Ve věci J. R. Oppenheimera (TV film)

Československo, 1979, 80 min

• sator

V 1.části jsme svědky jednání vyšetřovací komise pro atomovou energii v r.1954. Měla rozhodnout o tom, zda má být Oppenheimerovi, "Otci atomové pumy" i nadále uděleno tzv. bezpečnostní osvědčení pro vědeckou práci v oblasti atomových výzkumů. Ukázalo se, že jednání je záminkou k tomu, ovlivnit slavného a doposud slaveného tvůrce atomové bomby z občanské a politické nespolehlivosti jen proto, že si začal uvědomovat odpovědnost vědce za to, jak bude využito nebo zneužito jeho badatelské práce. V 2.části vycházejí najevo praktiky, které vedly americké vojenské kruhy k pokračování atomového dobrodružství i spoluúčast Oppenheimera. Ten se stýkal s americkými prezidenty, přátelil se s generály a diplomaty, obětoval i vědce Chevaliéra a neprávem ho obvinil ze špionáže. Teď přichází účtování za zradu přítele i vědeckých ideálů.(26.1.2014)