Lidstvo: Příběh o nás všech

• Česko Historie lidstva (více)

Epizody(12)

V tomto našem seriálu se podíváme, co se skrývá za občas až příliš suchými historickými fakty; pořad nás seznámí nejen se jmény a daty, ale i s nebezpečími, bitvami, hrdinskými činy a vzrušujícími okamžiky. Ve dvanácti dílech dojdeme od první civilizace v Mezopotámii k objevení Ameriky. Moderní animace a vědecko-technologické pojetí umožní dnešnímu divákovi, aby si lépe představil, jak žili naši předkové, jaké byly jejich všední dny a každodenní zápasy, od vzniku a rozkvětu po pád nejslavnějších lidských společenství. (TV Spektrum)

Recenze uživatele maxs k tomuto seriálu (1)

Lidstvo: Příběh o nás všech (2012)

Vynikající průnik lidským poznáním a vývojem od batolecího věku až do dnešní dospělosti. Skvělé dobové ale i vývojové spojení zdánlivě nesouvisejících věcí, odhalování příčin a důsledků i tam, kde je běžný žák dějepisu nikdy nemůže nalézt. Až jsem si u seriálu kolikrát zželel, jak málo nás toho školní osnovy vlastně naučili a jak se nám proto dnešní svět obtížněji chápe. Historie včetně všech průkopnických objevů a vynálezů je zde naservírována opravdu dobře a snad až na poslední díl (11-12, který je výrazně americký) je natočen s velkým vyvážením a patřičnou neutralitou vypravěče. Nesnaží se nám předkládat své dojmy, ale nestranný komentář vývoje lidstva a jednotlivých národů i náboženství. Podle mě by tento seriál měl být zařazen do osnovy učiva na základní, popř. střední škole. Seriálu bych vytkl snad jen přílišnou jednoduchost a malost při popisování gigantických vojsk, střetů a vůbec, v době digitálních technologií bychom si zasloužili víc. Veškeré "mega" bitvy jsou dokreslovány pouze pár komparzisty v kulisovém prostředí, ty opravdu epické záběry např. milionové invazní armády Peršanů, nájezdy mongolských hord nebo boje prvního sjednotitele Číny zde prostě chybí.. Nutno zde ale podotknout, že se jedná o dokument, nikoliv o vysokonákladový projekt mající za cíl nabídnout tyto epické momenty věrohodně a v "plné palbě". Až na tato občasná zjednodušení je celý dokument jednoznačným přínosem pro pochopení jak důležitých individuálních objevů a činů, tak našich vlastních globálních dějin - dějin lidstva. ()