Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Horor
  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Thriller

Recenze (1 632)

plakát

X (2022) 

Sláva! Po dlouhé době konečně HOROR! Dneska slavím, takže teprve zítra tu vystříkám smysluplnější komentář. Každopádně zdejší hodnocení opět brutal underrated.

plakát

Poslední noc v Soho (2021) 

Roztomilá McKenzie sní nebo vyšiluje, šukatelná Taylor-Joy tančí nebo vraždí (ups!), kamera kouzlí překrásné obrazy a mazlí se s barvičkama, a soundtrack k tomu výborně dotváří retro náladičku šedesátkového Londýna, v němž je těžké neztratit svou nevinnost a ještě těžší přežít. Na druhou stranu, z dvouhodinové stopáže bych vystřihnul cca 20 minut nebo alespoň lépe mlžil pravdu, protože hlavní twist filmu divák prohlédne o dobrou půlhodinku dřív, než režisér zamýšlel.

plakát

Jde si pro nás noc (2018) 

Pokud ti vadí, že jsou zdejší postavy nesmrtelný, představ si, že to jsou všichni marťani nebo univerzální vojáci. Mně to takhle pomohlo. Protože osobně vážně nepamatuju, že bych viděl někdy krvavější akčňák, v němž se odstřelí, odsekne, vyřízne nebo přelomí každá myslitelná část lidskýho těla. Touhle nespoutanou brutalitou bych snímek nezařadil k oběma Zátahům, nýbrž rovnou k splatter/gore hororům typu Braindead. A něco mi říká, že nebudu daleko od pravdy. Špína, hnus a krev - nic pro milovníky uhlazenýho Johna Wicka. Tjahjanto je totiž především řezník a teprve pak až režisér.

plakát

Coming Home in the Dark (2021) 

Ta pohoda u rodinného pikniku v krásné hobití přírodě jim moc dlouho nevydržela, chudákům. 8 minut, abych byl přesný. Po dalších osmi minutách vás navíc čeká kruté vystřízlivění - break, po němž je víceméně jasné, že tohle pro rodinku nemůže dopadnout dobře. Akty násilí jdou sice hodně mimo záběr (škoda té scény na pumpě!) a značná část filmu se prokecá v autě (tady se to však dá odůvodnit odkrýváním minulosti hlavy rodiny), ale rozhodně to má nepříjemnou atmošku, pár drsných momentů a oba psychopati jsou "sympaťáci" už od pohledu. Škoda, že právě tomu ukecanýmu nejde vůbec rozumět. Holt tamní slang ze samotného Mordoru.

plakát

Ulice strachu – 2. část: 1978 (2021) 

Zasytí, ale chuťově neuspokojí. Prostřední část "Fear Street" trilogie se nese ve stejnym duchu, takže pokud se TI líbila sterilní jednička, bude se ti nejspíš líbit i sterilní dvojka. Změnilo se tentokrát jen prostředí. Pátek třináctého ale rozhodně nečekejte. Tady se jede na volnoběh PG-13, takže počítej jen s vykastrovanou nudou - vražd není tolik, polovina z nich jde mimo záběr, a s erotikou nepočítej už vůbec. A tady bych se, s dovolením, na chvíli zastavil. Pro koho je, kurva, tohle vlastně točený?! Dnešní puberťáci jen těžko docení nějaký nenápadný pomrkávání na kempařský slashery, protože tyhle 40 let starý filmový dějiny je generačně naprosto míjí. Pro naše babičky nebo strejdy tenhle film taky nebude. Tudíž zbýváme my, veteráni, co v osmdesátých či 90. letech chodívali spát s Jasonem, Michaelem a Leatherfacem a tyhle vyvražďovačky známe zpaměti. Má tedy smysl servírovat nám tuhle polívčičku? Studenou, s hromadou do nosu i očí bijící klišé, za to bez chuti, bradavek a bez masových koulí? Nemá, alespoň za mě ne. Takže jak jsem zmínil v úvodu - sice zasytí, ale chuťově neuspokojí. P.S. Tvůrcům bohužel chybí i jakýkoliv smysl pro humor, protože třeba moment láskyplného sesterského objetí hnedka po tom, co jedna z nich vyleze z hromady sraček, si nějaký ten ostrý joke zasloužil. Tak třeba jindy a jinde. Na následující ročník 1666 už však nemám chuť.

plakát

The Deep House (2021) 

V základu jen standardní bubákovina, která těží jen a pouze z nápadu zatopit starý barák a vyslat do něj dva potápěče, co se budou schovávat pod postelí před duchy - vodníky. Bustillo s Maurym ve zdejších hlubokých vodách poztrácely své ostře nabroušené koule a snaží se tentokrát strašit stísněné prostředí, tmu a POV kamery. Díky téhle kombinaci se však nelze divit, že místy jde skutečně hovno vidět. Do toho jakékoliv sympatie postrádající pár, co se do těchto sraček dostane vlastní vinou ("Já vím, miláčku, že máme kyslík ještě na půl hodinky, ale podívej na ten Kristem zapečetěný sklep! Co kdybychom ho pořádně prohledali? Třeba tam najdem mrtvolu...") Na druhou stranu, pokud nemáte rádi vodní hloubky, trpíte klaustrofobií a milujete šťastné konce, máte solidní šanci, že se vám v závěru lehce zpotí řiť.

plakát

Candyman (2021) 

Atmosféra hodně slušná, prohloubení mytologie kolem Candymana dokonce výborné a vraždy off screen mě tentokrát netrápily. Co mě ale trápí, ba dokonce sere, tak je ta aktuální módní vlna Hollywoodu, který skrz svoje filmy řve do světa, jak moc je politicky/sociálně korektní. Já vim, vole, Black Lives Matter, ale je opravdu nutný ukazovat v každym druhym filmu, jak moc velcí chudáci ti černoši vlastně jsou? Nic proti nim, ale čeho je moc, toho je příliš. A aby se nezapomnělo na LGBT komunitu, tak do filmu ještě násilně narvat i párek buzíků, navíc rasově smíšenej (jak jinak!), ačkoliv pro příběh nemá tenhle pár absolutně žádný opodstatnění a je tudíž úplně zbytečnej? Možná už jste to četli sami, ale víte, že Pinheada v novém Hellraiseru bude hrát transsexuál? Teď už jen čekám na to, jak do tří let bude Leatherface ve svym novym filmu nosit kůži bisexuálního negra a Jason bude v kempu nahánět celej zájezd přiteplenejch krasobruslařů.

plakát

Halloween zabíjí (2021) 

Na jednu stranu je to celkově strašně debilní, ve dvou scénách dokonce nezáměrně vtipné a jako prostřední část trilogie vůbec nikam neposouvající hlavní dějovou linku (s výjimkou úplně poslední minuty, kdy konečně zařve jedna z hlavních postav). Jenže na straně druhé... na té je tu mistr Carpenter s nadupaným soundtrackem, s naprosto luxusním retro intrem, vracející nás do roku 1978, a hlavně nesmrtelným Myersem, co po vzoru Terminátora vykosí třetinu Haddonfieldu, aniž by se při tom jenom zpotil. Největší průser filmu zcela určitě vězí v pojetí tolik diskutovaného lynčujícího davu. Ten se vymkne kontrole a pro vytouženou pomstu se nebojí jít přes mrtvoly dalších nevinných lidí. Chápu, o co Greenovi šlo a ve filmu ta myšlenka jasně zazní, ale proč věnovat tolik pozornosti vedlejším postavám, aby se v závěru stejně ukázaly jako neschopná hovada, to mi hlava nebere. Odsunutí Laury Strodové na vedlejší kolej mě překvapivě tolik nesralo, ono už něco podobného bylo v Halloweenu z roku 1981. Pořád je tu totiž Mike - hrůzu a respekt budící zvíře, nezastavitelný kombajn a chodící mlýnek na maso, který když se objeví na scéně, prostě víte, že to pro zúčastněné nedopadne dobře. Ale jako celek má tenhle Halloween zkrátka až moc velký masařky, díky nimž budu nejspíš svoje hodnocení ještě párkrát měnit ze 4 na 3 hvězdy a opačně. Takže asi tak. P.S. Bojový úkol pro nadšence vysokých bodycountů. Dokáže mi někdo z vás spočítat celkový počet killů? Třeba se mýlim, ale při klasickém postupu  jsem napočítal 10 mrtvých, plus 12 hasičů a dalších nejméně 10 při závěrečné férovce, to jest nejméně 32 mrtvých. Ale pravděpodobně jich bude o něco víc. Prostě JATKA! :)

plakát

Meandr (2020) 

Představ si, že tě někdo strčí do spletitého labyrintu úzkých chodbiček, plného smrtících pastí, a ty se coby laboratorní krysa snažíš najít cestu ven. Pokud by ses mezi těmi několika rozkládajícími mrtvolami cítil náhodou osaměle, společnost ti bude dělat (hladový?) ohořelý Boris Rösner. Máš to? Fajn. K tomu si domysli ne moc nápadité pastičky/zkoušky (bazén, hořáčky, vana s kyselinou, ostnaté dráty), co se navíc opakují s tím, jak se hrdinka musí vracet, a samozřejmě závěrečnou, ne dostatečně uspokojující pointu. Kvůli konci však nepopravím předešlých 90% filmu, kde to všechno (ať už hrdinka, nebo vizuál, hudba, napětí) poměrně dobře šlape.

plakát

Bloody Hell (2020) 

Strašně ukecaný. Nezlobte se na mě, ale tohle byla taková nuda, že jsem z toho měl seriál na 3 večery, jak jsem u toho pokaždý usnul. 3/4 stopáže týhle černý komedie (záměrně nepíšu hororový komedie) sleduješ týpka ve sklepě, co neustále promlouvá s vlastním alter-egem. Teprve až v závěrečný čtvrthodince se mu podaří zdrhnout, vykydlit tu vyšinutou finskou rodinku a, jen tak mimochodem, najít si holku, která bude mít taky asi o kolečko navíc. Do toho akční vsuvka s vyloupením banky, aby ti bylo jasný, že hlavní hrdina je fakt drsňák. Ale jak řikám/píšu, bohužel toho moc neukáže, když je furt svázanej v tom blbym sklepě a navíc mu chybí noha.

Ovládací panel
76. nej uživatel Česko
314 bodů

Reklama

Reklama