Freddie Mercury: Příběh

Viva Freddie - The Story of F.M.

(neoficiální název)

The Great Pretender

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2012, 84 min (SE: 107 min)

Rhys Thomas

Jim Beach

Great Pretender? Ano, ale nikdy nebylo za předstíráním zároveň schováno tolik upřímnosti.. Stručný průřez kariérou geniálního hudebníka, co s blížícím se koncem začne jemně utahovat šrouby emocí. Intimní portrét osobnosti, která v kostýmu dekadence sice hodlala jen bavit bez úmyslu tvorby hudebních relikvií, nicméně čas ukázal, že jí to předsevzetí zas až tak nevyšlo.. Možná se sami sebe zeptáte, jak jen to ten zanzibarský rodák, chrlící zlato přes šílený předkus, dělal? Odpověď najdete v názvu alba spjatého s filmem Highlander..(29.8.2014)

Moc tajemství chameleonského Freddieho dokument neodhalil. A kupodivu, jakoby vynechal dost podstatné o skupině Queen. Soustředil se převážně na Freddieho sólové počiny, které dopadaly s rozličnými výsledky. Operní duety byly fajn a krásné, ale přece jen, dávat jim takový prostor a Queen skoro odbýt, to mi připadá nevyvážené. Zvlášť, když se v dokumentu členové skupiny vyjadřují. Taky se třeba moc neřešilo, proč měli napjaté vztahy – důvod, že Freddie rád operu, zatímco oni jen rock, mi nepřipadá jako ten hlavní. SHRNUTÍ: Běžný dokument s archivními záběry a mluvícími hlavami.(16.10.2018)

Freddie Mercury, bohém, jehož sebevědomí bylo o mnoho menší než to navenek vypadalo. Ale to nemyslím v žádném špatném slova smyslu.. Zde ho poznáte prostřednictvím mnoha rozhovorů z různých dob. Bez ohledu na jeho požadavky ohledně spojení muziky a úspěchu, tedy prodeje alb, to byl člověk jehož odkaz je nesmrtelný, a Queen jako celek je jednoznačná legenda, kapela, která ve své hudbě téměř neměla hranice... I díky Freddiemu.(26.4.2015)

Myslíš, že přijdeš do nebe? Ne, ani nechci. Peklo je mnohem lepší. Vezmi si všecky ty zajímavý lidi co tam potkáš." ...Nový rok 2014 jsem se rozhodla začít někým, koho mám ve svém srdci už pěknou řádku let a kdo mě nikdy neomrzí. Kdo jiný než ty Freďouši! :-) Pokud máte také rádi Freddieho Mercuryho, pak doporučuji tento úžasný dokument, ve kterém zazní nejen spousta jeho vlastních pocitů, skvělých songů, ale také se tu objeví další osobnosti a lidé, kteří měli to štěstí s ním spolupracovat a žít v jeho blízkosti. Vše co tu zaznělo bylo zajímavé a některé pasáže jsem si po skončení přehrála znovu. Líbilo se mi, že se tady Freddie prezentoval takový, jaký věřím, že ve skutečnosti byl a to mě k němu bude vždycky přitahovat. Roger Taylor ho tady moc hezky vystihnul: "Stylizoval se do své vlastní role a tu předváděl na veřejnosti pomocí svého přehnaného šoumenství. Jenže v první řadě byl Freddie Mercury geniální, znamenitý muzikant a na to lidi často zapomínají."(1.1.2014)

Ríká se, že aby si Masaj dobře vydělal, stačí mu dělat Masaje. Jak to byl s Freddiem Mercurym? Tento dokument nás směřuje k tomu, že to tak úplně nebylo. Freddie ve své snaze naplnit to, co je v něm, působí sympaticky, na dotazy odpovídá vtipně a přitom věcně, na jevišti to je "operní klauniáda"... Jsem odchován bluesem a rockem a Jimmy Hendrixem (podobně jako Freddie), a zůstal jsem při tom. Freddie měl však v sobě operu a tak se dostal mimo můj zorný úhel. Písničkám Queen se však sotva dalo uniknout, patřily stadionům, ať už se tam dělo cokoli. Jeho spolupráce s Monserrat Caballé byla zřejmě přirozeným naplněním jeho snů (zajímavě je popisovaná jeho reakce na jejím koncertě). Z mého pohledu je jeho kariera mapováním slepé silnice rock'n'rollu - pokud není něčím úplně jiným.(23.2.2015)

• - Ve filmu je zařazen i záznam televizního vystoupení Briana Maye a Rogera Taylora v pořadu BBC za přítomosti Paula Danielse, v němž se rozhodli obhájit památku svého zemřelého kolegy. (Stoka)

• - Ve snímku je zachycena sekvence melodií z LP „Barcelona“, nahrávaná v roce 2012 v Praze, přesně v té podobě, v jaké měly skladby znít původně. (Stoka)