31 konců/31 začátků

31 Endings/31 Beginnings

Dokumentární

Česko, 2011, 82 min

Dan Marek

prijemny cisty vitr opirajici se do zkostnatelych struktur filmove skladby.(19.5.2012)

Projevil bych sebemenší pochopení pro tento film, kdyby Rafani aspoň náznakem udělali totéž. Varování v první kapitole bylo více než trefné, tak aspoň za tu upřímnost body nahoru. Jinak je to však experimentální pel mel.(31.10.2011)

Rafani čtyři roky nepoužívali text a ted natočili film, kde v posledních 20 minutach je textu tak na dalsich 10 let. Jinak mě to ale bavilo.(18.11.2011)

• Radko

Užívateľ paanka tu o umeleckej skupine Rafani napísal: "Proslavila se například vykálením v Národní galerii na protest proti jejímu vedení či přemalováním Lennonovy zdi na militantně zelenou. Rafani mají drápky, pevně se drží a škrábou." Súhlasím. Sú to výtvarníci, ich akcie sú silné, zapamätateľné performancie, no do podoby, keď by mali niečo zmysluplné povedať slovom, zatiaľ nedorástli. Slovná vata z úvodu i konca je za hranicou znesiteľného patetizmu, ide o poetizujúco bľabotajúci monológ o periférii z pohľadu vizualistu, ktorý sa rozhodol prehovoriť. Au! Presahy umelcov z druhého brehu bolia temer vždy a tento film mi len potvrdil tézu, že výtvarníci stoja vo väčšine prípadov kvalitatívne i výpoveďou o stupienok nižšie za umelcami, ktorých hlavnou devízou je slovo (spisovatelia, básnici, scénaristi...). Os tvoria monológy balancujúce na hrane nudy a egomaniactva vyššej kategórie. S výnimkou Slačálka a Viewegha nič zaznamenaniahodné, len otrepané frázy. Kde aké filozofujúce myšlienky? Užívateľ mi_X_o o filme napísal, že ide o "neobyčajný undergroudovo-intelektuálny zážitok." No, ak je zvyšných 29, či koľko naozaj intelektuálny underground dnešných dní, tak ja dlhodobo, hrdo a rád kráčam v masovom strednom prúde.(26.6.2012)

dokument, ve kterym zazní slovo "muchláž", dnes už čestná položka předních příček seznamu mých oblíbených slov. není to "dokonalej" dokument, ale sběrem různých dílčích pozitiv vzniká docela úctyhodná suma. obsahuje prostě fakt zajímavý postřehy a slovo zajímavý tady není vůbec vyprázdněný.(19.2.2013)

• - Film získal zvláštní uznání poroty na MFDF Jihlava. (Zdroj: ČSFD.cz)