Doprava doleva (festivalový název)

• Island

Á annan veg

Either Way

Komedie / Drama

Island, 2011, 84 min

Režisér chtěl napsat film, kde by byly pouhé dvě postavy. Sice se mu to nakonec rozrostlo, takže se mu v závěru mihla dokonce i postava čtvrtá, ale převážnou dobu filmu svému zadání dostál. Dva osamocení silničáři prakticky dokonale odříznutí od světa spolu musejí nějak vydržet, a přitom řeší své zcela opačné vztahové problémy vyplývající z jejich zcela protikladných povah. Trochu komedie, trochu drama, islandská hudba z 80. let a rozumná stopáž.(5.7.2012)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - VARIETY´S TEN EURO DIRECTORS TO WATCH - Deset evropských režisérů očima Variety (Á annan veg / EITHER WAY / Doprava doleva) - Strašně přirozený, nenásilně pojatý a chvílema až dojemný příběh který je sice téměř o ničem, ale přitom tak krásně baví a hřeje u srdce... - 1. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 5. místo - 90%(12.8.2012)

Jednoduchý, tichý a jemný film (nepíšu záměrně ani komedie, ani drama). Není to totiž ani jedno. Prostě film o lidských vztazích, konkrétně dvou sympatických chlápků, makajících na údržbě islandských silnicích uprostřed ničeho, co se ať chtějí nebo ne, nakonec musí podělit s tím druhým o své nejhlubší otázky a odpovědi o životě a lásce. Co chybělo v akci, bylo v lidské interakci, a tak je to za tři:-)(18.10.2015)

Zrovna nedávno jsem viděl na Cinemaxu film Prince Avalanche a zjistil, že se jedná o remake islandského filmu. Já jsem do Islandu úplně vyblázněnej a tak jsem si tenhle film okamžitě sehnal a během dalšího okamžiku se do něj pustil. Na svojí délku bohatě stačil a to hlavně proto, že nemá vůbec žádný smysluplný děj, který by na první pohled zaujal. To důležité, co ale má, jsou dvě obyčejné postavy, žijící každý svůj obyčejný život každého z nás, každé pondělí se setkávající uprostřed islandské divočiny s tím, že do pátku neuvidí nikoho jiného kromě neoznačených silnic, které je třeba nalajnovat a neoznačených cest, které je třeba označit. Moc se mi líbil ten nápad. Stejně tak i ty neuvěřitelně překrásné, ponuré podzimní pohledy na krajinu, které si režisér doslova užívá. Také se mi ale moc líbila ta obyčejnost, která ve filmu byla. Přes svoji obyčejnost totiž dokázal zaujmout svojí originalitou a právě díky tomu si mě okamžitě získal. Pět hvězd na rozdíl od amerického remaku dávám především proto, že se jedná o originál a také proto, že islandská krajina mi je hodně blízká.(3.9.2014)

Přesně tak jak píše Malarkey, jako kdybych viděla prince Avalanche v Islandském balení, film pro trpělivého diváka. Nic po Vás ti dva osamocení kluci nechtějí na té nekonečné cestě, jen aby jste je trochu pochopïli a projevili empatii. Jeden má problémy se srdcem ke své drahé půlce a děcku, které musel nechat ve městě a druhý má zase problémy s dolní polovinou těla. Při té ponorce nutně muselo dojít k různým konfrontacím těch dvou, ale to bylo pro ně dost náročné, možná i pro diváka. Postavy zahráli herci bezvadně a já jsem to s nimi vydržela s tím jejich značkováním silnice uprostřed ničeho až dokonce a vůbec toho nelituji. Ještě, že tam kolem nich projel párkrát jeden náklaďák. Myslím, že vždy přesně v tu pravou chvíli.(26.8.2016)