Reklama

Reklama

Éčka

(seriál)
  • Česko Éčka, gurmánské dobrodružství (více)
Velká Británie, 2010, 3x50 min

Obsahy(1)

Při nákupu v samoobsluze si domů přineseme nejméně 50 různých éček. Co si pod tím máme představit? Písmenem E jsou označeny rozličné potravinářské přísady – například barviva, sladidla, ochucovadla, konzervanty či emulgátory. Používají se proto, aby potraviny vydržely déle, vypadaly lépe a čerstvěji a přitahovaly nás svým zabarvením a výraznou chutí. Jsou tyto ingredience neškodné, nebo ohrožují naše zdraví? V tajemném světě takzvaných éček bude naším průvodcem britský novinář Stefan Gates. Jeho pátrání je napínavé, ale především je okořeněné pověstným ostrovním smyslem pro humor. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (12)

Wiikii 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument o éčkách. Ve kterém se podíváme na zoubek těmto nenáviděným přísadám, kterým ale lidé hodně křivdí. Je pravda, že existují mnohé nebezpečné látky, ale užívají se v bezpečných dávkách a vlastně jakýkoliv výrobek na pultech by měl být nezávadný. .. Samotný dokument je rozdělen do tří dílu (Barviva, konzervanty, sladidla), kdy v každém zjistíme něco zajímavého o několika éčkách, jejich historii, výrobě, dopadu na naše tělo a mnoho dalšího zahrnující třeba i chemické či psychologické pokusy. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělé! BBC umí! Stefana Gatese stejně jako mnohé z nás to množství malinkých číslíček na obalech potravin zaujalo a jal se zjistit nejen jejich původ, ale jal se je i pozřít v množství větším než minimálním zvědav jak se na něm projeví. To že s glutamátem je polévka chutnější než bez glutamátu, by při no name pokusném ochutnávání uznal asi každý z nás. Mne však zazjalo, že to samé konzervované jídlo bez barviv a s barvivem lidem chutnalo jinak. Jen změna barvy dala lidem vjem lepší chuti.... Holt pořád jsou v nás zvířátka a když jsou bobulky pěkně barevné máme tendenci je trhat a baštit. :-) ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Osobně mi přišel dokument nevyvážený. Průvodce pořadem byl z éček tak neskutečně nadšený, až mi připomínal agitátora Akce Z nebo Horsta Fuchse. Zajímavé bylo, jak jednotlivá éčka vznikají, jakou kombinací, jak vznikl margarín (a upozaděná informace, že dnes už takto nevzniká), ale nezaznělo, že i když může být éčko z přírodní suroviny, nemusí to znamenat výhru. Takový hřib satan je taky přírodní surovina. Nějak mi tam chyběly i informace, jestli tedy nějaká éčka nebezpečná jsou, zda jsou na to nějaké studie, jakože jsou. Ano, zjistili jsme postupy, k čemu se používají, vše s patřičným nadšením, ale vše jen z bezpečného pohledu, nic kontroverzního, podle dokumentu by si jeden myslel, že éčka jsou vlastně pohodička, přírodní separáty, žádná chemie, a dokonce snad podporují lidské zdraví. ()

Amper01 

všechny recenze uživatele

Díl první *****. Třeba výrobu košenily jsem viděl poprvé, přestože slyšel jsem to už Xkrát. Taky pokusy byly fajn, i když trochu nedomyšlené... Takže sice nic zásadně nového, přesto zajímavé. ___Díl druhý *. Tenhle díl působí silně propagandisticky. Nebojte se éček, jsou v pohodě! Ano, mnohé jsou, mnohé ale ne. V tomto díle se člověk nedozví nic zajímavého. A koláč z lidských éček byl teda pěkně nechutný. ___ Díl třetí ***. Dost rozporuplné pocity. Na jednu stranu docela slušně vysvětlené funkce některých skupin éček. Na stranu druhou ale už nestydatě přímé vnucování éček. Ale to, že je něco přírodní ještě přece neznamená, že je to zdravé. I v přírodě je přece tolik jedů! ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Souběžné se zjišťuje , že máme v těle další , opomíjený orgán - bakterie ve střevech, které řídí tělo, imunitu, zdraví. Naši předci jich měli dvojnásob, než mi. Dnes je člověk rád, že mě ve střevech alespoň tisíc kmenů. Po každém použití antibiotik, se dva prospěšné kmeny nenávratně nevrátí. Kromě jiného za to mohou "éčka". zažíváme epidemii rakoviny. Dokument lecos osvětluje, hlavně podcenění zdravotních rizik. ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama