Komedianti (divadelní záznam)

• Západní Německo

Bajazzo, Der

Hudební

Itálie / Západní Německo, 1982, 72 min

Ruggero Leoncavallo (divadelní hra)

Scénografie:

Gianni Quaranta

Raději bych přece jen viděl divadelní záznam (tj. na prknech) než inscenaci, ale to na celkovém dojmu málo co změní. Na Leoncavalovy Pagliacci (šašci, klauni, komedianti) jsem v sedmdesátých letech chodil do opery v Chemnitz (Der Bajazzo, Paňáca, zpívalo se v němčině). Commedia dell´arte v té nejlepší podobě, klauniády provokují tragédii; spontánní operní hudba, tak jak ji umí jen Italové. A krásná Kanaďanka Teresa Stratas (letos je jí 80) s Plácidem Domingem. Pozn. Život ve třech je (snad, někdy) myslitelný. Pokud do toho nevnikne někdo čtvrtý. V povídce Luigiho Pirandella "La veritá (Pravda)" je tím čtvrtým manželka milovníka. Když se Saru Argentu (bez skloňování) obžalovaného z vraždy manželky ránou sekerou do hlavy, ptá soudce, čí je to vina, obžalovaný hají sebe ("říká pravdu"), manželku ("říká pravdu"), i milovníka ("říká pravdu"). Vinu jednoznačně klade manželce milovníka, která ztropila sklandál, a tím ho donutila jednat. Saru Argentu, zvaný Tararà se hájí slovy: "perché non ne ho potuto far di meno - protože jsem nemohl udělat méně." A to nemohl ani Paňáca. Konečně, odehrávalo se to také na Sicilii. Tady by se to řešilo dělením majetku.(28.3.2018)

Výborné zpracování Leoncavallovy opery, Zeffirelliho režie skvělá, Domingo perfektní.(11.1.2009)

Opery moc nevyhledávám a klauny nemusím, ale tady hodnotím hlavně skvělou Vesti la giubba ta píseň opravdu chytne za srdce a hlavně závěr.......... "LA COMEDIA E' FINITA!"(27.1.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1987 - nesúťažný výber(21.2.2013)

Krásná a známá árie Pierota, plná bolesti lásky.(6.4.2017)