Dějiny světa

• Česko Dějiny našeho světa (více)
TV spot

Příběh sedmdesáti tisíc let lidské historie. Unikátní dokumentární cyklus BBC vznikal osm roků.

1. Přežití Příslušníci indiánského kmene Jorajo žijí už po tisíciletí v lesích Jižní Ameriky, kde vedou stejný život lovců-sběračů jako první lidé. V roce 1998 se jedna z jejich rodin setkala tváří tvář s dvacátým stoletím. Zdánlivě náhodné setkání dvou světů propojených příslušností ke stejné rase, ale rozdělených dějinami. Tisíci lety civilizace.
Vyvinuli jsme se jako lidské bytosti s pozoruhodným označením homo sapiens, tedy „člověk moudrý". Je to historie statisíců let bojů o přežití a přizpůsobování se průběžným změnám klimatu. Doby ledové, záplavy, sopečné erupce, zemětřesení – to vše neustále ohrožovalo naši existenci. Odborníci konstatují, že lidská populace byla v jednu chvíli zredukována na pouhých pár tisíců jedinců. Přitom ti, kdo přežili, byli nakonec silnější, chytřejší a lépe organizovaní.
Vědci došli k závěru, že všichni lidé žijící mimo subsaharskou Afriku mají ve svých genech jen minimální odlišnosti a jejich původ můžeme vystopovat až k jedné jediné ženě. Spojuje nás všechny. Prapůvodní obyvatelé Austrálie, Skandinávci, indiáni Severní a Jižní Ameriky, Evropané, Eskymáci, Číňané, Vietnamci, Korejci a Indové, ti všichni jsou její příbuzní.

2. Věk říší V roce 539 před naším letopočtem se perský král Kýros setkal s Hebrejci z Jeruzaléma, kteří žili ve vyhnanství a v otroctví. Předtím živořili u řek babylonských. Kýros je osvobodil a umožnil jim vrátit se domů.
Když se lidé vydali z Afriky zalidňovat svět, sváděli své největší boje nejprve s přírodou. V dobách, kdy jsme vytvářeli první civilizace, ocitli jsme se tváří v tvář nové hrozbě, ta přišla zevnitř: byla to naše vlastní povaha. Žít v období před třemi tisíci lety bylo velmi nebezpečné. Dobyvatelé se proháněli po Blízkém a Středním východě a lidé spolu sváděli zuřivé války od Číny až po Středozemní moře. Přesto veškeré toto násilí a chaos příběh o rozvoji lidstva nezastavil. Stal se pravý opak. Z popela zkázy povstaly nové myšlenky, nové představy o tom, jak vládnout a jak vést správnější život. Byl to první věk říší, čas velkého pokroku, který položil základy moderního světa.

3. Slovo a meč Vládnout světu budou králové a císaři nebo bohové?
Císaři a králové byli po tisíce let pány nad životem a smrtí. Někteří se považovali za živoucí bohy. Jiní se domnívali, že jsou dokonce víc než sami bohové. Pozemská moc se střetla s novými náboženstvími a jejich odvážnými a zarputilými stoupenci. Slovo a meč se nakonec spojily, aby vytvořily největší říše v dějinách světa.

4. Ke světlu Doba předávání vědomostí.
Byla to doba, kdy pohané drancovali Evropu. Kočovné kmeny dobývaly Asii a islám se střetl s křesťanstvím. Východ se setkal se Západem a Sever s Jihem; síť obchodních cest a vědomostí začala spojovat kultury po staletí rozdělované nedůvěrou, nevědomostí a válkami. Příkrov tmy se zvedl a světlo poznání rozzářilo svět. Byla to doba dobývání a předávání vědomostí.

5. Věk drancování Šestnácté století bylo pro Evropu drsným časem vpádů a průzkumů.
Evropští dobrodruzi vyplouvali vstříc neznámu. Měli jediný cíl: co nejrychleji zbohatnout. Drancovali vzdálené světy, z nichž po tunách odváželi zlato a stříbro. Bohatli na kožešinách, květinách a exotickém koření. Z těchto dravců se posléze stávali podnikatelé a obchodníci, kteří ke svým milionům přišli prostřednictvím krádeží, zrad a vražd. A tak piráti, králové a dobyvatelé položili základy takzvaného kapitalismu.

6. Revoluce Nová úvaha o právech jednotlivců a svobodě myšlení inspirovala vědecký pokrok.
Paříž, 21. května 1793. Gilotina už za chvíli ukončí přes tisíc let vlády donedávna všemocné monarchie. Duch revoluce se prohnal nejen celou Francií, ale šířil se i do okolního světa. Přišel čas svrhnout ty, kteří ve svých rukou třímali absolutní moc. Nové uvažování o právech jednotlivců a svobodě myšlení inspirovalo vědecký pokrok. Nastoupily nové formy vlády a morálních hodnot. Nastal čas svobody. Byl to pojem, za který mělo smysl bojovat a dokonce i umírat.

7. Průmyslový věk Boj o zdroje a odbytiště vedl ke smrtonosné válce.
Japonsko, září 1877. Samurajové se připravují ke své poslední bitvě. Tato stará třída bojovníků ovládala Japonsko po celá staletí. Jenomže svět starých tradic a respektu pomalu mizel. Nyní stáli samurajové proti nepříteli, jehož nemohli nikdy porazit. Průmyslový věk zmodernizuje jejich národ a promění celý svět. Průmyslová revoluce, která zasáhla nejen obě Ameriky a Rusko, ale také dospěla z Evropy až na Dálný východ, všude měnila způsob, jak lidé po celá staletí žili. Smetla naši zemědělskou minulost a vytvořila moderní svět.

8. Věk extrémů Chamtivost a násilí testují naši technologickou genialitu.
Ve dvacátém století došlo k nejostřejšímu střetu mezi lidskou genialitou a naší schopností dopouštět se sebezničující destrukce. Ocitli jsme se před největším morálním dilematem, před jakým lidstvo od svého zrodu stanulo. Americký vědec Robert Oppenheimer pracoval na přísně tajné misi, která měla ukončit nejsmrtonosnější válku v dějinách světa. Aby toho dosáhl, musel vytvořit zbraň schopnou ukončit existenci lidstva na Zemi. Po celém světě spolu bojovaly o nadvládu tři velké ideologie: kapitalismus, komunismus a fašismus. Demokracie se setkala s extrémistickými vůdci, kteří věřili, že vyhladí-li veškerou opozici, nastane ráj. Namísto toho ale rozpoutali peklo na Zemi. Jeden groteskní paradox za druhým. Ubráníme se hrozbě tragédie? (Česká televize)

yntelygent odpad!

Vsetko podstatne tu uz v recenziach napisali Mallinali,Adam Bernau,CANNIBAL,atd...fakticky je to hodne , ale hodne smrncnute teraz tak popularnou multi/kulti ideologiou...hlavne to vyzdvihovanie islamskeho prinosu....to jsem se panecku nasmal....az by si BBC nahodou zmyslelo natocit dalsiu seriu,co nie je vylucene,tak tam bude uz jasne povedane,ze za vynalez spalovacieho motora ludstvo vdaci islamu,lebo najvacsie loziska ropy maju Arabi...asi takymito a podobnymi myslienkovymi pochodmi sa hemzi cely serial... ()

papilon395

Po prvních dvou dílech jsem si říkala, že nechám dalšího sledování. Celý výpravný seriál totiž zobrazuje svět jako jediné velké bojiště napříč věky. A to v dnešní pohnuté době nemám zapotřebí. Záběry na válečné vřavy jsou natáčeny dost naturalisticky, celý dokument je skládankou hraných sekvencí. To je fenomén dnešní doby. Žádné mudrování nad mapami, hezky diváka přenést v čase do epicentra dění. Pak jsem si ale uvědomila i přednosti seriálu. Jednak jsou dobyvatelské sekvence střídány následujícím pokrokem vlivem prolínání kultur, vědomostí, obchodu. A ač je zachycení dějin zkratkovité, osobnosti, které zobrazuje, dává do souvislostí v daném čase, věrně je přibližuje a tím jsou pro mně víc zapamatovatelné. ()

ostravak30

Dějiny světa shrnují důležité světové události pomocí různých méně známých jmen a událostí dějin. Podobný dokument jsem viděl nedávno a oba fungovali de facto na stejném principu, jen si vybraly jiné události a jména, které zmiňovali v pozadí. Tyhle současné dokumenty jsou vlastně dost stejné. Dnes už je skoro povinností přidávat mnoho hraných prvků a seriál graficky řádně zpracovat. V tom se dokumentární série jen málokdy výrazně liší. ()

Neklan006

První díl: pořad není vhodný pro kreacionisty a bigotní katolíky :-) Druhý díl: jede to na můj vkus moc rychle dopředu, po druhém díle už jsme u Alexandra Velikého... Další díly už očekávaně čím dál tím víc stejný. A ano, je to stručná historie světa na úrovni dějepisu pro 4. třídu, a ano nic moc nového se nejspíš nedozvíte. Ale je to natočené dobře ()

carl.oesch odpad!

Adam Bernau, Ruth, 66teen i CANNIBAL to napsali přesně. Ale abych byl konkrétnější, v díle číslo čtyři jsem se dozvěděl, že jakmile Mehmed dobyl Konstantinopol a změnil ji na Istambul, okamžitě obnovil obchod se Západem. Zůstává otázkou, proč se tedy ti Portugalci tak snažili dostat se do Indie tak, aby se onomu Turky kontrolovanému "obchodu" vyhnuli. Autoři nám tvrdí, že centrem italské renesance byl Milán, kam přišel Leonardo da Vinci a vynalezl zde perspektivu v malbě. To, že teoretiky perspektivy byli už Brunelleschi a Albertini a že Leonarda předběhla celá řada dalších malířů (Ucello) a ovládali ji i jeho současníci (třeba Botticelli) se "tvůrcům" nehodilo do krámu nebo to prostě ani nevěděli. Tyhle a další nesmysly jsou zvýrazňovány oněmi stupidními a slaboduchými hranými sekvencemi. Dál už jsem opravdu nemohl. Ukazuje se, že ona tolik oslavovaná a ČT zmiňovaná BBC už dneska plodí jen a jen povrchní, rádoby atraktivní, bombastické a přitom hloupé sračky. Nezlobil bych se na lidi, kteří jsou fascinováni a u vytržení. Ne každého historie zajímá, ne každý ji zná trochu víc do hloubky, ale o to větší zločin je podobné hloupé a povrchní manipulativní věci točit (BBC) nebo je posílat dál na obrazovku (ČT). ()

Santiago.

Má to smysl asi pro ty, kteří chtějí získat alespoň takový povrchní a ucelený přehled o důležitých událostech. Já do té skupiny patřím a mně seriál posloužil. Chápu, že pro toho kdo má z historie zmáknutý alespoň ten základ, tak mu to nic moc nepřinese. Ale asi těžko od filmu očekávat víc, od toho jsou knihy :). ()

sahier

Niekto sa tu dozvedel čosi nové ? Tak ho ľutujem . Asi nesedel posledné 4 roky ZŠ na hodinách dejepisu v lavici ,alebo ho to absolútne nezaujímalo a teraz "objavil Ameriku" . Faktom je , že keby toto dielo zazviedli ako učebnicu dejepisu namiesto knižných ,aspoň poniektorí by sa stali všeobecne vzdelanejšími.... ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o různých historických epochách. Jedná se o vynikající sérii, která shrnuje to nejpodstatnější ze světových dějin. ()

Tomik9

Naprosto úžasný dokumentární cyklus o vývoji lidstva a společnosti. Je až neuvěřitelné jak se lidstvo po sedmdesát tisíc let vyvíjelo, dozvíme se plno zajímavých informací. Je vidět že si BBC dalo záležet, tento dokumentární cyklus si nezaslouží nic jiného než 5* ()

Peršanka odpad!

Toto je dokonale zbytečné dílo. Nic nového jsem se nedozvěděla. Snad by se dalo použít jako ilustrace při výuce dějepisu ve třetí třídě. ()

Caesius S.

Je to samozřejmě pouze diletantský průlet historií, ale vzhledem k časovému rozsahu seriálu to ani jinak nejde. Avšak co se týče televizní zábavy, patří toto dílo rozhodně ke špičce. Vizuální zpracování je působivé a vyprávění formou historek je snadno pochopitelné a zapamatovatelné. Nejedná se o žádný odborný průlom, ale pro ucelení celkového obrazu více než vhodné. ()

jurajpower

Celé je to o tom ako si privlastniť niečo čo má iný. Ako vládnuť nad niekym kto má menej síl, ako vytvoriť pre skupinu vyvolených moderný svet plný blahobytu a potom sa snažiť s chudobnými a zo zotročenými žiť v "mieri" s hrozbou jadrovej apokalypsy. ()

aboj

Panoptikum zaujímavých udalostí, ľudí a prelomových okamihov v dejinách ľudstva. A do toho ešte niekedy sakrastický tón rozprávača a jeho "ksichty". ()

Orel222

U většiny dílů jsem usnul... Málo poutavé na můj vkus a dějiny světa to jen proletělo a zastavilo se prozkoumat jen pár témat, které nějak nesmyslně skákaly nenávazně na sebe... ()