Lapeni v síti (festivalový název)

• Čína

Čína, 2012, 117 min

Kaige Chen

Shu Yang
  • ScarPoul

Bohužiaľ nemôžem dať viac. Veľké sklamanie. Hlavne od takého vizuálneho režiséra ako je Kaige Chen. Nápad bol dobrý, ale postáv bolo v príbehu jednoducho príliš veľa a každá z nich nevyvážená. Čo malo za následok jednu jedinú vec, a to že sme k žiadnej neprenikli. Myšlienka zaujímavá. Kamera výborná a dievčatá pekné. Ale to je asi tak všetko. Všetky tie výrazné poukázania na súčasnú spoločnosť boli veľmi očividné a strácali na váhe a hlavne, a čo ma mrzí najviac, to bolo celé rozťahané a nekonzistentné. Je to veľké škoda. Chen očividne stárne a jeho filmy sú len pokusmi o niečo čo sa mu kedysi darilo naplniť bez problémov.(18.11.2016)

Je to ako sa stratiť v aute v čínskom veľkomeste. Neustále blúdite, aby ste ku koncu začali chápať, že už ste napojení na tú správnu cestu a cieľ je istota. Lenže v ňom už ste tak zmorení blúdením, že je vám to nakoniec jedno. Množstvo podzápletiek a postáv, ktoré na seba kujú pikle sa začnú na konci rozplietať, ale kto s kým ostane, prežije a podpíše kontrakt mi katarziu neprinieslo. Ale pri tej "ceste" som bol aspoň v neznámom, mierne exotickom prostredí. Že je už takmer nerozoznateľné od našeho západného, je problém domácich.(16.10.2014)

Tento film jsem viděla na festivalu Cinema mundi (2013) a musím konstatovat, že se mi líbil. Název je maximálně výstižný, ústřední postava filmu je doslova lapena v síti internetu, který po ní šílí. Všechny události mají svůj smysl, je zde výrazný kontrast od obrazu dívky na internetu a její skutečné osobnosti. Zároveň zde však není stavěna moc internetu jako destruktivní se schopností zabíjet, protože to není jediný důvod. Netají se však, že internet – a lidé na něm, dokáží druhému zničit život. Film můžu doporučit.(8.3.2013)

Formálně se mi to líbí, Chenova režije je jaksepatří na úrovni, musel jsem ale překousnout emocionálně trochu příliš přepjaté scény a odporný product-placement (oběť Smějícímu se buddhovi, který přináší červené papírky s obrázkem Velkého kormidelníka), abych tomu dal víc než 3 hvězdy. Čínský film pro 21. století pro mě je Lou Yeovo Mystery, tento film ale také řeší aktuální společenské problémy a život yapíků, takže je relevantní svým obsahem a není to jenom kašírka.(24.3.2013)

• dopitak

Čínský kandidát na Oscary si plete žánry a nedokáže držet tempo. Spíše než dramatem poukazujícím na stinnou stránku internetového boomu je sladkobolným cajdákem převážně nesympatických postav. Slibovaná reflexe masmédií se vinou nechtěného humoru a ukvapeného začátku ztrácí v romantice jihokorejských parametrů. Ta by si své diváky jistě našla, nesměla by se však skrývat v něčem, čím ani zdaleka není. kult pro Cinema Mundi, 2013.,(6.3.2013)