Dějiny světa (TV seriál)

Velká Británie, 2012, 8x52 min

Neil Harvey

Robin Dashwood

Judith Robson

Už záběrem popisovaného období vůči stopáži několika hodin je jasné, že si dokument nedělá ambice o nějaké vědecké zkoumání lidské historie. Podobně jako tomu bylo u Marrových dějin moderní Velké Británie, je dokument složen spíše z tu zajímavějších, tu méně zajímavých, fejetonů. Po prvním dílu, který byl dle mého názoru poměrně nezajímavý, ale pozdější díly nabraly dech a já jsem si odlehčený historický dokument užil. Řekl bych ale, že je tento seriál spíše vhodný pro lidi, kteří se o historii nikdy moc nezajímali, a teď by chtěli nějaký stručný úvod do dění.(14.4.2015)

První díl: pořad není vhodný pro kreacionisty a bigotní katolíky :-) Druhý díl: jede to na můj vkus moc rychle dopředu, po druhém díle už jsme u Alexandra Velikého... Další díly už očekávaně čím dál tím víc stejný. A ano, je to stručná historie světa na úrovni dějepisu pro 4. třídu, a ano nic moc nového se nejspíš nedozvíte. Ale je to natočené dobře(8.7.2014)

• Mallinali

Téda, to muselo dát práce. A přitom taková blbost... Asi tohle byla první myšlenka, která mě napadla po shlédnutí prvních čtyřech dílů tohoto seriálu. Monstrózní cyklus BBC je vlastně takový sled více či méně důležitých historických událostí bez kontextu a jen s minimální provázaností. Jako vyučený historik jsem měl navíc trochu problém, že je sice každá druhá informace zajímavá, ale každá třetí chybná, každá čtvrtá zavádějící a každá pátá, šestá, sedmá, osmá, devátá a desátá úplně vycucaná z prstu. Abych to tu všechno uváděl na pravou míru, to bych si musel vzít předčasnej důchod, ale aspoň pár ochutnávek informační hodnoty dnešní historické produkce BBC: 1) Když jsem se dozvěděl že indický(Maurjovský) král Ašóka a budhismus dali impulz k moderní mírové mezinárodní diplomacii, tak jsem se málem udusil nanukem typu Ledňáček. Moderní diplomacie vychází z křesťanského pojetí univerzální lásky k bližnímu, z tradice evropské diplomacie, především té ponapoleonské a hlavně z obrovského civilizačního šoku první světové války a jejích následků (druhá světová atd.). Myšlenka, že světoví státníci první poloviny 20. století listují budhistickými spisy a historií britské kolonie z třetího světa, to je prostě úlet. 2) Když Cézar tokal s Kleopatrou, bylo nejen v dějích, ale hlavně v maskách, kostýmech a uniformách skoro všechno špatně. Cézarovi legionáři měli kroužkové či šupinové brnění, nikoliv článkovaný pancíř typu Lorica segmentata. Ten přišel až o skoro sto let později a ani pak ho neměli všichni. Já chápu, že v londýnských studiích k zápůjčce jiný neměli, ale od BBC bych čekal trochu víc. 3) Ve čtvrtém díle jsme se dozvěděli, že Evropa stála za pendrek, dokud nepřijala islámské vědomosti a neutekli tam učenci z Byzance před Turky. To je ovšem naprostá účelová volovina. Většina evropských vynálezů byla evropského původu v čele s knihtiskem, stačí googlit nebo znát francouzskou historickou školu Annales. Evropa nebyla myšlenkově ve středověku vůbec tak blbá, naopak tehdy vznikly univerzity! Bylo to relativně jednotné konkurenční prostředí. Samozřejmě se znalosti přebíraly, učenci přijímali a evropskému rozpuku to přilepšilo. Ale tím, kdo stojí za úspěchem Evropy není Islám (to by došel k průmyslové revoluci on, jenže on šel pozpátku...) ani imigrace chytrých, ale aktivní křesťanství západního typu, které na rozdíl od Islámu vytvořilo kreativního jednotlivce, myšlenku pokroku, svobodnou vůli atd. plus církevní organizace, která ty antické vědomosti zachránila spolu s celou Evropou a dále je rozvíjela. Proto středověk končí evropským objevováním světa a renesančními skvosty. Je příznačné, že tvůrcům nestály za zmínku ani unikátní gotické katedrály, fenomenální maximálně odlehčené vzdušné stavby, slohově úplně originální, neuvěřitelně technicky i realizačně náročné. Však jsme svatovítskou katedrálu zvládli dostavět až ve 20. století! Poslední dobou se ukazuje, že když to v BBC není o přírodě nebo o druhé světové válce, tak je nutné čekat politicky angažovaný paskvil. Měl mě už varovat aušus jménem Válečníci.(8.8.2014)

Má to smysl asi pro ty, kteří chtějí získat alespoň takový povrchní a ucelený přehled o důležitých událostech. Já do té skupiny patřím a mně seriál posloužil. Chápu, že pro toho kdo má z historie zmáknutý alespoň ten základ, tak mu to nic moc nepřinese. Ale asi těžko od filmu očekávat víc, od toho jsou knihy :).(1.1.2015)

Parada ! Kopec veci, co som nikdy nepocula a necitala! Musim to sledovat s laptopom na kolenach a prevetravat wiki a ine zdroje .. proste: krochkam blahom !! Necakajte uplnost ... ale vytiahnute zaujimave miesta historie. Krasne spracovane. Povpletane pribehy su uzasne. Dufam, ze tvorcovia budu pokracovat a spracuju dalsie a dalsie temy. Snad uz len povzdych - snad je aspon vacsina informacii seriozna. Nastastie, ide o tak davnu historiu, ze interpretaciu udalosti - zatial a zda sa - minimalizuju.(11.1.2015)

• - Ve čtvrtém díle si lze všimnout, že postava Leonarda da Vinciho píše pravou rukou. Skutečný da Vinci byl však levák. (VMa)