Reklama

Reklama

Obsahy(1)

1. Medvíďata: Během května jsme v Minnesotě pozorovali skupinu medvědů baribalů. Za medvědicí Juliet se po zimě vynořila z brlohu tři droboučká medvíďata: Sam, Sophie a Sybil. Od chvíle, kdy poprvé spatřila svět, řídí jejich život dva hlavní instinkty: snaha uchránit se před nebezpečím a najít něco k jídlu. Les je plný nástrah – ohrožují je nejen dravé šelmy a přírodní živly, ale i člověk. Mají-li Sam, Sophie a Sybil v této drsné a nemilosrdné divočině překonat kritický první měsíc života, musí pozorně sledovat svou matku a rychle se od ní učit.

2. Lvíče: 
Dvoučlenná lví rodinka statečně přežívá v keňské rezervaci Masai Mara a malá Moja se rychle učí... Květen je pro lvy v keňské národní rezervaci Masai Mara nejtěžším obdobím roku. Migrující stáda pakoňů jsou stovky kilometrů daleko a kořisti je den ode dne méně. Pětiměsíční lvíče Moja v těchto krušných časech hladoví a bojuje o přežití. Osamělá matka Nyota se o svého malého syna musí postarat. Život mimo lví smečku pro Nyotu s Mojou znamená, že jsou neustále vystaveni velkému nebezpečí. Lvi ze sousední smečky Acacia mají proti nim spokojený život. Díky své početní síle mohou snadno ulovit větší kořist, jako například buvola. Takový úlovek nasytí mnoho hladových krků. Když konečně ustanou deště a začne rašit čerstvá tráva, objeví se na obzoru pohyb, který i Nyotě s Mojou přináší naději. Jejich boj o zahnání hladu je pro tento rok zažehnán.

3. Opičí mládě: 
Seznamte se s Gremlin, devítitýdenním mládětem makaka bandara. Na tak malou opičku číhá v okolním světě plno nebezpečí... Ve zříceninách starobylého chrámu poblíž města Polonnaruwa na Srí Lance žije tlupa makaků bandarů. Devítitýdenní Gremlin, droboučká samička se světlou skvrnou na konci ocásku, se narodila na nejnižší příčce přísného hierarchického žebříčku. Zatímco se seznamuje s radostmi i nástrahami domova v džungli, musí se zároveň učit proplouvat mezi nebezpečnými úskalími rodinných vztahů. Další hrozba přichází s blížící se válkou mezi Chrámovou tlupou a tlupou ze sousední chudinské čtvrti. Pro tak malou opičku je to nebezpečný svět.

4. Slůně: Maya je nejnovějším přírůstkem sloní rodiny v rezervaci Samburu. Krok za krokem budeme sledovat její boj o život... Slůně Maya bylo zachyceno filmovou kamerou prakticky od prvních krůčků. Narodilo se v africké národní rezervaci Samburu v pravý čas – v období dešťů. Pro místní slony je to nejlepší roční doba. Hojnost deště jim přináší dostatek vody i potravy. Příhodné podmínky letos způsobily hotovou populační explozi. Mayino stádo však částečně vybili pytláci, a tak její mladá, nezkušená matka postrádá starší příbuzné, od kterých by se mohla učit. Dokáže Maye pomoci přežít první kritické dny, uchránit ji před živly i predátory a až nastane pravý čas, převést ji přes dravou řeku, která protíná rezervaci?

5. Malá surikata: Přežije mládě z pouště Kalahari ve světě plném nástrah a nebezpečí? Swift je pětitýdenní surikatí mládě. Narodila se na jednom z nejdrsnějších míst na světě – uprostřed pouště Kalahari. Tuto oblast právě sužuje období sucha. Potravy je málo a její rodina hladoví. Zoufalý hlad žene skupinu do nebezpečí – přes rušnou silnici až do teritoria nepřátelského sousedního klanu. Navíc nejsou jediní, kdo se uprostřed pouště snaží sehnat něco k snědku. Nepřátelé na ně číhají ve vzduchu i pod zemí. Surikaty jsou oblíbenou pochoutkou na jejich jídelníčku! Nebezpečí jsou velice reálná a letošní rok je obzvláště krušný. Obvykle se zhruba polovina surikatích mláďat nedožije ani dvou měsíců věku. Má-li to Swift zvládnout, bude potřebovat hodně odvahy i štěstí. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

tahit 

všechny recenze uživatele

Dnes již není problém se zajít podívat na běžně nedostupná zvířata do zoo. Toto je přece jen jiná káva :-) Vskutku jedinečná práce, zcela podle očekávání, ze které vnímám lásku a úctu k zvířatům. Oko kamery originálním způsobem převádí do filmové řeči unikátní obrazy zvířat, jejž mají stále možnost se pohybovat svobodně. Tím více lze obdivovat poskládané záběry z různorodých krajin volné přírody, poněvadž nic nelze vrátit, či poopravit. Zkrátka řečeno, přeneseně se dá říci, že tyto přírodní rezervace či národní parky bez přikrášlené reality jsou opravdu zajímavou podívanou. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Medvieďatá: Od narodenia až po rodinný rozchod. Pekne zdokumentované dlhé obdobie života madvieďat s matkou. Filmársky dokonalé s podrobnými detailami a zábermi zblízka, ako to moderná, asi diaľkovo ovládaná technika umožňuje. Nechýba hlavný americký odborník na medvede a ich ochranu Lynn Rogers. Levíča: Je potřeba vybrat si tu správnou kořist. Některá zvířata jsou prostě příliš velká. (pri pohľade na hrocha) Opičie mláďa: Tlupa opíc má podobnú spoločenskú hierarchiu ako ľudia. Alfa samec je šéf, ktorého musi každý uctievať a nižšie postavené samice to majú ťažšie a rovnako aj ich mláďatá, ktoré nemajú žiadnu šancu na tom niečo zmeniť. Okrem sledovania detailov tohto kastového systému vidíme tiež takmer ľudské boje o územie s potravou a zdrojom vody, ktorým predchádzajú dokonca aj mierové stretnutie a predbežné porovnávanie síl a schopností. Sloníča: Slony nemajú zvieracích nepriateľov, takže o dramatické situácie sa postarajú pytliaci, choroby a živly. Hlavne dobrodružstvo mláďat v rozbúrenej rieke bolo záťažou na nervy aj pre prizerajúcich sa ochrancov prírody, ktorí nemohli nič urobiť. Takmer nič neurobili ani slonie matky, to som čakal viac na to, že majú šikovné choboty a najváčší mozog zo suchozemských živočíchov. Surikata: Milé malé zvieratká, o ktorých sa točia aj celovečerné filmy pre malých aj dospelých. Sú odvážne, rozumné, bojovné aj ostražité. Na to, aké sú opatrné, ma prekvapilo, že sa vôbec nebáli človeka, najnebezpečnejšieho tvora na zemi, a dokázali stáť vo svojej typickej polohe kameramanovi na hlave. ()

Galerie (38)

Reklama

Reklama