Reklama

Reklama

Avé

  • Bulharsko Аве
Trailer

Obsahy(1)

Debut režiséra Konstantina Bojanova vypráví příběh dvou tápajících duší Kamena a Avé. Mladých lidí, kteří hledají své místo a smysl své existence na zemi. Kamen jede na pohřeb svého kamaráda, který spáchal sebevraždu. Při autostopu narazí na svéráznou dívku Avé, která si v jednom kuse vymýšlí lži. Kamen je nejdříve její přítomností iritován, záhy je však okouzlen a do Avé se zamiluje. Autostop road movie portrétuje dvě odlišné bytosti, jež najednou zjišťují, že mají společného daleko více, než se zdá. (Febiofest)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

boshke 

všechny recenze uživatele

(Febio Fest) Alespoň v těch evropských filmech se ještě smí kouřit. Ve většině amerických filmů je vždy určité zastoupení žen, seniorů, černochů, Asiatů či Hispánců, aby se ta která komunita necítila diskriminována. Kuřáci se pomíjejí, ač je jich třetina populace, neb v dnešní době nemají beztak žádná práva, že. Ve festivalových filmech naopak kouří každý, zřejmě pro vytvoření rovnováhy... Krom tohoto poznatku mi z Avé nezůstalo nic. Snad jen – lhát se nemá... 50% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Bezútěšná road movie dvou loserů (či snad lépe osamělých duší) po bulharsku  1) ukazuje typické bulharské obličeje i chování, ale především jinou tvář země, než jak ji známe z prospektů cestovních kanceláří. Za mračných deštivých dnů nás tvůrci provázejí místy, kam turisté, věru, nepřijdou._____ 2)  Silně mě iritovala patologická lhářka Avé, pěkná kráva._____ 3)  Naštěstí tu byl sympatický 25letý Armén Ovanes Torosian (mladík Kamen), jehož rodina utekla do Sofie, když mu bylo 7 let. Herec, režisér a autor her se zabývá dokumentárním improvizačním divadlem._____ 4)  Líbil se mi konec._____ 5)  43letý spoluscenárista, spoluproducent a režisér Konstantin Bojanov po studiích v Sofii, v Londýně a v New Yorku nakonec zakotvil v Berlíně, kde žije a pracuje. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

V první půli filmu jsem si užíval solidní road-movie, u které jsem nevěděl, kam Anjela a Ovanes míří, ale zato jsem si užíval jejich trampoty například s německými řidiči kamiónu. Ve druhé polovině filmu už jsem se začal nudit a tak jsem začal studovat to, jak hezká herečka Anjela Nedyalkova je, a kam až by to dokázala dotáhnout. Pořád se ale jedná o důkaz, že bulharská kinematografie je na vysoké úrovni a řadí se mezi ty lepší filmové země Evropské unie současnosti. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Trochu opatrný, nicméně povedený, zbytečně nenatahovaný a výborně odvyprávěný debut z reálného prostředí novodobého Bulharska. Ačkoli by Avé mohla vše prožít sama, což by i daleko více odkrylo její osobnost a film to, dle mého, dostalo do daleko sugestivnější roviny (spoiler: sebevrah mohl být kamarád přímo Avé a ta mohla prožívat několikanásobné, intenzivnější drama i se svými lži a na tu vášnivou romanci by také mohlo dojít s někým jiným), nicméně v rámci rozboru dalších postav na to nezbyl čas. I tak se ale režisérovi povedlo skvěle zobrazit různorodost životního tápání i několik způsobů rodinného odcizení. Navíc si zde pohrává s myšlenkou tvoření vlastní reality, lži hravé i milosrdné tvoří náš každodenní den, ve většině případech je ani nevnímáme, máme své informace a skládáme si je dle toho, jak se nám to hodí. Bratr nezemřel, žije v Holywoodu a dokončil svůj první film. Má velkorysost a obliba debutů v mém hodnocení rozhodně sehrála roli. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Opět se mi potvrdilo, že bulharskou kinematografii stojí za to sledovat. Z příběhu Avé a Kamena jde takový zvláštní smutek a bezútěšnost mísící se s beznadějí v dalším směřování jejich životů. Přestože nejsou žádní svatoušci a vzájemně se téměř nepřetržitě štvou, tak intimní doteky, k nimž v průběhu road movie dospějí, působí až nezvykle něžně a romanticky. Anjela Nedyalkova a Ovanes Torosian v hlavních rolích si rozhodně zaslouží uznání, z jejich hereckých výkonů na mě totiž dýchla opravdovost. (85%) ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama