Matterhorn (festivalový název)

Matterhorn

Komedie / Drama

Nizozemsko, 2013, 87 min

FebioFest 2014(9.5.2014)

Natočeno tak citlivě, že někdy srdce usedá. Profil čiré osamělosti, která hledá útěchu u svého bližního, je zde pedantický a neustále se snažící vycvičit z lidské bytosti svého domácího mazlíčka. Občas ale skrze slupku bohabojného suchara pronikne něco neobyčejně lidského. Občas absurdního, ale přesto lidského. Snímek o samotě, o chorobné pokoře k Bohu a lásce.(1.4.2014)

Matterhorn patří mezi ty osobité snímky, které nelze doporučit každému a kde se vůbec nebudu divit sinusoidovému hodnocení. Nejedná se totiž o zcela běžný film, ale o velmi absurdní, zvláštní, zajímavý a ve všech směrech neobvyklý debut. Je o osamělosti duše, o ztrátách, smutku, nepochopení, ale i o lásce a v konečné fázi pro Freda svým způsobem i o osvobození z jednoho svého unáhleného životního rozhodnutí. Přestože má být komediálně laděný, tak těch prvků jsem tam postřehla minimálně a stejně byly vždy se smutným podtónem. Přitom je emocionálně mnohovrstevný a já jsem postupně dostávala odpověď na spoustu mých zprvu nechápajících otázek. I když bych Theovu postavu v mnoha směrech trochu umírnila, tak to byl celkově určitě zajímavý počin, který vás rozhodně nenechá úplně v klidu. ***/****(25.2.2015)

Dva holandští jůheláci se narodili jeden pro druhého – první z nich chodí a běhá jak Mr. Bean a tváří se stejně beznadějně jako Rath ve vazbě. Stará se zároveň o druhého mimoňka, kterého (si) jednoho krásného dne najde na ulici a který ani neví, zda je člověk, nebo spíše koza... Celé je to mile bláznivé, všechna minipřekvápka/minidovysvětlovátka přijdou až v posledních deseti minutách, takové kapesní filmové „usměvátko“... Neúplné čtyři...(1.8.2014)