La Traversée

• USA The Crossing

George Stobbart

Rodičom záhadne zmizne 8-ročná dcéra, keď sú na dovolenke na Škótskom ostrove. Po 2 rokoch sa rovnako záhadne na rovnakom mieste objaví, no zdá sa, že nemôže rozprávať. Otec pre ňu príde, ale elektrická búrka ich na ostrove zdrží a zdá sa, že tu budú musieť ostať, kým sa tajomstvo zmiznutia neobjasní... Vcelku pôsobivo natočená francúzska mysterióznosť, ktorá by sa asi rada zaradila k inteligentne zamotaným filmom ako od Hitchcocka (príp. Shyamalana / Lyncha / atd.). Mne však svojim štýlom a euro-artovým spracovaním pripomenula nenápadné filmy ako vydarené španielske "Hierro" či nevydarený rakúsky "Hotel" (a možno x ďalších, na ktoré sa mi momentálne rozpomínať nechce). A hoci je film dosť pomalý, je našťastie zaujímavý a vizuálne chytľavý, s nepríjemne neistou atmosférou, ktorá ma dokázala držať v napätí. ()

ricci.s

Tento thriller vyzeral spočiatku relatívne sľubne, ale napokon z toho vyšla podivná, prekombinovaná blbosť. Potenciál tu bol, pretože dejová línia sa mi zdala celkom zaujímavá, herci kvalitní, hudba dobrá. Naozaj som do toho vkladal nádeje, lebo psychologicé mysteriózne thrillery, ako bol napríklad spomenutý "Hierro" mi celkom sedia. Dokonca sa tu našlo aj niekoľko atmosferických momentov. Lenže približne po pol hodine, keď do filmu vstúpila nová postava a začalo sa to celé čoraz viac zamotávať, som sa pristihol, že pri tom zaspávam. Stálo to na jednom mieste a režisér to akoby celé krútil okolo horúcej kaše len preto, aby po ďalšej hodine nudného a spomaleného utrpenia vyskočil na diváka s rádoby šokujúcim odhalením, ktoré síce s oboma prižmúrenými očami dávalo akú takú logiku, ale nestrhlo ma ani omylom. Napokon sa to s kvalitami Hierra nedá porovnať. Na jednej strane je síce pozitívne, že tvorcovia vedeli, čo chcú divákovi predostrieť, ale dalo sa to rozhodne spracovať omnoho zaujímavejšie. Nasadlo mi to, aj keď je to znesiteľný film. ()