1942

(festivalový název)
  • Čína Yi jiu si er (více)

Po katastrofálním letním suchu vypukl v Číně v provincii Henan během zimy 1942 hladomor. Na hranicích Henanu navíc stojí japonská armáda, která se chystá na ofenzivu. Čínská vláda však před problémem zavírá oči a je připravena provincii obětovat. Kvůli hladu a blížící se válce tak oblast opouštějí stovky tisíc lidí, aby se pokusily přežít jinde. Bez vlastních zásob a organizované centrální pomoci se však jejich pouť za spásou mění na cestu do záhuby. (Sykon)

myfe

Nudný a dlhý film, ktorý nám ponúka pohľad na život ľudí v období vojny. Skutočná udalosť, ktorá je strašná, ukazuje okrem iného premenu veľkého pána vplyvom vojny a hladu na obyčajného utečenca. Druhýkrát by som to už určite nepozeral. Tri hviezdičky sú maximum čo môžem tomuto filmu dať. ()

xpaja

Jelikož jsem měl nízká očekávání hodnotím asi výše než by bylo záhodno. Film totiž nemá nijak vyjímečnou hodnotu ve svém zpracování, hereckých výkonech nebo scénáři. Jeho kouzlo tkví především v tom, že poukazuje na zapomenutou (dobře utajenou) historickou událost, která byla z hlediska celé druhé světové války a i počtu obětí z řad civilistu velmi významná. A pro Čínu je to zjevně takový kostlivec ve skříni, proto je dobré že o tom film vznikl. Skvělé jsou zde popsané politické hrátky a zákulisní machinace s životně důležitými zásobami. Pro neznalé našince musím vypíchnout, že film čínu ukazuje jaká doopravdy je a byla. Tudíž více "samostatných" provincií, které jsou politicky, ekonomicky i mocensky dosti vzdálené. Dávám --- == 77 % == --- . ()

pafka

Zprvu ne uplne dostatecne emotivni vykresleni hruzy, ovsem behem filmu to nabira dostatecnou vypoved o tech skutecnostech. Uzasny Wei Fan spolu se skvelym Adrienem Brodym vevodi filmu, ackoliv Brody neni na platne tak casto. Ovsem kdykoliv se objevi, je to zazitek. Vyborna kamera, davove sceny, ktere jsem snad nikdy nevidel (napr. scena s oblezelym vlakem uprchliky). Snad nejlepsi sceny z bombardovani cisarskym vojskem, co jsem kdy videt. To bylo neco tak dokonaleho, ze v L.A. asi chcipou zavisti. A vubec - na veskery vizualni vjem byl kladen takovy duraz, ze v zasade kazda scena je neskonale podarena. Co se tyka deje, tak snad jedinou vytku k historickym udalostem - jsou zde titulky, jak jsou dlouho z domova uprchlici, ale o dulezitych postavach zde neni zminka, kdo je kdo. Myslim, ze je to docela skoda. Velkolepe, vubec jsem nic takoveho necekal. Videt to v kine, byly by to totalni vizualni orgie. ()

Fos4ity

Pohled na válku civilníma očima,kde slovo přítel bylo sprosté slovo a kde zrada,zanedbávání povinnosti a přehlíženi na denním pořádku, Zemřít hladem za vlast která se o vás nestará nebo se přidat na stranu nepřítele ale za to mít jídlo a možnost že stejně umřete Co si vybrat......... Hodně drsně a syrově pojaté válečné drama kde i Adrien Brody a Tim Robbins jsou vedlejším lákadlem,skoro až post apokalyptická atmosféra výborně sedí a vynikající hudba která událostem dodává také duši.Doporučuje všem koho zajímá aspoň trochu čínská-japonská válka a jiný pohled na toto téma ()

brodži

Spousta lidí má ráda tupé Hollywoodské, trapné filmy, plné výbuchů, explozí a především triků, které stojí miliony a přitom vlastně jsou v příběhu uplně zbytečné. Proto nechápu jak si tito lidé mohou říkat milovníci filmu, když se ani nedokážou zastavit nad kvalitní kinematografií, kterou Čína poslední dobou vytváří. Ano, zní to podivně ale veškeré čínské filmy, které jsem viděl byly opravdu nadmíru kvalitní. A to, že se v nich pohybovali pouze Číňané mi vůbec nevadilo. Filmy z Číny mají stejnou kvalitu jako ty Americké a mohu říct, že v mnoha případech jsou o hodně lepší. Jejich scénáře jsou propracovanější, nevyužívají miliony zbytečných efektů a peníze do filmu investované to diváku vrátí mnohonásobně zpět v zajímavé podívané. Proto se ptám těch "milovníků filmu", které já nazývám "tupými konzumenty", proč se nepodívají na čínskou kinematografii? Je spousta filmů, které za shlédnutí určitě stojí a toto je jeden z nich. ()

kolly13

Hladomor a válka, odporné události a nesmazatelné vzpomínky, které už dnes nikoho nezajímají. Syrové zobrazení bez obvyklé propagandy a doplněné Brodym a Robbinsnem. Škoda přehrávaného herectví toliko čínská škola, hluché pasáže (počátek) a slabší cgi efekty. ()

Raziel811

Čekal jsem, že se ve filmu ukáže více známých čínských herců a nakonec jsem v malé roli zahlédl jen Hanyu Zhanga. Film jako takový doporučuji jen zájemcům o historii a fandům asia filmu. Běžnému divákovi se asi moc líbit nebude. Každopádně, hlavně druhá půlka filmů je slušné drama, kde se lidé prodávají za pár kg obilí. ()

Rozumchin

Takhle se dělají historické filmy! Neznám film který by věrněji vykresloval rozpad společnosti, boj o jídlo, brutalitu okupantů i vlastních lidí... Zapomenutá čínsko-japonská válka, konečně (z části) našla důstojné zpracování. ()

shanley

Snímek na mě osobně působil skromně, uvěřitelně. Jen to vnímám tak, že mi to s odstupem kazila přílišná patetičnost některých scén a nedostatek aspoň náznaku nějakého humoru nebo absurdity. Na druhou stranu když už tragédie tak pořádná. ()

sobol1

velký hlad bída sucho a ještě k tomu válka se stejně šikmookýma japoncama. jinak příroda byla krásná a to utrpení tam bylo znát jen jsem se trochu ztrácel mezi těmi čínany ale to je asi moje vina ()

budejovice

Sucho, hladomor a miliony lidí na útěku. O téhle části dějin jsem neměla ani tušení. Bravurně natočený velkofilm, který téměř dokumentaristicky líčí bídu a utrpení uprchlíků, nečinnost vlády a nechutné politikaření... Panebože, tohle se opravdu stalo. Film ve mně dozníval pěkných pár dní. Tady jsou slova zbytečná, to se musí vidět. ()