Vzpomínky na válku

Akční / Drama / Rodinný / Historický / Válečný

USA, 2011, 107 min

Samuel Fischer

Předloha:

Jeff Traxler (povídka), Marc Conklin (povídka)

Marc Conklin

Bo Hakala

Paul Hartwig
  • Big Bear

Nevím proč, ale americké válečné filmy točené v poslední době jsou neskutečné sračky. To vymřeli dobří režiséři? To je málo originálních námětů? Věřím, že i s malým rozpočtem se dá natočit slušný válečný film. Tenhle film se odehrává prakticky ve dvou liniích. Vnuk sloužící v řadách US. Army v Iráku vzpomíná v irácké vojenské nemocnici po zranění střepinou na prázdniny u svého starého dědečka v době kdy mu bylo 13 let. Ten byl vojákem US. Army za druhé světové. O válce moc nemluví, ale když vnuk nalezene ve stodole vojenskou bednu plnou válečných suvenýrů, drsně ji postaví před dědu a direktivně řekne mluv! - Jinej válkou traumatizovanej děda by možná vnuka nazval nevychovaným sráčem, ale tenhle děd ( Cromwell) tu drzost považuje za cosi vyjímečného a dovolí bednu otevřít. Nabídne vnukovi vyjmutí třech jakýchkoliv věcí o nichž bude mluvit avšak o ostaních už pak nikoliv. Vnuk je tedy postupně vyjme a my se s každou věcí přeneseme v čase zpět. Poprvé do operace Market Garden, podruhé do Arden a po třetí na konec války do Říše. Z těch návratů ať si nikdo neslibuje žádné velké bitvy s nepřítelem. Akce je minimum a spíše se kecá než střílí.... Souběžně s tím zažíváme příhody (teď už dospělého) vnuka v Iráku.... Tady se opět spíše kecá než bojuje. Oproti hrůzám jako Red Rose of Normandy apod... toto dílko však bylo celkově znatelně lepší. Kladně hodnotím nálet Mustangu a Lightningu na skopčáckou kolonu, to mne mile potěšilo. Ten námět s truhlou a suvenýry šel jistě rozvinout jinak a lépe, i když co si budeme povídat se nejedná o nic originálního. Jinak ale toho není mnoho co by člověk ocenil. Kecy jsou někdy tak rádoby filozofické, až jsou blbé - nebo je nechápu. Jedno ,,moudro'' za všechny : víte čím se lidé liší od zvířat? Tím že zabíjejí na dálku.... /// -- Závěrečný záběr na americkou rodinku ve složení : voják v pouštních maskáčích, manželka, synek a dědův hrob s americkou vlajkou byl na pěst. Chápu americkej patriotismus, ale nesmí ho na mně někdo lejt kýblem... Za mne je to na dva brufeny. -------- a jeden jdu i zapít. * *(21.4.2013)

• Johnny.ARN

Skvelý námet, slabšie spracovanie zapríčinené nízkym rozpočtom. Emočne hodnotné len v závere. Scény z Iraku boli vierohodnejšie ako scény z 2 WW. 2 z 5(12.4.2014)

• MartinezZ

Dobrý nápad s tím vzpomínáním a vyprávěním, během něhož to postavy i divák znovu zažívají, nicméně ten nízký rozpočet to bohužel zcela zabíjí.Zbytek je totiž levný (ve všech významech slova "levný") patos. Je to škoda, ten nápad tam byl.(1.12.2012)

Memorial day - pamätný deň. Ale čo si mám pamätať?... Treba to porozprávať. Dávam 4, sú to veľmi dobré príbehy, no musíte si ich trochu domyslieť a vyhodiť balast, prípadne zavrieť oči a predstaviť si kvalitnejšie spracovanie. Upozorňujem, že herci sú asi ochotníci z Vizovic, vojenská akcia úbohá (mohli pozvať aspoň konzultanta amatéra), pátosu je niekoľko barelov (ide však o "memorial day", takže to som očakával, takisto aj americké vlajky ešte aj v kvetináčoch. No čo, je to pre nich niečo ako kedysi pre nás 1. máj). Najhorší je asi strih medzi scénami, poznať to hlavne v bojovej akcii. Rozpočet vidieť na každom zábere. Tiež som kedysi našiel pár vecí a vypočul si k nim niečo z WWII, na film by to však nebolo :)(8.5.2013)

Celkom vydarený snímok rozprávajúci príbeh mladého vojaka, zberateľa, ako mu jeho dedko, keď bol malý rozprával zážitky z 2. svetovej vojny podľa vecí, ktoré si odložil. Dosť sa tu prelína línia súčasnosti, detstva hlavného hrdinu a práve 2. svetovej vojny. Každý z príbehov je ale veľmi kvalitne spracovaný a myslím si, že sa pri tomto filme nudiť nebudete. Nečakajte príliš akcie, skôr veľa dramatických vojnových momentov.(26.8.2012)

• - Film Memorial Day sa natáčal na viacerých miestach v americkom štáte Minnesota. (MikaelSVK)

• - Základom snímky sú príbehy trojice Jeff Traxler, Kyle O´Malley a Marc Conklin. Posledný menovaný je zároveň zodpovedný aj za scenár. (MikaelSVK)

• - Film je venovaný rodinám mužov a žien, ktorí slúžili v ozbrojených silách USA. (MikaelSVK)