Země pod vodou

Ed Mash

Philip Bretherton (vyp.)

Simon Holland
  • Drom

No to byl zase jednou úspěšný den. Nejen že mi nejdřív cpali v jakémsi dokumentu o Zemi za sto let, že všechno všude vyschne a poušť bude pomalu i v našem sklepě, v zápětí mi tenhle dokument vypráví, že né, přijde potopa. A já si naivně myslel, že to bude o podvodních krásách naší planety. Zatímco v tom prvním díle všechen led roztaje někdy v roce 2029 (nebo tak nějak), tady ledu neubývá a ten taje léta, desetiletí, staletí a jestli neumřel, taje do dnes... ehm. Stručně řečeno: nic moc. Taková agitka sleš horor s pokud možno neostrými okraji, převážně ohraničenými jedním (supr)modelem vývoje. Vyloženě katastrofa to není, ale doporučím raději romány Johna Creaseyho Sucho a Potopa, pobaví rozhodně lépe. Nicméně jako obyvatel místa 400+ m nad mořem beru tu potopu, budu to mít blíž k moři.(30.6.2014)

Jeden z dokumentů, které se vezou na vlně záliby v katastrofických filmech. Není nutné panikařit, ale je dobré vědět co naši planetu, zřejmě nevyhnutelně, v (ne)daleké budoucnosti čeká a prozatím alespoň teoreticky by se mělo lidstvo na tuto situaci připravit. Dokumentariské se zabývají variantami ochrany lidských sídel před stoupajícím oceánem pomocí přehrad na řekách i v mořích. 80%(27.8.2013)

Povedený dokument, který nepřehání a neudává šílené představy, že se budeme za padesát let brodit v moři. Naopak udává mnohem reálnější vize o vzestupu hladiny, také ukazuje jaký to bude mít dopad na svět, populaci a jak bychom se mohli bránit. .. Ale jedno mě tam nesedí. A to, že za vše může jen CO2, které vypouští lidé do ovzduší. Autoři se pozapomněli zmínit i o takových věcech, jako pohyby země okolo slunce, které se jednou za několik desítek tisíc let mění (země se přiblíží nebo oddálí od slunce) a tak nastává doba ledová či naopak. .. I přesto si myslím, že tento snímek zahrnuje hodně zajímavostí. Proto má ode mě čtyři hvězdy :) .... HODNOCENÍ: 75% (4*)(22.6.2014)

Perfektně zpracovaný dokument o budoucích událostech, které možná postihnou Zemi. Obsahuje zobrazení hrozby, ale i možnosti jak situaci řešit. Osobně se spoustou informací, které snímek předkládá, nesouhlasím, nicméně jsem rád, že jsem se dozvěděl víc o aktuálních problémech s hladinou vody v Holandsku a v New Orleans, kde není problém otázkou budoucnosti, ale realitou dnešních dní. V dokumentu mi chybělo víc údajů z archeologie, které by dokázali, že se takové tání ledovců už v minulosti odehrálo a také mě chyběl odkaz na nejvíce známou legendu o zaplavení země vodou, kterou byla biblická potopa. Historické důkazy by však nejspíš byli v kontrastu s předkládanou teorií, že si za to lidé můžou s ohledem na skleníkové plyny sami, což by asi autorům dokumentu nešlo do noty.(17.11.2013)

• Cheeker

Může obsahovat SPOILER: Další dokument, který má spíše lidi vystrašit, než jim přinést něco užitečného. Vystraš je a oni budou ovlivnitelní. Kdo z nás bude v roce 2100 ještě naživu? Jak může někdo vědět, že se to bude jenom zhoršovat a lidstvo nepřijde s něčím novým? Navíc půlku času mluví o zvýšení hladiny o 75m. To je opět ten krajní scénář. Navíc padla zmínka o vybudování hráze v Gibraltarském průlivu. Jak? Gibraltarský průliv má hloubku až 1180m. A takových otázek by se dalo vymyslet víc. Proto k takovým dokumentům bývám skeptický, podle mě má být dokument o něčem, co se stalo, existuje atp. Přesto neříkám, že mě to nezaujalo. Například animace a ukázky zatopeného světa a různých měst byly opravdu povedené. Zlatá ČR, která má k moři (zatím) daleko.(27.8.2013)