Absolventi: Svoboda není zadarmo

Graduates - Freedom Is Not for Free

Dokumentární

Slovensko, 2012, 83 min

Tomáš Krupa

Vyborny dokument, ALE...reziser ponuka len jeden uhol pohladu, ukazuje len jednu stranu mince. Cely film postavil na trojici absolventov umeleckych smerov (co je prilis uzkoprofilova vzorka na vyvodenie nejakych vseobecnych faktov) a snazil sa na ich osudoch ukazat, kam to tato krajina "dopracovala". Obcas pocut zname kliseovite pravdy (vysoka skola vam neda patent na rozum a pod) trosku vytrhnute z kontextu. V zasade s hlavnou myslienkou suhlasim, ale urcite by som si nedovolila to zovseobecnovat. To, co plati pre jedneho, nemusi pre mna atd. Bola som vsak prijemne prekvapena reziserovou profesionalitou co sa tyka prace s kamerou, jednotliveho zoradenia scen, momentov prekvapenia a velmi trefnej hudby. Verim, ze tento film pokojne obstoji aj pri zahranicnej konkurencii.(28.4.2013)

Slušne natočený, ozvučený, zostrihaný, výber témy dotýkajúci sa veľkého množstva obyvateľstva, aktuálny, smutný a pravdivý. Nadopujete sa dávkou nihilizmu a ste pripravený pochybovať o svojej budúcnosti... Čo filmu treba vytknúť je výber protagonistov ktorý sú všetci z jednej akadémie. A aj ten výber nie je zrovna reprezentatívny. Najviac uvedomelý a najviac hovoriaci k téme je jednoznačne steward kdežto na druhej strane úplne zbytočná postava (tak ako aj zbytočný človek) je pseudoumelec.(24.1.2014)

• Autogram

Pečené holuby fakt nikomu do huby padať nebudú, nech by študovali čokoľvek a kdekoľvek. Pre umelecké smery to asi platí zvlášť, lebo automechanik bez práce nezostane. Keď nám „umelci“ ešte predvádzajú nahého porezaného chlapa pred chladničkou alebo skákajúceho z útesu, už som mal chuť dokument iba počúvať. Aj keď to filozofovanie o peniazoch, nedostatku práce a zase o peniazoch nebolo oveľa lepšie. Ani po skončení neviem, čo dokument dokumentoval. Tak aspoň jedna hviezda za prírodopisnú vložku z chovateľských potrieb, ako sa pri debate o slobode podhodí nejakému veľhadovi (živý) holub na raňajky a ten ho do dvoch sekúnd uškrtí. Toľko k slobode.(9.10.2015)

Pre veľa otázok, čo vyvoláva, pre atraktívnu formu,- vzdialenú usadlým slovenským stvdokumentom, pre optimizmus starostlivo skrytý pod pesimistickou fasádou- dávam najvyššie hodnotenie. Zaujímavá trojica účinkujúcich, z ktorých najviac vyniká /nutne mierne vyšinutý/ umelec Filip. Čo do obsahu, pre mňa vrchol tohtoročného Febia. Nadbytočné použitie štrngajúcich kľúčov ako symbolu túžob /možno ešte tak otcov účinkujúc/ odpustím :)(22.3.2013)

• Biopler

Tak pesimisticky ladený dokument som ešte nevidel. Tvorcovia sa snažia všetko zkritizovať, a ak aj ponúkajú riešenia, tak tie vyznievajú smiešne. Formálne je dokument na naše pomery veľmi dobrý, zaradil by som ho do priemeru, ale faily ako kameraman v zrkadle, resp. zvrchu sa objavujúci mikrofón mi to nedovolia.(8.6.2013)

• - Film získal v roku 2012 čestné uznanie na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov "Jeden svet" Bratislava. (Raccoon.city)