Dimension 1991-2024

Krátkometrážní / Drama / Krimi

Dánsko, 2010, 27 min

Lars von Trier

veľká škoda, že tento unikátny experiment nebol dotiahnutý do konca, prvých 26 minút ma totiž úplne pohltilo, vtiahlo; akékoľvek filmové torzo sa hodnotí ťažko, no môžeme predpokladať, že ak by to šlo v podobnom duchu ďalej, bol by to naozaj výborný mysteriózny krimithriller na štýl trierovho riget-u; atmosféru (kamera, hudba) to má neskutočne silnú;(28.7.2014)

Na tom, co z toho zbylo, je asi nejzajímavější děsivě realistické umírání Eddie Constantina a pak pár trierovských vtípků (pudl). Příběh celku by byl asi podobně spekulativní a nepodstatný jako je v Element of Crime - a od toho způsobu se Trier odkláněl už v Evropě - takže chápu, že od strukturalismu Dimension v klidu odešel. Na druhou stranu ten posléze přijatý "strašák" mladých art-scénáristů z Epidemie "...policajt a kurva???" je patrný a plnými doušky užívaný už i tady: v torzu Dimension se střílí jak ve Dni pro šakala a i vizuální styl odpovídá chladné anglosasko/skandinávské kinematografii. Osten, který Trierovi přičítám k dobru je dlouholetá inspirace severem východu a konkrétně Tarkovským (model "Tarkovský byl Kristus světové kinematografie, já budu její Antikrist" - nacházím v řadě aspektů: ve formě, záběrech, v motivech, v použití stejné hudby, a v citacích a tématech napříč celým zralým Trierem od Prolomit vlny až po Nymfomanku - a logicky z toho Tarkovský vychází stále vítězně-)). Dimension je nahrané tu: http://uloz.to/xnf5NN2G/lars-von-trier-dimension-1991-2024-avi(11.1.2014)

To co sem viděl mě bavilo. Kdyby se nepřerušilo natáčení, myslím že za pár let by z toho byl velmi kvalitní film. Krimi / Drama / Komedie v severském stylu přesně jak se na Triera patří. (Pokračování projektu mělo skončit s úmrtím Ernst-Hugo Järegårda - Stig Helmer z Království.)(12.1.2016)