Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

beeleg

O tomhle dokumentu se v současnosti poměrně dost mluví v médiích a spousta z nás má nějaké povědomí o "obchodnících", kteří prodávají levné zboží za horentní sumy se špetkou donucovacích prostředků. Dokument má zkrátka atraktivní téma, o kterém chce spousta lidí vědět víc a vidět, jak jsou zneužívaní senioři. Byl jsem ale zklamán. Čekal jsem dokument o seniorech, kteří se svou neinformovaností na podobnou akci omylem dostali a s vidinou výhodného nákupu, si zakoupili nějaké předražené zboží nebo hůř - byli ke koupi donuceni. Místo toho se ale zabýváme úplně jinou skupinou tzv. "závisláků". Ti i přes uvědomění si, že kupují předražené zboží pod nátlakem a urážkami jezdí dál. A když už to nemohou vydržet, tak si jako únikovou cestu volí nákup předražené masti místo striktního NE. Tento dokument je vlastně o lidech, kteří umí pouze přikyvovat, neumějí odmítat a dobrovolně se účastní dalších prezentací skvělých výrobků. Kdyby mě někdo urážel a vyhrožoval mi tak se raději místo nákupu další deky za 15000 korun obrátím na policii a právníka. Ale hlavně bych tam už nikdy nejezdil. Všichni lidé co byli zobrazeny v dokumentu, mohli odejít a případům, kdy byl senior opravdu oběť a byl někde držen násilím a donucen k zaplacení nebo podepsání smlouvy se tento snímek bohužel nevěnuje. Dávám hvězdičku za nápad. ()

mara30

Dost tendenční film.. Ne všichni jsou šmejdi.. A ne všude to chodí tak, jak se ukazuje v dokumentu.. Např. moje tetka se strýcem jezdili moc rádi najedli se dostali dárky a byli spokojení.. V dokumentu bylo, že všichni jsou špatní, druhá strana spokojených nebyla vůbec prezentována a určitě jich nebylo málo... Netvrdím, že to, co je v dokumentu. není zvěrstvo a ty lidi bych nechal okamžitě zavřít, ale s ´dokumentem nejsem spokojen... Podstatný je taky lidský faktor, pokud mě jedenou okradou a chovaj se ke mě špatně, nepolezu příští týden na další výlet.. 31% ()

Amalberga

Chápu důležitost dokumentu, ale podle mě šel natočit lépe. Ve filmu se střídají citové výlevy důchodců, záběry z předváděcích akcí, komentující právník, komentující psycholožka. Dokument spíše hrál na city a mohl lépe vysvětlit praktiky šmejdů, lépe argumentovat, více se zabývat legislativou u nás týkající se tohoto problému (mohl nás porovnast se zahraničím, pokud nejsou předváděcí akce česká rarita), prostě být víc odborný. Jeho poselství je důležité, ale mohlo být předáno v lepší podobě. ()

Teachman

Tento dokumentární film je vhodný do výchovy k občanství na druhém stupni základní školy. Jsou v něm představeny nelegální obchodní praktiky. ()

Mar_Mar

Nejsmutnější na tom všem je, že se na Šmejdy do kina půjdou podívat zase jen mladí lidi a ne důchodci, kterých se to nejvíc týká..... ()

Zahir

prý Silvie Dymáková bude rybičkám na dně Labe chutnat.. o tom nepochybuju, ta chutná i mě na dně mých vášnivých představ.. ale není to nějak naopak, neměli by se bát dna Labe ti zmrdi, o kterých je film? neměli by v každé vesnici od místních řízků dostat takovou mlátičku, že by měsíc byli k nepoznání? ti důchodci jsou sice blbí, že tam pořád lezou, ale naše děcka jsou taky blbé a proto je chráníme, proč teda nechráníme naše babky a dědky? ale hlavně, proč společnost nechává ty největší zmrdy vydělávat těžký prachy takovýmto způsobem? asi je někde chybka a v důchodcích to nebude.. ()

Ma_mo1985

Jen ať národ vidí co všechno jsou lidské hyeny schopné udělat pro peníze! To raději sám své rodiče zamknu doma než abych je pustil na takovéto "výhodné" akce. Rozporuplný dokument který i v závěru objasní proč to vlastně důchodci dělají. Na jednu stranu si člověk řekne "je to smutné" na druhou stranu si řekne "dobře jim tak nemají tam jezdit". Je až trochu s podivem, že dokument vznikl až takto pozdě. Je smutné, že až po několika letech vznikne nějaký varovný dokument tak až potom se tím začnou zabývat patřičné úřady a organizace. To, že jsou staří ještě neznamená, že se k nim můžeme chovat jak ke kusu hadru! Lháři, lidské hyeny, vymývači mozků, násilníci, sobci, namyšlenci... vlastně pardon "páni" prodejci zamyslete se nad sebou!!! ()

Kinx

Forma mě štvala, ale téma a nasazení autorek je excelentní. Některé záběry (btw hodně lo-fi) skryté kamery byly až těžko uvěřitelné. Škoda, že se dokumentu nedaří udržet tempo po celou jeho délku. Hodně mě štval i formát "mluvící hlavy" rozhovorů s psycholožkou a právníkem, nicméně nad těmito všemi nedostatky jsem ochoten přimhouřit obě oči vzhledem k sdělení... ()

MarekCihacek

Pokud bych měl hodnotit pouze obsah, dostal by dokument plných 5 hvězd. Hodnocení však sráží jeho zpracování. Na to že je dlouhý měl málo analýz a celkových pohledů a názorů. Je to škoda. Měl velký potenciál. ()

Tomiczekk

Zas*aní "obchoďáci" a bohužel neponaučitelní hloupě důvěřivý důchodci...dokument má své "kouzlo" pohled na českej hyenizmus ()

Marecek19000

Skvělý dokument je vidět jacý jsou mezi námy lidé a je to velmi smutné.Ale jinak pěkně a hlas Ondřeje Vetchého j vtom dokumentu také skvělý:-) ()

petr.k09

šokující kam muže zajít až honba za pěnězi některých lidí dokument který zanechá hořkou pachut snad se něco změní díky tomuto dokumentu ()

Názorožec

Šmejdi jsou pěkný zmrdi, který se ničeho neštítí. Tržní kapitalismus v testosteronovém balení bere útokem důchodce - bravo chlapci! Dokument je to skvělý především, že odstartoval diskuzi, jinak kavlita je místy sporná i když o to vlastně úplně nejde. Chyběla mi ale nějaká jasnější konfrotace s prodejci, titulek na konci, že všechny oslovené firmy se vyjádřit odmítly je trochu málo... Dobrý komentář: Marigold. ()

Scooby..

Odpad nebo 5 hvězdiček. Nedovoluji si hodnotit, ale. snad žádný dokument ve mě nerozhýbal natolik emoce jako tento. Vztek a lítost. to jsou hlavní atributy filmu. Myslím že by měla být povinnost tento dokument vidět, především dříve narozeným spoluobčanům. ()

PF 2014

PF 2014