Do tmy

(amatérský film)
všechny plakáty
Akční / Thriller / Film-Noir
Česko, 2011, 53 min

Akčně pojatá variace na gangsterský film a film noir. Temný příběh osamělého mladého muže, který se snaží zjistit, kdo proměnil rutinní obchodní schůzku v jatka. Zdánlivě přímočará cesta za pomstou ale míří do nečekaných zákrut a odboček. (oficiální text distributora)

SaNcHeZ_cz

Rozhodně lepší, než předešlé počiny Noční jízda a Woodstroke. V úvodní dvacetiminutovce rozhodně příslib solidní podívané, který se však over the top přestřelkou v obchodě zastaví na půli cesty a v křečích padá směrem k překvapivému konci, který však nenabízí satisfakci za druhou polovinu. Je to nejspíše jen můj problém, nicméně hlavní zádrhel filmu je v hledání své vlastní identity. V té atmosferické části není problém (stejně jako v depresivních částech na nádraží v již zmiňovaném Woodstroke), nicméně celá akční složka opět nefunguje. ()

st.jim

Těžko hodnotit. Asi největším mínusem je příběh. Bohužel, již několikrát ohraná písnička. Nechápu, proč se veškerý děj musí odehrávat v hlavě hlavního hrdiny. Je to vlastně podvrh na diváka, což je špatný. Na amatérský film ale velmi slušně natočeno. Hlavně se mi líbila kamera. Nebýt toho marného příběhu, tak dám klidně 4* :) ()

Flego

V každom prípade treba oceniť snahu tvorcov o nadupaný príbeh, ktorý sa však zmeskou žánrov od akčného thrilleru k psychologickej štúdii stáva kontraproduktívnym. Ako to už býva, niekedy je menej viac. Po technickej stránke ide o veľmi pútavé sledovanie, počnúc réžiou, kvalitnou kamerou a vhodnou hudbou. Za kratší koniec ťahá zvuk, hlavne ruchy sú niekedy neadekvátne. Rozhodne treba podporiť Jana Haluzu a jeho priateľov, aby nestrácali chuť do ďalšej práce. ()

boshke

Zcela souhlasim s Chavalem. Sbouchané s kamarády na koleni, s nulovým rozpočtem, a pořád lepší než podstatná část jak české tak zahraniční produkce. A co vy, odpadi, jedna nebo dvě hvězdy? Co vy ve volných chvílích točíte? Nikdo neříká, že není na první pohled vidět, že je to amatérské, ale v této škatulce je to zatraceně dobré. S čím to porovnáváte? Sedm? Sin City? Odpad za pár postav, které by lépe zahrála papundeklová škatule? 80% ()

Sarkastic

Při sledování Do tmy jsem film bral jako amatérský, a proto ho tak budu i hodnotit. Rozhodně mě mile překvapil. V dialogových scénách je sice mírně řečeno úsměvný a napomáhají tomu bohužel i herci, s kterými to není zrovna moc slavné, ale dá se na ně dívat bez toho, aby za ně člověku bylo nutně trapně. Avšak ve scénách, v nichž se nemluví, film působí nad očekávání jistě. Zvláště akční sekvence jsou velice podařené. Ať už přestřelka v obchodě, která je opravdu parádní, stejně tak ta u aut (slušně je zpracovaná i předchozí honička). „Stavy“ působí přesně tak, jak je na ně divák zvyklý z „klasických“ mysteriózních filmů (dobrý nápad byl také ten s „mužem“). S tím souvisí zvuková stránka, ta je hodně dominantní, a film sází na velmi výraznou hudbu (někdy až příliš vystupující do popředí), která navozuje tu správnou atmosféru dle potřeb přítomných žánrů (jde o jejich mix). Pointa se sice dá z větší části odhadnout dopředu, ale označil bych ji za „slušnou“. Samotný konec se mi docela líbil. Celkově film hodnotím slabšími 4*. ()

• Film získal v roce 2012 na festivalu neprofesionálních filmů PAF cenu pro nejlepší hraný film nad 30 minut.. (=woody=)