Absolventi: Svoboda není zadarmo

• Slovensko Absolventi - Sloboda nie je zadarmo (více)
Trailer 1

VOD (1)

Dokumentární film ABSOLVENTI s podtitulem Svoboda není zadarmo je o zápase mladého člověka, který se po absolvovaní studií ocitne v realitě a musí se přizpůsobit potřebám společnosti. Mnohokrát musí absolventi přistoupit na tvrdé podmínky, mimo svých zájmů a představ... Jejich ideály a sny narážejí na globální finanční krizi, nevědí přesně, jak se řídit pravidly trhu a mají pocit, že žijí v nespravedlivé zemi. Vystudovaný herec, který se živí jako stevard pro leteckou společnost, fotograf, který podniká ve velkým s chovatelskými potřebami a student, který se chce prosadit v moderním umění, ale zjišťuje, že v realitě, kde nejvyšší hodnota jsou peníze, to není vůbec jednoduché... Jsme svobodní, ale do jaké míry jsme schopni vzít svůj osud do vlastních rukou? (Mirius FD)

Trailer 1

Biopler

Tak pesimisticky ladený dokument som ešte nevidel. Tvorcovia sa snažia všetko zkritizovať, a ak aj ponúkajú riešenia, tak tie vyznievajú smiešne. Formálne je dokument na naše pomery veľmi dobrý, zaradil by som ho do priemeru, ale faily ako kameraman v zrkadle, resp. zvrchu sa objavujúci mikrofón mi to nedovolia. ()

Autogram

Pečené holuby fakt nikomu do huby padať nebudú, nech by študovali čokoľvek a kdekoľvek. Pre umelecké smery to asi platí zvlášť, lebo automechanik bez práce nezostane. Keď nám „umelci“ ešte predvádzajú nahého porezaného chlapa pred chladničkou alebo skákajúceho z útesu, už som mal chuť dokument iba počúvať. Aj keď to filozofovanie o peniazoch, nedostatku práce a zase o peniazoch nebolo oveľa lepšie. Ani po skončení neviem, čo dokument dokumentoval. Tak aspoň jedna hviezda za prírodopisnú vložku z chovateľských potrieb, ako sa pri debate o slobode podhodí nejakému veľhadovi (živý) holub na raňajky a ten ho do dvoch sekúnd uškrtí. Toľko k slobode. ()

0L0V0

Príjemné depresívne sledovanie. Práve končím školu odkiaľ vychádzali aj títo absolventi. Tiež neviem čo ma čaká, lebo škola mi dala len čas na sebarealizáciu. Počas strávených rokov na škole som nadobudol vedomosti, ktoré sú mi k hovno nakoľko práce niet a budem musieť robiť niečo bez tak iné. Dokument konštatuje známe pravdy a má svoju hodnotu aj po rokoch. Svojim však vláčnym tempom som film dopozeral len tak tak. Pesimistický snímok, ktorý Tomáš Krupa ako debut zvládol dobre. Žiaľ nedokázal na mňa preniesť žiadnu emóciu, len mi ukázal, že takto dopadnúť nechcem. Pekný autorský dokument na jedno pozretie. 65% ()

edie sedgwic

Vyborny dokument, ALE...reziser ponuka len jeden uhol pohladu, ukazuje len jednu stranu mince. Cely film postavil na trojici absolventov umeleckych smerov (co je prilis uzkoprofilova vzorka na vyvodenie nejakych vseobecnych faktov) a snazil sa na ich osudoch ukazat, kam to tato krajina "dopracovala". Obcas pocut zname kliseovite pravdy (vysoka skola vam neda patent na rozum a pod) trosku vytrhnute z kontextu. V zasade s hlavnou myslienkou suhlasim, ale urcite by som si nedovolila to zovseobecnovat. To, co plati pre jedneho, nemusi pre mna atd. Bola som vsak prijemne prekvapena reziserovou profesionalitou co sa tyka prace s kamerou, jednotliveho zoradenia scen, momentov prekvapenia a velmi trefnej hudby. Verim, ze tento film pokojne obstoji aj pri zahranicnej konkurencii. ()

poet

Som trochu prekvapený z niektorých komentárov a hodnotení týkajúcich sa toho dokumentu. Uplne náhodne som prepol a STV2 a zrazu som vedel že toto je niečo čo musím dopozerať. Téma je žiaľ výsostne aktuálna a už na formálne spracovanie môže mať každý svoj názor. Traja absolventi (VSMU) poukazujú na mizeriu uplatniteľnosti po štúdiu.. To že boli vybratí zrovna títo traja absolventi je v podstate jedno pretože situácia je mizerná vo väčšie odborov a zamestnať sa v tom svojom sa stáva utópia. Trochu je škoda že jeden z tých hercov sa moc hral na nudistu čo posúva vekovú hranicu od ktorej sa dá film premietať a je to trochu na škodu :)... Moja generácii ludí okolo 30 musí pri tomto dokumente len ticho pritakávať. ()

• Film získal v roku 2012 čestné uznanie na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov "Jeden svet" Bratislava. (Raccoon.city)