Generální linie

• Sovětský svaz Geněralnaja linija (více)

Poslední Ejzenštejnův němý film. Na rozdíl od jeho předchozích filmů má hlavní postavu, chudou vesnickou dívku Marfu, která se zaslouží o vznik a rozvoj kolchozu na malé ruské vesnici. Film poetickou a vtipnou formou zobrazuje kolektivizaci a vrcholí příjezdem traktoru. (ČSFD)

MickeyStuma

Jedná se o politický těžkopádný snímek, který svým motivem zpočátku hodně připomíná pozdější český film s dvojicí W+V ´Hej rup´ (1934). Ale kdo ví, třeba se pánové tímto ruským snímkem inspirovali. Snímek velmi dobře obrazně zvýrazňuje bolševickou politiku o kolektivizaci zemědělství. Je nám tu předložena velmi chudá vesnička, nafoukaný chamtivý statkář, u kterého zase vzniká podezření, že byl předobrazem české postavy jménem Pandrhola s dodnes populárního pohádkového příběhu ´Dařbuján a Pandrhola (1959), a postavení se vesničanů nepřízni osudu se zájmem se sjednotit a vybudovat dobře fungující družstvo. A tak máme možnost shlédnout vývoj od pouhého zemědělství přes zdařilou produkci mléka (proto to srovnání s českým filmem ´Hej rup´) až po rozšířením živočišné výroby. Lid pracuje v jednotě a dobře se jim daří. Obrazy, které mají v sobě ohromnou sílu, jsou nasnímány sice dobře, ale co se týče hereckých výkonů, třikrát běda. I přes fakt, že se jedná o němý počin, vypadá spíše jako dokumentární či instruktážní film. Ruská politická stránka věci v oné době je jedna věc, tento film druhá. A s takovou myšlenkou je třeba k tomuto filmovému dílu přistupovat. ()

Biopler

Sovietske vzniky kolektivizácie je téma filmu a veľakrát je to úsmevné pozorovať. Družstvá či združenia vznikajú na kolene, buchnutím po stole a basta. Forma prevedenia je povedzme fajn, no prežíval som muky nudy. ()

Jacques1

Generální linie aneb jak si koupit traktor. Pokud se na film podíváte budete se upřímně bavit nad neskrývanou tendenčností filmu a jeho scén. Zároveň se tu velmi pěkně ukazuje rozdíl mezi formou a obsahem.Obsah je opravdu strašný, přesto se jedná o kvalitně natočený němý černobílý film a to s veškerým umem. ()

PetraMishka

Ejzenštejn byl vynikající režisér, který dokázal vršit obrazy tak, aby oslnil diváka krásou něčeho, co vlastně tak hezké nebylo. A ačkoliv jsem cítila tu chudobu a špínu na začátku a naději, když se to začalo zlepšovat, tak zbytek cca. od scény ve funkcionalistické vile byl bez jakéhokoliv pocitu. Překvapila mě scéna se svatbou a pobavila "Generální linie" na úřadě nebo oprava traktoru, ale nemohu dát než průměrné hodnocení. Obrazy krásné, obsah mě neoslovil. ()