Srdce jako bumerang (festivalový název)

Serdca bumerang

Serdtsa bumerang

Помощник машиниста

Сердца бумеранг

Heart's Boomerang

Rusko, 2011, 97 min

• Lanark

Vždy, když se objevil nějaký zajímavý okamžik, tak se vzápetí jako bumerang vrátila nuda.(31.7.2012)

• stepec11

Podle mě výborný nápad na film, ale bohužel špatně zpracovaný. Myslím, že osobní tragédie jde vyjádřit jinak než desetiminutovými záběry na cokoli a desetiminutovými dialogy, ve kterých postavy řeknou tak tři věty o třech slovech. Režisér určitě usiloval o depresivní sondu do tragédie jedince, jenže to podle mě překombinoval a docílil značně nudného filmu, ve kterém se hlavní myšlenka pomalu ztrácela.(10.7.2011)

Docela by mě zajímalo, co zde bylo dřív. Jestli příběh o smrtelně nemocném Kosťovi nebo představa kontrastu zasněžené ruské metropole a podzemních prostorů metra? Myslím si, a z filmu to také tak jednoznačně vyplývá, že to bylo to druhé. O co zbytečnější je v Srdci jako bumerang příběh, o to silnější jsou záběry na čerstvě zasněžené moskevské periferie a táhlé, kalným světlem naplněné, podzemní prostory petrohradského metra. Důležitá je zde hloubka záběru, která ale neslouží k tomu, aby něco sdělovala, ale pouze k tomu aby zdůrazňovala působivost zobrazovaného prostoru. Kosťa tímto prostorem pouze bezcílně meandruje a jeho přítomnost propojuje jednotlivé záběry. Vzhledem k tomu, že se Kosťa v podstatě každým okamžikem nachází na prahu smrti, vnucuje se interpretce metra jako symbolu tunelu, kde nevíme, co se nachází na jeho konci, a kontrast tmy a světla je taky více než výmluvný. Ale to bych radši nechal být, nebo si ještě zkazím zážitek. [LFŠ 2012](1.8.2012)

Takhle přesně si představuju pravou mrazivou ruskou depku. Jsem ráda, že žiji v tomto příjemném pásmu. Ale ten Kosťa je docela hezký herec(16.7.2011)

• bassator

46th KVIFF 2011 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - Soutěžní sekce (Serdca bumerang / HEART´S BOOMERANG / Srdce jako bumerang)(14.7.2011)

• - Smrtelná nemoc srdce, kterou Kosťa (Alexandr Yatsenko) trpí, ve skutečnosti neexistuje a jde tak hlavně o symbolické vyjádření hrozby náhlé smrti. (Don Carlos)

• - Režisér měl koncept svého autorského snímku dlouho napsaný jen na dvou zmuchlaných papírcích. (Don Carlos)

• - Oslavy nového roku se natáčely při skutečném silvestru na Rudém náměstí. Režisér Nikolaj Khomeriki byl mezi štábem tak oblíbený, že všichni vyhověli jeho prosbě a přišli v tuto noc pracovat. (Don Carlos)