Příběh duhových bojovníků - Greenpeace (TV film)

Dokumentární

Česko, 2000, 56 min

Marek Dušák

Marek Dušák

Michal Hýbek

Toto je vynikajúci dokument pre všetkých, ktorí nevedia čo vlastne ten Greenpeace je za organizáciu a pre všetkých, ktorí ich považujú za radikálov či dokonca ekoteroristov. Dozviete sa tu informácie, ktoré vám pomožu porozumieť o čo sa vlastne aktivisti a členovia Greenpeace snažia a že to čo robia, bez nároku na finančné odmeny, alebo akékoľvek iné ocenenia, je v najlepšom záujme nás všetkých, tak ľudí, ako aj planéty a zvierat. Taktiež pár faktov o tom, ako je ich snaha často porovnateľná s povestným bojom s veternými mlynmi, ktoré sú dnešné fabriky a spoločnosti znečisťujúce lesy, polia, vodu a vzduch. Štátne zriadenia, ktoré sú neschopné a laxné čo sa týka ochrany našej Zeme a plnenia vlastných pracovných povinností práve v tomto podstatnom odvetví (ministerstvo ochrany životného prostredia a pod.) Pozrite si ho a verte mi, že už nikdy vás nenapadne nazývať členov Greenpeace hipísákmi.(12.4.2015)

Výborný dokument, ktorý predstaví organizáciu Greenpeace od jeho vzniku v roku 1971 po súčasnosť (2000). Dozvieme sa niečo viac o niektorých z ich najväčších úspechov: zastavenie atómových testov na brehoch Aljašky a Polynézie (a to aj napriek teroristickému útoku na loď Greenpeace, pri ktorom zahynul ochranár Fernando Pereira) a evakuovanie domorodcov z atolu Rongelap, ktorí boli úmyselne vystavení radiácií pre dlhodobé skúmanie ožiarenia; zákaz vývozu odpadu do iných krajín po tom, čo v 90-tych rokoch si vlády vyspelých krajín urobili smetisko z krajín tretieho sveta; zabránenie ukladaniu jadrového materiálu na dne morí a oceánov; presadenie zákazu lovu tuleních mláďat a moratórium na lov veľrýb a iné. Len ten Ivan Brezina vždy keď sa tam objavil, tak sa mi zovrel žalúdok hnusom a desom. Ale on je obraz toho, kam až neoliberálne šialenstvo môže zájsť.(28.10.2011)