Veřejné záležitosti

Public Affairs

Krátkometrážní / Komedie

Francie, 1934, 25 min

Robert Bresson

Bressonova prvotina, která byla dlouho považována za ztracenou (čehož prý režisér vůbec nelitoval a z jejíhož objevení Cinémathéque francaise prý zrovna odvázaný nebyl). Půvabná groteska, kterou byste se asi zdráhali přiznat autorovi filmů jako K smrti odsouzený uprchl, Deník venkovského faráře nebo Muška.(8.3.2008)

Na první shlédnutí je to docela schematické. Při druhém zhlédnutí je to už ale dobrá archetypická groteska. Nevím, proč se tady někdo podivuje, že měl Bresson (i) smysl pro humor. Vždyť například jeho Lancelot od jezera nebo Čtyři noci jednoho snílka jsou přece komedie..(8.6.2011)

Na Bressona je tohle teda hodně bláznivé. Něco takového bych očekával spíš od Chaplina, bratří Marxů nebo od celníka Rousseaua.(24.4.2008)

Pro jistotu jsem si Bressonovu grotesku pustila dvakrát, abych mu svým prvotním ukvapeným hodnocením (1 hvězda) nekřivdila. A je fakt, že zejména scéna s odhalováním sochy kancléře je hodně komická a i díky ní nakonec hodnocení snímku zvyšuji. Jinak ovšem přiznávám, že tohle byla má první a také nejspíš poslední zhlédnutá groteska v životě.(7.5.2011)

viz VIMEO.(13.8.2017)

• - Film, který byl považován za ztracený, resp. zničený při požáru během druhé světové války, objevila pod odlišným názvem v roce 1986 Cinémathèque Française. (Meiji)