Thale

Fantasy / Mysteriózní / Thriller / Horor

Norsko, 2012, 76 min

Jon Sigve Skard

Norsko a jeho mytologii shledávám velmi přitažlivými, proto jsem se na tenhle film velmi těšil. Bohužel ve výsledku jsem byl docela zklamán. Filmu se nedá upřít výborná mysteriózně-melancholická atmosféra podkreslená sugestivní hudbou, ale po dějové stránce je vlastně úplně o ničem. Kromě plkání dvou hlavních protagonistů (z jichž jeden je ukázkový flegmatik :-)) se tam nic neděje a film se zaměřuje spíše na vizuální stránku věci. Ta je zpracována výborně a místy to budí až artový dojem. Ve druhé polovině se něco přece jen začne dít, ale bohužel mytologické bytosti – až už to je cokoli – nám filmaři ukážou jen zběžně, což je určitě velká škoda. Nicméně občasné pohledy na uhrančivé krásy norské přírody (postávání na břehu fjordu) ve mně vždycky vyvolá pocit, že jsem se narodil na špatném místě. Co já bych za to dal žít v chajdě uprostřed norských lesů daleko od té havěti jménem člověk...(30.9.2012)

• SOLOM.

Snad každý národ má svá vlastní mytologická stvoření o čemž svědčí všechny ty bajky a pověsti. Takže obyvatelé Skandinávie samozřejmě nejsou žádnou výjimkou. Kromě trollů, trpaslíků, elfů se v jejich folklóru objevuje spousta nejrozmanitějších kreatur – stvoření, démonů - (mimo jiné) i Huldra (Tallemaja). Spanilé stvoření s kravským ocasem, které láká svým zpěvem mladé muže a před svými „nápadníky“ ocas schovává. Pokud dojde ke svatbě, ocas odpadne. Chraň bůh však toho, kdo jí nějak ublíží, nebo s ní zachází špatně. Ne nadarmo je příbuznou samotných trollů. O Huldře jsem toho zatím moc neviděl a už vůbec nečetl, takže jsem byl docela zvědavý, jak se s tímto zajímavým námětem Aleksander Nordaas popasoval. Skandinávská tvorba navíc patří mezi moje nejoblíbenější (společně se španělskou a asijskou) a nejvíce na ní zbožňuju samotnou atmosféru. Tady byl ovšem k dispozici dost malý rozpočet, takže zázraky se bohužel nekonali. Nicméně kouzelná příroda (těch pár záběrů na ní) mi to alespoň částečně vykompenzovala. Jelikož stopáž není moc dlouhá, musel si Aleksander Nordaas pospíšit s úvodním seznámením s naší ústřední dvojicí (zvracející Elvis pobavil) a potom už jsme se mohli rychle vrhnout do samotné lesní chaty – potažmo jejího sklepení. Zde se mu zpočátku vskutku podařilo navodit zajímavou atmosféru – především díky postupnému poodhalování tajemství tohoto příběhu. I já si hned vzpomněl na kanadské scifi Splice a to hlavně díky dívce s ocasem (ne žádnou skrytou sexuální narážku tady opravdu nehledejte). Díky dotekům a následným vzpomínkovým pasážím je nám poodhaleno dost důležitých faktů, které vám pomohou odpovědět na některé otázky, ale bohužel nebyl čas ani zkušenost na větší propracovanost. Závěr to bohužel celé pokazil. Až do oné chvíle jsem byl odhodlaný tomu dát čistý průměr, ale takhle musím jít s hodnocením bohužel o trochu dolů. 40%(9.2.2018)

• ricci.s

No Nóri (ako aj väčšina severských krajín) majú oproti ostatným tú výhodu, že aj keď im to nevyjde a nakrútia totálne nezáživnú blbosť, dokážu ju zabaliť do celkom atmosferického obalu, takže výsledok je ako tak znesiteľný. Ak by som mal hodnotiť čisto prostredie a hudbu (najmä tú hudbu), bolo by to za 5, ale všetko ostatné je mizéria. V tomto prípade ma to mrzí, a poriadne, pretože mysteriózny thriller o podivných lesných bytostiach tu ešte nebol. Len škoda, že ich ukázali v celom filme asi dvakrát (pritom ich vizáž bola celkom podarená), a taktiež je škoda, že väčšinu filmu sa zase nič zaujímavé neudeje, väčšinu stopáže je to len konverzačka dvoch hlavných hrdinov. Pár náznakov sa v druhej polovici síce našlo, ale celkovo to na mňa pôsobilo len ako taká melancholická uspávanka. Talent režiséra som však vycítil a napriek očividne obmedzenému rozpočtu je to pozerateľný film, takže si jeho tvorbu budem do budúcna určite všímať.(4.9.2012)

• Stanislaus

Co se námětu týká, tak je Thale vcelku originální film, bohužel mu ale podráží nohy samotné zpracování tématu. Situování děje do odlehlé chaty v lesích, která skrývá nejedno děsivé tajemství, bylo dobrou volbou, nicméně to poněkud zabíjí herci a později i vizuální ztvárnění hulder, které bylo jedním z nejvýraznějších technických nedostatků snímku (vedle závěrečných záběrů z lesa, které vypadaly až příliš televizně). Zkrátka film s viditelným potenciálem, který se ale v průběhu děje vytrácí a v závěru se Thale ocitá pod průměrem, což nezachrání ani ten typicky syrový skandinávský vizuál větší části filmu.(27.6.2016)

• Dellamorte

Nejaká Nórska mytológia Ma nebere, zaujíma Ma skôr jej sfilmovaný výsledok. Tento sa teda nepodaril ani scenárom, ani režijne ani vlastne ničím. Ten inscenačný formát Ma ubíjal a aj tá minimetráž Mi pripadala nekonečná. Xcelo by to dynamickejšie spracovanie ( nemyslým kukuričný SPLICE ) ale trochu to preformátovať a hlavne vynechať tie poskakujúce digifigurínky. Úplne by postačila len jedna. A spoliehať sa na sympatickú Silje a krásnu prírodu, je pramálo. Už nejaký ten čas som čakala niečo úplné iné, takže sklamanie je náležite vynásobené. Bodíky len za potenciál. Saša sa tomu proste mal vyhnúť !(4.9.2012)