Divisione Folgore

Válečný / Drama

Itálie, 1954, 84 min

Winston Churchill, v poslaneckej snemovni v Londýne, vyjadril obdiv talianskym vojakom bojujúcimi v októbri 1942 v bitke u El Alameinu a nazval ich "Levy z Thunderboltu". Britská 8. armáda tu bojovala so 7 obrnenými divíziami a 3 pešími divíziami, celkovo s 50 tisícmi vojakmi , 400 delostreleckými systémami, 350 tankmi a 250 obrnenými vozidlami. Oproti nej stála divízia Folgore s 3500 výsadkármi a 85 delami. Logistické zabezpečenie jednoznačne hovorilo v prospech Britov. Neočakávaný odpor Talianov trval od 23. až do 29. októbra 1942 a z talianskej divízie padlo 1100 vojakov. Táto úplne zničená divízia bola rozpustená koncom roku 1942.(28.10.2015)

• fragre

Tak je to takový dobový válečný film, kde je vše, co by jeden čekal. Skupina dobrovolníků je zocelena společným výcvikem do jednotného kolektivu. Je nasazena do akce proti mnohem silnějšímu nepříteli, jemuž se srdnatě brání, byť podmínky jsou nelidské, ztráty nebývale vysoké a munice dochází. Nakonec téměř všichni z této skupiny padnou za vlast, jakož zákony kázaly jim. Kolik takových filmů s obdobným schématem jeden viděl. Ale byly to vždy filmy sovětské, naše či anglo-americké. Ale zde se jedná o vojáky fašistické Itálie, tedy spojence nacistického Německa, kteří bojují u El Alameinu. Nedokáži si představit, že by v roce 1954 vznikl takový film v Německu. Zřejmě v té Itálii vskutku neproběhla po válce žádná defašizace, protože film to není protiválečný, ale oslavný.(23.4.2017)