Dějiny světa (TV seriál)

Judith Robson

Scénografie:

Sylvain Gingras
  • Adam Bernau

Po druhém (pro mne posledním) dílu odebírám i tu jednu hvězdičku. Tedy ne, že by byl horší než první. Pouze se definitivně ukázalo, že jde o nabubřelou zbytečnost s nulovým přínosem jak pro toho, kdo něco ví, tak pro toho, kdo neví nic. ČSFD hodnocení (teď 82%) a pochvalné komentáře českých diváků jsou děsivé. Oba díly jsou sledem mizerných kašírovaných scének, které mají ilustrovat důležité mezníky či etapy vývoje dějin našeho druhu. Vybírány jsou namnoze spíše náhodně, spojuje je dejme tomu jistá tématika, ovšem bez možnosti jakéhokoli vhledu do souvislostí. Např. o starém Egyptě (kde, jak pořad sugeruje, vzniklo písmo; o Mezopotámii na BBC vědí teprve s novoassyrskou říší), tedy o starém Egyptě se dovídáme, že v jistém městě užívali písma běžně i obyčejní lidé - tato sice zajímavá a cenná, nicméně desetivteřinová, kontextu prostá informace je provázena asi pětiminutovou dramatickou scénkou o taškáři odsouzeném k dvaceti ranám bičem za zprznění čísi manželky a vykradení hrobky. To je v dnešních Televizních novinách z Egypta vše, zůstaňte s námi.(13.7.2014)

Jak popsat dějiny světa? Těžko říci, protože pohled na dějiny není jednotný. Obecně se člověk dívá na dějiny pohledem z jeho strany, z naučených faktů, z jeho kultury, zkrátka díváme se na dějiny našima očima, většinou ne jako lidé, ale jako občané. Faktem je také to, že se téměř každá historická událost dá popsat jinak a přesto nemusí jít o lež. Tento dokument se na dějiny snažil podívat očima člověka, ne jen očima občana Velké Británie. Pohled na Winstona Churchilla se bude určitě lišit očima z Indie a očima z Anglie, pohled na Jana Husa je odlišný ve Vatikánu a u nás doma, pohled na Václava Havla je jiný v Praze a jiný v Ostravě, pohled na křesťanství je odlišný z Evropy a jiný např. z Asie nebo Afriky a naopak pohled na význam Islámu pro světové dějiny bude jiný v Polsku a zcela diferentní v Saúdské Arábii. Tento dokument nám však dějiny představil jinak, v jiných souvislostech a podle mého názoru i poutavým způsobem. Určitě by se dalo o této problematice hovořit dlouho, a to v širších souvislostech, které vytvářejí náš pohled a náš názor na historii i současné dění u nás i ve světě (politika, změny ve světovém uspořádání apod.). Hodnotím tedy celkem vysoko, 80%.(17.12.2017)

• PaRi

Dokumenty o historii z produkce BBC mají většinou dobrou pověst a velký ohlas u diváků. Pokud bude ale BBC pokračovat takovými veledíly, jako jsou Dějiny světa, tak o tu dobrou pověst může přijít – alespoň u diváků očekávajících u dokumentu fakta. Je mi jasné, že vtěsnat 70 000 let lidské historie do osmi dílů cyklu, tedy do méně než osmi hodin projekčního času, je zhola nemožné a že tedy musí jít o značnou redukci historie a drastické zestručnění. Otázkou zůstává, když mohou existovat přiblblé telenovely s více než dvěma tisíci díly, proč musí být takto rozsáhlé téma nacpáno do tak drasticky zredukovaného času. To ví ale asi jen TV mágové z BBC. Dobře tedy, zvolili tento počet dílů a tím i obrovskou redukci informací. To se dá pochopit. Co ale jako dokumentarista naprosto nepochopím je, že si s tou historií nakládají dle libosti a na nějaká fakta zvysoka kálejí. I když zvolím formu populárně naučnou, tak něco podobného by nemělo přes žádného poctivého dokumentaristu přejít. Nemá smysl, abych tady popisoval zmíněný cyklus, když to udělali jiní lépe a to tak, že souhlasím s každým napsaným slovem (viz Adam Bernau či Mallinali). Já bych snad jen ještě k tomu, co už bylo napsáno, doplnil, že se mi z použité formy zcela vytratil dokument a zůstal jen jakýsi komentovaný hraný film. Strašidelné je to dobré hodnocení diváků. Zřejmě BBC ví ke komu se obrací k telenoveláckému obecenstvu.(10.3.2019)

Dva díly uběhly a já se rozhodla pro první hodnocení. Jde rozhodně o kvalitní počin (ale na to jsme si už u BBC zvykli) - obrazová stránka nádherná, sdělené informace podané stručně a jasně, výběr toho nejdůležitějšího. A co mně osobně hodně vyhovuje je ukázka toho, jak to v jednu historickou dobu vypadalo na různých místech světa. Ve škole jsme to přeci jen brali po jednotlivých říších a takhle po kupě je to lepší. Malou výtkou je občasná, no, nechci říct nudnost, ale možná nezáživnost. Nechám si ještě schůdky nahoru i dolů a uvidím, jak budu hodnotit na konci. _________ Snižuju hodnocení na 3*. Postupem času byl seriál nudnější a zmatenější, až jsem se na poslední díl ani neměla potřebu podívat. Prostě a jednoduše, kvalita pořád dost dobrá, ale existuje hodně lepších historických dokumentů.(15.7.2014)

Seriál je rozdělen podle dílů na jednotlivé "věky" a ty jsou rozebírány s uvedením nějaký příkladů a docela to pasuje, pokud něco nepasovalo, tak se to vynechalo, ale jelikož je to celá historie lidstva, tak se dá leccos prominout. Některé osobnosti či události jsou více podrobné, jiné méně. Svůj účel to splnilo a pro mě hlavně neevropské události byly nové. První díl: to se mi opravdu nezdá - jsme potomci jedné ženy, která byla asi 1000 členné tlupě, to ji jako téměř všichni ojeli?! Když pominu, že takoví potomci by byli částeční sourozenci, tak opravdu při velkém počtu chlapů stačí jedna ženská na zachování druhu a jeho rozšíření?! Jinak zajímavé informace jsem se dozvěděl, jako třeba kdy se to všechno posralo a jedni začali bohatnou a druzí chudnout. Druhý díl: Letem světem o některých starověkých říších. Další díly už popisovat nebudu, obsah je zde podrobný.(25.5.2016)

• - Ve čtvrtém díle si lze všimnout, že postava Leonarda da Vinciho píše pravou rukou. Skutečný da Vinci byl však levák. (VMa)