Zrezivělá krása (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2011, 12x26 min

Ostravské Hradčany - Dokument o památce, která je nám všem známá, často ji vídáváme, ale přesto je námi velmi opomíjená. Vítkovice. Ty jsou alfou a omegou tohoto pořadu. Popisují je rozdílní lidé, vzdělaný historik svým odborným jazykem, a obyčejný muž, jak on sám o sobě praví, že je „odchován ocelí“. Oba mluví jinak, ale zároveň stejně. Jak spisovnou češtinou, tak ostravským nářečím se dá stejně hezky vyjádřit, jak moc jim na Vítkovicích zaleží.(8.3.2012)

Industrial v rukavičkách.(6.2.2012)

Mimořádně záslužný a odborně kvalitní pořad, který je bohužel příliš fádně a rutinérsky natočen. Pokud bych byl člověk průmyslovým dědictvím francouzsky nepolíbený, u řady dílů bych brzy přepínal. A to by bylo u památek na největší proměnu civilizace od jejího vzniku docela škoda. Občas je navíc problematická i hudba nebo kamera. Snad se industriál jako základní téma nějaké dokumentární série ještě objeví a bude to trochu záživnější.(20.11.2017)

Seriál plný vzpomínek pamětníků, nostalgie, ukazující krásu industriálních památek. I ty si zaslouží naši pozornost. Možná o to více, že ještě žijí lidé, kteří je pamatují v dobách jejich slávy a funkčnosti a mohou o nich vyprávět, než z nich zbudou (možná bohužel jen) ruiny, či obrázky a film. Děkuji tvůrcům tohoto unikátního seriálu, že zachycují také tyto krásné památky z naší historie.(5.4.2012)

Vlastně mám rád všechny ty stavby, a jak bylo řečeno v dílu Hradba na Labi, koukněte se na ty lidi, jak jsou hrdí na to, co udělali, jak se hrdě fotí před stavbou kde nechali kus života a sebe. Vlastně jsou všechny ty stavby svým způsobem nádherný, ač si to myslíte nebo ne. Pro mně úžasný cyklus a doporučím ho každému.(24.3.2012)