Freddie Mercury: Příběh

• Velká Británie Freddie Mercury: The Great Pretender (více)
Dokumentární / Hudební
Velká Británie, 2012, 84 min (Special Edition: 107 min)

Freddie Mercury (5. září 1946 – 24. listopadu 1991) se narodil jako Frederick Bulsara na Zanzibaru, ostrově, který dnes patří k Tanzánii. Až do sedmi let byl vychováván jako jedináček. Pak se narodila jeho sestra Kashmire. Oba Mercuryho rodiče byli Peršané, a protože v Bombaji byla největší perská komunita na světě, začal Freddie chodit do školy v Panchgani. V necelých čtrnácti letech se Freddie s rodiči přestěhoval do Británie. V devatenácti se přihlásil do Ealing College of Art. Všichni Freddieho spolužáci ho popisovali jako tichého, málo sebevědomého podivína, který neustále imitoval Jimiho Hendrixe. V roce 1969 se Freddie seznámil s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Tylorem, členy skupiny Smile. V průběhu roku 1970 začali společně zkoušet a novou kapelu – podle Freddieho návrhu – pojmenovali Queen. V únoru 1971, po příchodu baskytaristy Johna Deacona, se z nich stal kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejtrvanlivějších a nejkvalitnějších sestav pop-music. Freddie měl jasnou představu o stylu kapely: zkombinovat razanci Led Zeppelin s novým druhem vizuální a melodické elegance.
O tom, že má AIDS, se zpěvák Freddie Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24. listopadu 1991 zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová," chlubíval se Mercury přátelům. Svěřil se pouze své přítelkyni Mary Austinové a manažerovi skupiny Queen Jimu Beachovi. Dohodli se, že zatím o všem pomlčí i před Mercuryho queenovskými kolegy, kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a baskytaristou Johnem Deaconem. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit," argumentoval Mercury.
Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. 11. 1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů a kytara potom působí jako zvuk orchestru. Deset dnů nato se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých devět týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).
Počátkem osmdesátých let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale oblečky a chlapečky střídal dál. 30. 6. 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. 7. 1985 – dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 Freddie Mercury přiznává světu, že je pozitivní na AIDS. 24. listopadu 1991 kolem sedmé hodiny večer umírá Freddie Mercury, nakažený virem HIV, na zápal plic.   (oficiální text distributora)

rikitiki

Moc tajemství chameleonského Freddieho dokument neodhalil. A kupodivu, jakoby vynechal dost podstatné o skupině Queen. Soustředil se převážně na Freddieho sólové počiny, které dopadaly s rozličnými výsledky. Operní duety byly fajn a krásné, ale přece jen, dávat jim takový prostor a Queen skoro odbýt, to mi připadá nevyvážené. Zvlášť, když se v dokumentu členové skupiny vyjadřují. Taky se třeba moc neřešilo, proč měli napjaté vztahy – důvod, že Freddie rád operu, zatímco oni jen rock, mi nepřipadá jako ten hlavní. SHRNUTÍ: Běžný dokument s archivními záběry a mluvícími hlavami. ()

bart_

"I won't be a rock star. I will be a legend!" ... Přestože jsem většinu informací již znal a mnohokrát viděl, mě tento parádní dokument královsky bavil, efektivně zahrál na city, a celistvě zmapoval život jedné z největších rockových legend v dějinách hudby. Jak sám Freddie jednou prohlásil: "Budu dělat hudbu dokud kurva nezdechnu." - nejde neuznat, že to byl velký bojovník, a psal hudbu až do posledních zbytků svých sil. Zbožňuju jeho skladby (a nemíním tím pouze songy, jež napsal a poté je nazpíval s Queeny, ale pár jeho kousků z jeho sólové kariéry taky ujde). Bohužel, spíše se ve své sólové dráze zaměřoval na taneční hudbu a disco, což mě vůbec nebere, a například takové album Hot Space bylo (až na legendární Under Pressure) hotovej propadák - ať už zaslouženě, anebo ne... Jeho vášnivě hýřivý sexuální život jej doslova zabil - jenže žil život na plný pecky jako nikdy jiný, a to mu již nikdo nesebere. Byl bisexuál - a přesto jeho jedinou opravdovou životní láskou byla Mary Austenová. Byl to král extravagance a geniální hudebník. Užíval si život na plno, své názory říkal plně otevřeně a upřímně. Jako jeden z mála rockově zaměřených interpretů miloval operu - samotní Queeni jsou bez debat nejvíce opereticky znějící kapela. Ten týpek prostě žil pro hudbu...Freddie byl king, výjimečný člověk, je nesmírná škoda jeho ztráty... avšak nesmrtelným se člověk stává, když stvoří velké věci, a to právě on na poli hudby dokázal jako nikdo jiný... Odpočívej v míru kamaráde. Od počátku do konce je tenhle ten dokument FFF - fascinující, famózní, fenomenální. Povinnost pro každého milovníka hudby... nic víc se dodat myslím nedá. ()

Gemini

Mluvící hlavy, archivní záběry z koncertů, mluvící hlavy, klipy, archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, mluvící hlavy, archivní záběry z TV pořadů s fanoušky, mluvící hlavy (hlavně Montserrat Caballé), archivní rozhovory s Freddiem Mercurym, a tak dokola celou tu hodinku a půl. A nic víc nepotřebujete;) Nutno dodat, že tentokrát je to docela osobní, mluví se hlavně o Mercuryho motivacích a inspiracích, i o jeho vlastních pocitech - nebo spíš o tom, co jako svůj vlastní Great Pretender ukazoval. Obsah naprosto vynahrazuje tradiční (chcete-li rutinní) formu, takže ode mě plně spokojených 80%. PS: Už je to nějaký čas, co jsem to viděl, ale dnes jsem náhodou na dokument narazil asi v polovině a zase fascinovaně zírám až do konce... ()

Gilmour93

Great Pretender? Ano, ale nikdy nebylo za předstíráním zároveň schováno tolik upřímnosti.. Stručný průřez kariérou geniálního hudebníka, co s blížícím se koncem začne jemně utahovat šrouby emocí. Intimní portrét osobnosti, která v kostýmu dekadence sice hodlala jen bavit bez úmyslu tvorby hudebních relikvií, nicméně čas ukázal, že jí to předsevzetí zas až tak nevyšlo.. Možná se sami sebe zeptáte, jak jen to ten zanzibarský rodák, chrlící zlato přes šílený předkus, dělal? Odpověď najdete v názvu alba spjatého s filmem Highlander.. ()

GilEstel

Většina obsahu a obrazového materiálu se týká poslední dekády Freddieho života. Ukázky z posledních koncertů skupiny Queen, pokusů o sólovou tvorbu a občasné záběry ze soukromí. Dost času je věnováno jeho smrti a AIDS. Dokument se prakticky vůbec nezabývá mládím, počátky kariéry, rodinou a poměry ze kterých vzešel. To vše je v podstatě odbyto ve dvou až třech větách. Jako plnohodnotný dokument je to slabý. Tomuhle příběhu poněkud chybí začátek. Ačkoli fanoušky jistě i tak potěší. ()

• Ve filmu je zařazen i záznam televizního vystoupení Briana Maye a Rogera Taylora v pořadu BBC za přítomosti Paula Danielse, v němž se rozhodli obhájit památku svého zemřelého kolegy. (Stoka)
  • Ve snímku je zachycena sekvence melodií z LP „Barcelona“, nahrávaná v roce 2012 v Praze, přesně v té podobě, v jaké měly skladby znít původně. (Stoka)