Bez cíle (amatérský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2012, 33 min

Petr Esterka

Jak už tu bylo zmíněno nejde srovnávat americké velkofilmy za desítky a stovky miliónů s amatérským filmem. V našich končinách, by jsme měli být rádi za každý pokus o vytvoření hororu. Protože českých hororů je jako šafránu. Teď k samotnému hororu. Přirovnání k Blair Witch je sice na místě, ale především bych zmínil podobnost k Grave Encounters. Zmiňovaný film právě inspiroval tvůrce k natočení Bez cíle. Atmosféra ze začátku fungovala dobře především v lese. Chození po tmě s kamerou, kdy nevíte odkud co vyskočí je dobré. Mě ale příjemně překvapil hlavně konec filmu. Jelikož divák uvidí ve velice dobře zvládnutých lekačkách to co v domě straší. A to já nečekal. Spíše jsem se přikláněl k tomu, že do konce filmu nic z tohoto neuvidím. A tvůrci budou využívat neviditelné zlo, jak je tomu například v Paranormal activity. Nicméně při posledních scénách v domě, kdy je jedna lekačka za druhou jsem měl mrazení v zádech. Dal bych tak tři a půl. A to hlavně za ten konec. I když to nějaké ty mouchy má, tak příjemný počin :)(17.10.2012)

Bodri Moravaci vraceji uder Hollywoodu! :-) A vubec to nedopadlo spatne. S originalitou si to teda moc netyka, ale na to, ze se jednalo o amaterinu, hodne dobra prace. Akorat jak tam nekdo rika "tady uz to asi vykradli cigani" - na to bacha, to je v dnesni dobe na paragraf :-) Celkove to ale fungovalo dobre.(15.10.2013)

• SOLOM.

„Pepa tady néni…“ – Nebýt těch všudypřítomných nadávek, tak by tu asi nebylo skoro nic, o čem by se dalo vůbec psát. Ono je pěkné, když si partička kamarádů natáčí videa na zvýšení sledovanosti svých profilů na youtube, ale proč s tím proboha lezou ještě na filmovou databázi? Aby se jim všichni vysmáli? Found footage (až na pár světlých výjimek) patří společně se zombie tématikou a UFO k mým vůbec nejméně oblíbeným hororovým subžánrům. No a podobných amatérských videí existuje celá řada a většina z nich stojí, jak sami tvůrci rádi používali toto slovo ve svém shortu s prominutím „ za piču“. Vždyť díky nekvalitní kameře a faktu že se vše odehrávalo ve tmě, tam většinu času nebylo skoro nic vidět, nebo dost rozmazaně. Našel jsem tu ale i pár věcí, kvůli kterým nedám odpad. 30%(31.3.2018)

• korbitch22

No to mě poser, pochči, pobli a zakopej v lese ty kundo.Found footage hokus pokus kluků s vetelným přízvukem si vysloužil neskutečných 50 tisíc diváků na TyTrubko a tady zhovadilých 68%.Fešáci někde splašili kejmru s nightshotem a celou noc běhali, házeli kamerou a sprostě píčovali, potom to hodily na net, pojmenovali to Bez Cíle (věřim, že jejich amatérská kariéra přesně tak dopadne) a lidi jim to lajkujou jak syslu zbavení.Found footage je nejprimitivnější hororový žánr, jaký lze natočit.Aby fungoval, potřebuje člověk ale solidní zápletku a efekty, přesvědčivý herce a hlavně děsivost, potom vznikají skvosty jako Cloverfield, Evidence, Blair Witch či Paranormal Activity (1,3) no jenže pokud jen vezmete kameru a umíte hovno, vznikne tohle, nebo pecky jako The Frankenstein Theory či Grave Encounters 2.Už jako šestnáctiletej jsem snil o tom, že natočím found footage horor a dokonce jsem jeden malej tenkrát vožralej zmáknul na chatě při Silvestru, kdy jsme běželi po lese, chvilku křičeli, potom parťák jakože zmizel a já zařval a kamera padla k zemi ala Blair Witch, do teď to funguje, do teď to video mám, ale nehodlám ho nikde prezentovat, jelikož to je prostě jednoduché a úplně o ničem.Budu asi zase osočen, že meziplanetárně závidím, ne kluci fakt ne, jen se kurefsky divím, že něco tak nepříčetně blbého mohlo mít takový úspěch, ovšem tahle doba a banda debilů kolem nás mě stále nepřestává překvapovat.10%.(24.2.2014)

Borci, normálně bych dal tři hvězdy. Jednu za relativně slušnou kameru (relativně = na tento druh snímání:)), jednu za ucházející herectví (i když počáteční dialogy v domě byly hrozné), jednu za vydařené finále... Ty dvě navíc dávám za absolutní vypálení rybníku panu Letochovi (asi vám to nic neřekne, ale nevadí... ty dvě hvězdy navíc si zasloužíte:))(12.9.2012)