Freddie Mercury: Příběh

Viva Freddie - The Story of F.M.

(neoficiální název)

The Great Pretender

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2012, 84 min (SE: 107 min)

Rhys Thomas

Žádné suché fakta, ale dokument plný emocí o životě Freddieho Mercuryho očima jeho nejbližších, jeho kapely, ale i jeho fanoušků. Freddie měl tu moc, že mohl nahrát album a nenašli byste na něm žádnou skladbu, která by nebyla skvělá. Byla to prostě fenomenální skupina s fenomenální zpěvákem, který nechtěl být jen zpěvákem, ale i legendou a to se mu také povedlo.(13.9.2014)

Co dodat?! Moc pěknej dokument o jedné z největších hudebních osobností (minimálně) v historii pop-rockové hudby. Freddie byl značně nadčasovej a neuvěřitelným způsobem předběhl svou dobu. Showman, zpěvák, skladatel a frontman, kterej se nesmazatelně zapsal do historie hudby. V dokumentu uvidíte rozhovory s jeho nejbližšíma, soukromé fotografie a videonahrávky, který patří spíš mezi vzácný materiály.(1.9.2013)

Ríká se, že aby si Masaj dobře vydělal, stačí mu dělat Masaje. Jak to byl s Freddiem Mercurym? Tento dokument nás směřuje k tomu, že to tak úplně nebylo. Freddie ve své snaze naplnit to, co je v něm, působí sympaticky, na dotazy odpovídá vtipně a přitom věcně, na jevišti to je "operní klauniáda"... Jsem odchován bluesem a rockem a Jimmy Hendrixem (podobně jako Freddie), a zůstal jsem při tom. Freddie měl však v sobě operu a tak se dostal mimo můj zorný úhel. Písničkám Queen se však sotva dalo uniknout, patřily stadionům, ať už se tam dělo cokoli. Jeho spolupráce s Monserrat Caballé byla zřejmě přirozeným naplněním jeho snů (zajímavě je popisovaná jeho reakce na jejím koncertě). Z mého pohledu je jeho kariera mapováním slepé silnice rock'n'rollu - pokud není něčím úplně jiným.(23.2.2015)

Velice povedený dokument, zaměřený spíše na Freddieho osobní život, než jako pohled na celou skupinu Queen. Snaží se ukázat Freddieho, jako člověka, než jako jakousi ikonu. Příběh prolíná celý jeho život, od jeho dětství, přes samotné začátky, kdy ovlivněn svými vzory, jako jsou třeba Led zeppelin, začínal se svou hudební kariérou. Děj pokračuje přes mnohé úspěchy celé kapely, i (více) méně úspěšné Freddieho sólové období, až po slavný návrat s albem Innuendo a jeho operním projektem. Děj prolínají záběry z koncertů, nejrůznějších rozhovorů i záběrů z osobního života a končí událostmi po jeho smrti. Nelze snad považovat za spoiler :) Celý dokument je pojatý takovým přirozeným, až domáckým způsobem, což působí velmi příjemně.(26.8.2014)

Shlédnuto 26.8.2014 na Artu. Standartní, vzpomínkový dokument, vzpomínky kolegů a pamětníků,dobová videa a interview. Ovšem díky monstrózní výjimečnosti osoby Freddieho ve všech směrech (ať tak či tak) jsem zhlt celou stopáž jak malinu (a uvědomil si zpětně, že byl gay jak poleno v každém gestu, pohybu a slovu, jen tenkrát jsem to tak nevnímal).(26.8.2014)