Poslední tažení

Ann An, Fan Xin

Hongyu Yang

Zvuk:

Wei He

Musím sa priznať, že štvrtú hviezdičku som pridával s váhaním. Videl som v poslednej dobe nejaké filmy, ktoré sa zaoberali posledným vzopnutím starých ľudí, ktorým chcú okoliu dokázať, že boli predčasne vyradení a odpísaní, že ešte v nich drieme energia ktorou chcú a môžu prekvapovať mladšie ročníky. Aj tento film je o tom, ale k jeho výrazným plusom patrí, že je realistickejší, menej prikrášľovaný a dopovaný sentimentalitou než predchádzajúce. Prekvapilo ma tiež, že napriek čínskemu pôvodu filmu môžu byť problémy postáv na plátne blízke aj divákom v Európe, pretože majú generačnú nie lokálne obmedzenú platnosť.(16.7.2014)

Dřív bych na tenhle film nekoukal, ale jak stárnu, je pro mně toto téma bohužel aktuální a tak se nebojím ponořit se na chvíli do psychiky starých lidí. Tady je to podáno úsměvně - problémy s dětmi, bolest, smrt, vše spolu souvisí a partička čínských důchodců se s tím vyrovnává nejen statečně, ale i s humorem. Milé.(14.1.2014)

Ďalší z rady generačných snímkov sršiacich pozitívnou energiou a pokúšajúcich sa o preukázanie energickosti a nezaostávania aj v pokročilom veku. Optimistická rozprávka a dôchodcovská odysea, v ktorej cesta znamená viac, než samotný cieľ okorenená komornou drámou rozbitých rodín a odlúčených jednotlivcov. Najmä ku koncu sa bez škrupulí dostavuje citové vydieranie, ktoré ma (na moje veľké prekvapenie, keďže sa to prakticky nikdy nestáva a naopak to často beriem ako mínus) dojalo. Toto silne môžem, pokusy niečo vytknúť sú zazdené hereckým osadenstvom, príjemne odsýpajúcim univerzálnym príbehom a kvalitnou kamerou. 80%(29.7.2014)

Moc krásný a dojemný film o starých lidech, kteří žijí v pečovatelském domě a nechtějí čekat pouze na smrt, ale chtějí dořešit své problémy s rodinou, splnit si poslední přání atd., v čem by jim mohlo pomoci zúčastnění se v talentové soutěži. Jak jsem již na začátku zmínila, je to hodně dojemné, příběh je hezký a zajímavý a to i jeho vývoj. Vůbec jsem nečekala , že se u toho i nasměju, např. jejich vystoupení, píchlé kolo apod. Za mě určitě doporučuji :-)(4.5.2014)

Čínský film je pojem, se kterým se nesetkávám každým dnem. Musím ale říct, že tenhle film mě po shlédnutí krásně zahřál na duši. O to větší radost jsem měl, když jsem zaregistroval, že režisér Yang Zhang mě učaroval svými filmy už dříve. A co jsem opravdu nečekal? Například záběry na krásnou a zajímavou čínskou přírodu. Také suprové herecké výkony i obyčejných lidí a příběh, ke kterému se dostanu jenom náhodou a se štěstím. Poslední tažení je skvělý filmový zážitek, který můžu nejenom doporučit, ale dával bych ho jako povinnou četbu každému, kdo se o filmy byť jen trošku zajímá. Škoda, že takoví lidé v Česku většinou nežijí…a když jo, tak žijí jenom z mainstreamu.(11.12.2013)