Prokletí ostrova Saint Pierre

The Widow of Saint-Pierre

Prekliatie ostrova St. Pierre

Drama / Romantický

Francie / Kanada, 2000, 112 min

Silný příběh a skvělé obsazení: chlapácký fatalista Daniel Auteuil, půvabná a vášnivá Juliette Binoche a málomluvný polepšený vrah Emir Kusturica. Kdyby celý film byl tak dobrý jako jejich výkony, dal bych mu plný počet. Slabé místo se jmenuje Patrice Leconte a má úžasnou schopnost rozmělňovat příběh zbytečnými záběry, které se navíc občas i opakují. Film tak působí neúnosně dlouhým dojmem a potřebuje tři věci: stříhat, stříhat a zase stříhat.(6.10.2004)

"Prokletí ostrova Saint Pierre" má bezpočet kladů: syrová kamera zachycující ostrov zahalený ve věčné mlze, která buduje tu správnou atmosféru, bezchybné herecké výkony Juliette Binoche, Daniela Auteuila, no a hlavně úžasného Emira Kusturici, realisticky pojatý tragický konec. Možná není úplně dokonalý, ale mně se líbil, dostal se mi pod kůži a zasáhl mě přímo do srdce.(1.4.2006)

Tak takhle nějak si představuji dobře zpracované drama. A pokud říkám drama je jasné ,že příběh neskončil happy endem. Mně se chce věřit , že lidé mohou být takoví. Takoví , že se svou "dobrotou můžou jít k čertu". Paní K měla ve svém prokletí jedno obrovské štěstí. Poznala SKUTEČNOU lásku. Ne každý to může říct....(28.6.2008)

Emocionální filmový příběh silné ženy, který stejně jako třeba v podobně laděném Pianu končí tragicky, vyzdvihuje hrdinčino snažení v trojúhelníku dvou stejně silných partnerských osobností - zádumčivého vězně a morálně uvědomělého manžela-kapitána. Tenhle trojúhelník se pozvolna mění a hlavní hrdinka osciluje mezi jeho oběma zbylými vrcholy. Ač je filmový pohled možná až příliš plný sentimentu a romantického zamlžení, nesklouzává k fádním klišé banálních milostných romancí a drží se stále v rovině morálně-etické. Film je plný silných symbolických momentů (gilotina uvězněná na lodi, kůň uhánějící po rozlehlých pláních ostrova, kde ale svoboda končí všeobjímajícím mořem...) a brilantních hereckých výkonů (překvapením je především výkon Emira Kusturici) a jeho pozvolné plynutí (které je tu tak kritizováno) přesně odráží jinou rychlost času v komunitě lidí žijících na polozapomenutém ostrůvku někdy v půli devatenáctého století... Vynikající film.(24.1.2007)

Film na podkladě skutečné události z r.1850 byl zpracován velmi citlivě a s maximální snahou držet se faktu. Uškodil tomu slabý český dabing. Nikoliv hereckým obsazením (Ivana Anderlová, Alexej Pyško, Soběslav Sejk atd.), ale technickým provedením. Někde to bylo tak slabé, že jsem musela zesílit zvuk, jinde to řvalo, že jsem se obávala, že vzbudím sousedy. Herci dost polykají slova, takže jim skutečně mnohdy není rozumět. (Nejsem hluchá). Zkusila jsem to pustit v originálu ve francouštině no a tam to bylo "par excelence". Jenže tak dobře zase francouzsky neumím, abych mohla film poslouchat v originále. Je to škoda, protože si myslím, že si firma, která dabing provádí má na tyto věci dávat pozor ! Přesto, kdo má rád historické filmy, mohu doporučit. Ty 4* jsou za obsah filmu i za výkony herců.(5.6.2008)