsobem zaútočí a vy ji stejně zabijete. V novějších hrách ale většinou stačí zvýšit obtížnost a nepřátelé se začnou chovat rozumně. Zde tu možnost nemáte, takže musíte stále dokola sledovat tupé nabíhání protivníků a jejich stále stejné zabíjení. ()

vikino1

Příběh - o ten tady moc nejde, vím není nejlepší a už vůbec ne originální. O co tady jde ? No přece o muai-thai. Je neskutečný, jaký techniky úderů a souboje se tady u těch křováků daly zrealizovat. Vymyslet nějakej vostrej příběh, zakombinovat do něj muai-thai, zaplatit herce, co budou vypadat, že to umí, panečku, to by byl film.... Okamžitá kultovka !! Protože už tohle je řezba jak hovadooooo ! ()

Acrobat

Áno, môže sa Vám zdať, že pri sledovaní filmu, kdekoľvek v jeho fáze sa ocitnete v priestore vyhradenom Poslednému Samurajovi od Zwicka. Na škodu? Vôbec nie. Za prvé je to minimalistickejšie, menej romantické a výpravné. Vadí? Ak vydržíš, a nebudeš sa klamlivo a hlúpo pýtať, kedy už uvidíš boj, polhodinka záveru ťa prinúti analyzovať, kde je hranica dovoleného v UnHollywoode (slashery a podobné dristy nerátaj) a kde len Thajčania začínajú. Iste, jeden môže namietať, že budovanie nacionalizmu ako prehnaná láska k vlasti („...budem zabíjať nepriateľov zeme...“) a taktiež PR manažment ľudomilných Thajčanov je miestami na škodu a plodí do vetra míňajúce sa dialógy, monológy. Na to všetko sa dá pekná a potešujúco reálna prikrývka skutočných dejín. Vraj tieto filmy sú o mlátení a o ukážke choreografickej a danej reklame boja. Nevyzneje to tak. Najpovznášajúcejší dojem som mal na ucelený pohľad majstrovských Thajčanov v zábere z ktorých sršala profesionalita, pokoj, a absolútna istota, že lakte a kolená budeš s určitosťou cítiť. Boli perfektný, a k tomu klasická scenárova linka o bielej tvári, ktorá nadväzuje diplomatické kontakty medzi JAP a THA, a ďalšie povinné stvárnenie obohrávajúcej filmovej roboty (malé decko, obľuba, krásna dedinčanka, smrť blízkych, múdry mních). Boj je extra triedny a s Thajčanmi by som sa teda do boja na „holé päste“ nedal. Ubrať zo záverečnej zbytočnej mysticity a je to výborné. Ak si milovník muay thai, nie je čo riešiť. Ostatní môžu mať námietky a ísť v šľapajach JCVD a pod. Stará škola, no neprestupuj na mieste a pohni sa vpred. Čaká tam iný svet. Bojový. (videné 24.08.2012, DVD) ()

Daxus

Natočeno na základě hysterických událostí. Hordy mužů v různobarevných trenkách se mezi sebou bijou a kromě jediného, umřou vždycky jen ti špatní. A to po desítkách až stovkách. A do toho hraje hudba jak z indickýho autobusu a krvelačné scény se mísí s katalogovými záběry thajského venkova z cestovní kanceláře. Tolik k thajské kinematografii 15% za plešatýho záporáka. ()

Nathaniell

No.. řekněme si to narovinu: Ten film je chvílemi pěkná sračka: Romantická zápletka je absolutní reklamou na kýč (autenticitu oblečení tý holky radši rozebírat nebudu), doprovodná hudba něco, za co by se mělo střílet a některé souboje působí přinejmenším podivně. Spoustě lidí to nesedlo a mně vlastně taky ne, protože - k..rva, do životopisného filmu se podobný h..vna fakt nehodí. Tohle není umělecký přesah, tohle je zhovadělost. Když tak píšu tenhle komentář a pozoruji své hodnocení čtyřmi hvězdami, zvažuji, zda snížím na tři nebo na dvě... 3* ()

maldoror16

Docela dost škoda... taková dost jednoduchá a sladká martial-arts pohádka, bohužel až moc přeslazená a klišovitá (chvílema to bylo docela otravný, příběh fakt slátanina, což by až tak nevadilo, kdyby nebylo...moc sladké omáčky a málo soubojů, takže notný kus nudy na můj vkus) + příšerná hudba (ta byla fakt otravná až hrůza, vyjma těch rádoby etno rytmů, ty byly v ještě poho..). Jinak příjemná kamera a fajnově (pře)barevný, výprava taky dobrá, po téhle stránce mám máloco vytknout. Bohužel velkým zklamáním pro mě byly souboje, na které jsem se samozřejmě nejvíce těšil, a důvod, proč se vesměs tenhle typ filmů vůbec točí... 1) bylo jich dost poskrovnu, 2) naprosto příšerné chování protivníků + nudná a nedotažená choreografie (především závěrečná bitva s katanama a samozřejmě ultrazkažená bitva v lese), 3) nepříliš povedené, jen rádoby efektní kamerové a střihové dolaďování bitek, 3x ach joooooo:( Takže zbývá jen to, co tam při pár momentech předvádí ten hlavní Thajec, to byla paráda! takže za to a za tu roztomilou thajskou slečnu (i když tý by tam stačila fotka místo scén, vzhledem k tomu, co a jak tam hrála:) ()

Raphaell

Hodně jsem se na tenhle snímek těšil, protože jedna z hlavních hvězd - Buakaw por Pramuk (nyní znám pod jménem Buakaw Banchamek) ho při cestách za svými zápasy v thajském boxu náležitě propagoval. Dokonce do ringu nastupoval v kostýmu z filmu. Kromě něj jsem ve filmu zahlédl i další muay thai superstar Yodsanklaie a tuším, že také Anuwata Kaewsamrita. Jenže ani přítomnost takovýchto jmen nezajistí, že budou bojové scény natočeny kvalitně a reálně. Yamada mě o tom bohužel přesvědčil, protože to hlavní, na co jsem se těšil, bylo nakonec nekoukatelné. Otřesný zpomalovačky a fázování pohybu. Spíš než choreografů je to vina režie a kamery, bohužel, protože potenciál to rozhodně mělo. ()

JokerBaby

Film je o spropagovaní starého bojového umenia Muay Boran ktorý bol pôvodne vyvinutý pre sebaobranu a učil tiež thajskú armádu na použitie vo vojne. Muay Boran pôvodne staré bojové umenie je systém, ktorý má smrtiace techniky. Bežní ľudia vo svete poznajú iba mäkšie bojové umenie Muay Tai ktoré ostalo ako mladšie pokolenie po Muay Boran. Dnes sa pomaličky vo svete začínajú otvárať malé školy tohto smrtiaceho bojového umenia - stačí hodiť do goole Muai Boran. Kto fandí bojovým umeniam tento film bude pozerať z úžasom. Tie techniky ktoré sa tu v rýchlosti predvádzajú sú úžasné. 5 hviezd kvôli tomu umeniu o ktorom som ani ja v minulosti nevedel. Tento film nemá zmysel z ničím porovnávať. Chvalně Japonské bojové umenie bolo pri Muay Boran ničím. ()

KiJi

Muay Thai Samuraj. Jeho lidé ho chtějí zabít. Zachrání ho jeho nepřátelé. Pozná, že nejsou zlí. Naučí se jejich způsob boje. Zabije zrádce. A možná se i zamiluje. Že to znáte? Jasně, příběh provařený. Ale filmy o martial arts nejsou o ději, ale o akci. A tady jako by chtěli napodobit Ong Bak a samurajské filmu. Choreografie soubojů je ale plytká, nedramatická, snaží se kombinací zrychlených záběrů po vzoru 300 bitku zadrenalizovat, ale nefunguje jim to. A stříkající krev po chvilce začne spíše nudit. Tedy jeden z těch špatných asijských bojových filmů. ()

Declen

Příběh se asi nedá komentovat. Tři dávám kvůli rezonanci s mojí nedávnou návštěvou Thajska. Akční scény jsou možná v roce 2010 akčním standardem, ale podivný amatérský styl mi moc nesedl. Podivný zkratkovitý střih. Když se podíváme jinam - Japonsko, Čína, jsme asi už někde jinde. Lepší situace je u bojových scén bez mečů co se týče samotné techniky, ale tam to také občas ničí technika filmařská. Asi všude hledám film Ying xiong. ()

Achylos

Mohla to být dobrá podívaná, ale v podání thajských filmařů se to zvrhlo v obyčejné "béčko". Hudba, která zní při rádoby komických scénách mi připomněla staré dobré 8 bitové hry. Kdyby toto byla čínská, nebo japonská produkce, mé hodnocená by nebylo vyšší než 2 hvězdy. Příznivcům tohoto žánru, tento film neuškodí. ()

StandikK

Za bojové scény a ukázku reálnosti soubojů určitě poklona. Je zde však spousta hluchých pasáží, proto mě film přestal postupně bavit. Navíc bych uvítal i ukázku tréninků, než jenom soubojů. ()