13. komnata Jana Pohana (S05E04) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 26 min

 • sportovec
  *****

  Jsou osudy, jejichž přesné postižení umožní pochopit, jak asi musejí vypadat látky, ze kterých čerpá spisovatel nebo vůbec umělec pro svá díla. A jak mnohotvárná a obtížně postižitelná je autentická skutečnost. Jak se dokáže vzpírat jinak bezchybným schématům a zobecněním. Zásada, že každý člověk je tak trochu svět pro sebe, i takovým příběhem dostává své další opodstatnění. U Jana Pohana je nutno ocenit, že se dokázal z takových věcí usebrat a zůstat plnohodnotným člověkem. V hierarchii lidských údělů, štěstí i neštěstí, složil svou státnici ze života na výbornou, i když některé kamínky mozaiky jeho osudu zůstaly nevyjasněny. Zejména to platí o osudech jeho adoptivních rodičů i jejich matky, Pohanovy skutečné babičky. Propast mezi dětinskostí a dospělostí nemohla být postižena dokonaleji. Je dobře, že tento velmi volný seriál lidských osudů není vykládán jako celek. Různost zpracování jednotlivých komnat i rozmanitost osudů, které pojednává, si to podle mého názoru přímo vynucují.(28.9.2009)

 • M-arta
  *****

  Další z dílů, který mě hodně zaujal...Hmmm - tak jestli na mě snad někdy budou chtít chodit myšlenky o jakési "nepřízni osudu", bylo by moc fajn připomenout si, co si prožitl tenhle člověk...(25.9.2009)

 • petaspur
  ****

  Osud si občas s něčím životem pobaveně pohraje. Kurta Jürstla si už od mládí zvolil jako svého oblíbence a vyvedl mu tolik poťouchlostí, kolik ho jen v jeho rozmařilosti napadlo. Z takto zkoušeného člověka se prostě musela stát silná osobnost.(20.10.2009)

 • WANDRWALL
  ***

  Kolik jen překvapujících faktů ze svého života, v těchto dokumentech je možno se dovědět přímo od osob, co zde dostali prostor o svém životě pohovořit. Víc takových počinů!(16.8.2010)

 • triatlet
  *****

  Při toulkách Šumavou na naši skupinu pan Pohan přátelsky mávnul od své chalupy. Když jsem si přečetl údaje o jeho životě, neváhal jsem kouknout na 13. komnatu. Je to citlivě odvyprávěný díl, který by mohl být námětem na samostatný film. Panu Pohanovi přeju pohodovou a dlouhou třetí třetinu.(17.8.2012)