Šumné stopy (TV seriál)

Česko, 2010, 10x28 min

Radovan Lipus

Kostýmy:

Eva Kotková

Od pokračování slavnýho cyklu o českých městech jsem moc nečekala, ale byla jsem nakonec příjemně překvapena, oba počiny jsou kvalitou srovnatelný. Vzpomínám si, jak jsem kdysi, po absolvování prvního dílu Šumných měst kroutila hlavou, jakej je Vávra už trochu protivně podivnej týpek, ale člověk si brzo na "Alles gute" pohledy do kamery a ujetý rýmování zvykne a je mu při sledování milo :-).(24.4.2011)

Tentokrát "žasnoucí architekt" David Vávra diváka neseznamuje s architektonickou krásou měst(eček) českých (moravských a slezských), ale vydávává se po stopách českých architektů ve světě. Dělá to způsobem sobě vlastním, tedy inteligentním, srozumitelným a (v mezích možností) i zábavným. Je to VELMI bohulibý počin a řekněmě si upřímně, už taková smutná skutečnost, že naši přední (nejen) architekti, umělci, lékaři....., kteří dosáhli úspěchů a uznání ve světě, jsou u nás věsměs přehlíženi a nedoceněni. Jedním takovým příkladem za všechny budiž Antonín Raymond, jehož otisk ve světové (americké-viz spolupráce s velikánem Frankem Lloyd Wrightem) a japonské architektuře ( kde Raymondova škola (studio) pokračuje v jeho tradici a náhledu na architekturu jako takovou dodnes) je neoddiskutovatelný. Co říci závěrem: troufám si tvrdit (i díky Davidovi Vávrovi), že tento cyklus se musí líbit nejen "zasvěceným v oboru", ale zejména i širšímu publiku (okrajově se o architekturu zajímající). Děkuji(eme)- 80%(30.5.2011)

Upřímně řešeno, pokud v Šumných městech byly bláznivé nápady dua Lipus & Vávra příjemným zpestřením, v Šumných stopách už to celé místy i trochu obtěžuje (zvlášť u Bosny a Hercegoviny). Občas by nebylo od věci dupnou na brzdu a říci si, spolu s Miesem van der Rohe, že méně je více... Trochu problematická je ovšem i celá koncepce. V Šumných městech tvůrci šli programově po architektonické kvalitě, zatímco ve stopách sledují národní nit a upřímně řečeno, místy musí prstíčkem hodně hrabat aby vykutali i jen poněkud zajímavější architekturu. Možná by nebylo špatné buďto být poněkud internacionálnější a nemluvit jenom o Češích (právě tam kde se to děje jsou Šumné stopy nejzajímavější) a nebo udělat podstatně užší výběr pojednávaných staveb. Výdyť na počtu dílů by se to projevit nemohlo. Vždyť kde je Rakousko, Francie, Slovensko či Velká Británie... Celkový dojem: 75%(2.7.2018)

Šumná města byl asi nejlepší televizní cyklus, který ČT kdy stvořila. Myšlenka sledovat tentokrát slavné české architekty ve světě, je úžasný nápad. Hned po prvním odvysílaném dílu jsem hodnotil nejvyšším počtem hvězdiček. Ještě geniálnější nápad by byl "cyklus" i o slavných světových architektech - ale snad se jednou dočkám :-)(5.5.2011)

1- Jan Letzel ................................................................................................................................................................................................... 2- Antonín Raymond 1. díl .......................................................................................................................................................................... 3- Antonín Raymond 2. díl .......................................................................................................................................................................... 4- Bedřich Feuerstein ................................................................................................................................................................................ 5- Jan Josef Švagr ........................................................................................................................................................................................ 6- Antonín Raymond a jeho následovníci ............................................................................................................................................... 7- Karel Pařík 1. díl ...................................................................................................................................................................................... 8- Karel Pařík 2. díl ...................................................................................................................................................................................... 9- Karel Pařík a jeho následovníci ............................................................................................................................................................ 10- Karel Pařík a jeho oponenti ................................................................................................................................................................ Slovinsko - Jan Vladimír Hráský .............................................................................................................................................................. Slovinsko - Max Czeike ............................................................................................................................................................................... Slovinsko - Jože Plečnik............................................................................................................................................................................... Slovinsko - Od Parléře po Bloudka ............................................................................................................................................................. Bulharsko - Rodina Prošků .......................................................................................................................................................................... Bulharsko - Adolf Václav Kolář .................................................................................................................................................................... Bulharsko - Josef Václav Schnitter ............................................................................................................................................................. Bulharsko - Šipkou do Varny ........................................................................................................................................................................ Izrael - Do Svaté země! .................................................................................................................................................................................. Izrael - Kafkův kufr .......................................................................................................................................................................................... Izrael - Bauhaus .............................................................................................................................................................................................. Izrael - Engelmann & Unger ...................................................................................................................................................................... Izrael - Alfred Neumann ................................................................................................................................................................................. Izrael - Pokračovatelé Alfreda Neumanna .............................................................................................(6.2.2012)