Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Thriller

Recenze (2 526)

Initiation (2020)

Teenagerský slasher, ktorý mi asi najviac pripomína starý dobrý Scream v modernom ponímaní, takže s využitím všetkých možných sociálnych médií. Neznámy zabijak tu s použitím noža, kladiva či vŕtačky masakruje študentov, ktorí boli zapletení do znásilnenia na študentskom večierku. Film je kvalitne nakrútený, sympatické postavy, vražda počas masturbácie pobavila (to je smola). Akurát mi tie 4 vraždy prišli na celý film strašne málo. Veľkú časť tvorí policajné vyšetrovanie, ktoré je nezaujímavé a ani rozuzlenie či naháňačka a skrývačka na konci veľmi nestrhne. Film neurazí, prívrženci slasherov možno niečo prihodia.

plakát

Ils étaient dix (2019) (TV seriál)

Keby tento seriál nerežíroval režisér jedného z najlepších hororov všetkých čias, asi by som ho obišiel. Napokon fajn, že som mu dal šancu, som spokojný, no nie nadšený. Ostalo to totiž len pri kriminálnom thrilleri, ktorý je trochu podobný ako môj obľúbený Harperov ostrov. 10 ľudí, každý ukrýva temné tajomstvo, v každej časti niekto zomrie, vraj je samozrejme jeden z nich, podozriví sú všetci. Či do poslednej chvíle neviete kto vraždí je otázne, mne osobne už bol vrah jasný v nejakej 4 časti, bol som len zvedavý, či mal komplica a ako to celé vysvetlia. Vysvetlenie ma uspokojilo asi tak na pol na pol, v danej situácii sa totiž jedna z hlavných hrdiniek zachovala úplne prijebane, a tým pádom trochu upadol aj celkový dojem. Viac ako samotný dej na ostrove ma dokonca zaujali jednotlivé osudy, ktoré sú vykreslené naozaj vynikajúco, a postavy si preto diváka dokážu veľmi rýchlo získať. Že krv a brutalita išli bokom je už druhá vec, škoda. Na slabšie 4 mi to ale stačí (aj u mňa 70%).

plakát

Privorot. Čjornoje venčanije (2020)

Ohrdnutá ženská sa nevie zmieriť s tým, že jej priateľ je kurevník, ktorý sa na ňu vykašľal, a tak si ho pomocou rituálu lásky vráti späť. No lenže má smolu, lebo ten sa zmení na úplného psychopata. A keď si už myslí, že sa ho definitívne zbavila, tak sa mýli. Rozbeh je pomalší, potom je to psychologický teror, a v záverečnej tretine démonický horor. Zopár scén je napínavých (márnica či prechádzka medzi sochami), masky ušli, postavy hrali uveriteľne a k technickej stránke nemám čo vytknúť, veď na to je režisér už dostatočne skúsený, ale predsa som čakal omnoho intenzívnejšie peklo.

plakát

Hotel Inferno 3: The Castle of Screams (2021)

Hlavný hrdina s torzom čarodejnice objavuje ďalšie pekelné zákutia, rozdáva si to s démonmi, pokojne stráca časti tela a litre krvi z neho striekajú jedna radosť, veď nevadí, v pekle je možné všetko. Komu sa páči táto séria, zgustne si aj tu, kto dal prvým častiam odpad / jednu a pustí sa aj do tejto, je priblblý masochista. S výnimkou pekelných sliepok, ktoré som fakt ešte nikdy nevidel, sa horor nijako nelíši od predchádzajúcej časti, ktorú som síce trochu skritizoval, ale momentálne som rád aj za takúto masakráž. Bolo tu iba viac snehu, aspoň sa červená lepšie vynímala. A dobrá správa... bude aj štvorka.

Hell Trip (2018)

Skupina mladých sa vyberie na výlet do Afriky a stanú sa tam terčom neznámeho zabijaka. Popravde to vyzeralo lepšie, ako to v konečnom dôsledku dopadlo. Nebol z toho žiaľ prírodný survival, ale obyčajný teenagerský slasher, ktorý sa mohol odohrávať na ktoromkoľvek inom mieste. Africké prostredie tvorcovia nevyužili a ani z úvodnej prechádzky po džungli nevyťažili nič. Zbytok je už len nočná vyvražďovačka. Sem tam fajn gore, ale videli sme to mnohokrát a nie je tu vôbec nič prekvapujúce ani zaujímavé - hlavný záporák od začiatku jasný, rozuzlenie očakávané.

The Banishing (2020)

Nie najhoršie, ale čakal som to predsa len o niečo svižnejšie, akčnejšie a predovšetkým zábavnejšie. Nejaké to kúzlo film má, starodávny a strašidelný domček pohrávajúci sa s mysľou hlavných hrdinov dokáže svojou atmosférou celkom zaujať, ale desivé to veľmi nie je a trochu sklamal aj nevýrazný záver. Technicky či herecky je to obstojné a zatiaľ čo množstvo duchárskych hororov (najmä z Ázie) kritizujem za to, že tlačia na pílu až príliš, následkom čoho ich "šoky" strácajú účinok, v tomto horore platí pravý opak. Najväčší problém bol u mňa ten, že som mal pocit, že je film ešte o pol hodiny dlhší.

plakát

Do temnoty - Krvavý měsíc (2021) (epizoda)

Posledný diel druhej série je rovnako podpriemerný ako väčšina častí (jediná, ktorá naozaj stála za pozornosť, bola prvá). Režisérka už síce zrežírovala pár sledovateľných kúskov, ale tento jej až tak nevyšiel. Matka a jej vlkolačí syn (čo je známe už z názvu) sa nasťahujú do malého mesta, aby začali žiť nanovo a ukryli toto tajomstvo, ale je len otázkou času, kedy sa to prevalí. Lenže celý film sa dokopy nič nestane, a keď nám v posledných minútach namiesto vlkolaka nabehol sibírsky husky, tak je zrejmé, za čo asi tento "horor" stojí. Len vďaka sympatickým ostavám sa to dá vydržať do konca, ináč strata času.

Urubú (2019)

Variácia na starší Who Can Kill a Child?, v ktorej sa manželský párik s dcérou vyberie do pralesa, pretože manžel je zanietený fotograf a potrebuje si odfotiť akúsi slepicu. No, vzťahy medzi manželmi stoja za hovno, a keď sa im stratí dcéra a budú stáť zoči voči "kukuričným" deťom v džungli, tak tá chémia medzi nimi už dôležitá aj tak nebude. Je dosť škoda, že tomu trkvasovi zaplo až v záverečných minútach, že by to mal tým potkaníkom zrátať rovno mačetou, a možno keby ich rozsekal aspoň 10, šiel by som s hodnotením vyššie, hoci veľkého žiadneho gore a prelievania krvi sa aj tak nedočkáme. Mám rád podobné námety, ale na druhej strane nie som nadšený, keď sa tvorcovia držia pri zemi, pretože pokiaľ nechcú vraždy detí ukázať na kameru poriadne a brutálne, tak nech zmenia tému. V mojich očiach to teda dopadlo podobne ako remake vyššie spomenutého filmu. Pekné prostredie, lesných či pralesných naháňačiek nikdy nie je dosť, akcia na záver, ale aj tak toho bolo málo. A že tu režisér naráža na detskú prácu, vykorisťovanie a podobné sračky, mi už môže byť jedno.

The Seventh Day (2021)

Exorcizmus je nevyčerpateľná téma, a tento kúsok sa s tým pohral celkom schopne. Dvaja kňazi sa snažia zachrániť posadnutého chlapca, okolo ktorého sa to hemží mŕtvolami. Film má sympatické postavy, svižné tempo a aj nejaké malé prekvapenie. Síce nevydesí, to by sme v tomto žánri čakali nemožné, ale mňa to bavilo.

plakát

Stay Out of the F**king Attic (2020)

Genetické nacistické experimenty či mutanti sú pre mňa vďačný námet, ktorý síce v tomto prípade mohol byť spracovaný aspoň o trochu inteligentnejšie, ale keď už v dnešnej dobe vidím snaživé masky a gore, tak si poviem HURÁ. Úroveň hororových noviniek ide strmhlavo nadol (tento rok je pre mňa zatiaľ celkovo o hovne), takže keď už narazím na niečo, čo môžem "aspoň" úprimne nazvať hororom, tak aspoň ten priemer udelím. Tým ale nechcem povedať, že by sa jednalo o dobrý film. Len smutne konštatujem, že je zatiaľ jeden z tých lepších.