poster

Avé (festivalový název)

 • Bulharsko

  Avé

 • Bulharsko

  Аве

 • angličtina

  Avé

Drama

Bulharsko, 2011, 86 min

Scénář:

Konstantin Bojanov

Hudba:

Tom Paul
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lepo
  *****

  Pekné a citlivé. Vždy mi ale resp. po väčšine prípadoch na "artfimoch", vadia tie konce. A bohužiaľ aj v tomto prípade. A išla Ave na konci filmu do Varny alebo Sofie? Dôležitá otázka pre moje subjektívné pochopenie filmu. Ale inak hezky.Na záver si myslím a dovolím povedať na 1000 p⁹ 01ercent , že hlavná hrdinka filmu Anjela Nedyalkova, sa do toho Hollywoodu naozaj dostane aj v reálnom živote. Zo srdca ti to Andžela prajem...(16.8.2020)

 • angel74
  ****

  Opět se mi potvrdilo, že bulharskou kinematografii stojí za to sledovat. Z příběhu Avé a Kamena jde takový zvláštní smutek a bezútěšnost mísící se s beznadějí v dalším směřování jejich životů. Přestože nejsou žádní svatoušci a vzájemně se téměř nepřetržitě štvou, tak intimní doteky, k nimž v průběhu road movie dospějí, působí až nezvykle něžně a romanticky. Anjela Nedyalkova a Ovanes Torosian v hlavních rolích si rozhodně zaslouží uznání, z jejich hereckých výkonů na mě totiž dýchla opravdovost. (85%)(4.9.2020)

 • boshke
  **

  (Febio Fest) Alespoň v těch evropských filmech se ještě smí kouřit. Ve většině amerických filmů je vždy určité zastoupení žen, seniorů, černochů, Asiatů či Hispánců, aby se ta která komunita necítila diskriminována. Kuřáci se pomíjejí, ač je jich třetina populace, neb v dnešní době nemají beztak žádná práva, že. Ve festivalových filmech naopak kouří každý, zřejmě pro vytvoření rovnováhy... Krom tohoto poznatku mi z Avé nezůstalo nic. Snad jen – lhát se nemá... 50%(28.3.2012)

 • mchnk
  ****

  Trochu opatrný, nicméně povedený, zbytečně nenatahovaný a výborně odvyprávěný debut z reálného prostředí novodobého Bulharska. Ačkoli by Avé mohla vše prožít sama, což by i daleko více odkrylo její osobnost a film to, dle mého, dostalo do daleko sugestivnější roviny (spoiler: sebevrah mohl být kamarád přímo Avé a ta mohla prožívat několikanásobné, intenzivnější drama i se svými lži a na tu vášnivou romanci by také mohlo dojít s někým jiným), nicméně v rámci rozboru dalších postav na to nezbyl čas. I tak se ale režisérovi povedlo skvěle zobrazit různorodost životního tápání i několik způsobů rodinného odcizení. Navíc si zde pohrává s myšlenkou tvoření vlastní reality, lži hravé i milosrdné tvoří náš každodenní den, ve většině případech je ani nevnímáme, máme své informace a skládáme si je dle toho, jak se nám to hodí. Bratr nezemřel, žije v Holywoodu a dokončil svůj první film. Má velkorysost a obliba debutů v mém hodnocení rozhodně sehrála roli.(24.8.2017)

 • Vesecký
  ****

  Přidávám se nakonec vzhledem k tomu zamlženému závěru ke čtyřhvězdičkovým, ale jinak se mi film moc líbil. Příběh dvou dospívajících mladých lidí, kteří se náhodou potkají při autostopu, je velmi životný. Bulharská kinematografie dokázala tímto filmem, že je na vzestupu a rozhodně jím předstihla současnou ubohou produkci českou. Prostě psychologická balada jedna báseň. Dívka unikající rodičům, zdánlivě hledající svého bratra, který propadl drogám. Avé, která žije ve složitém vnitřním světě, který nechce nikomu svěřit, ani svým nejbližším, a proto si vymýšlí. Chlapec, student výtvarné akademie, zase jede na pohřeb svého kamaráda, ale přijíždí - jak se říká - s křížkem... Je duševně trošku vyzrálejší než Avé, zdá se být i zodpovědnějším, a proto cesta k lásce u něho trvá déle. Jen ten konec, který po noci plné krásného milování i tragické zprávy končí vlastně beznadějnou vzájemnou ztrátou obou milenců... Jen můžeme tušit, že Ave bude hledat ve Varně, zatímco ta se vrací k rodičům, zdrceným ztrátou svého syna... Vlastně tragédie trojitá.(29.12.2016)