divoČINY

Česko, 2013, 52 min

Jan E. Svatoš

Jan E. Svatoš

Romi Straková

Musím sa stotožniť v názore na poľovníkov a lesníkov s whackom. My sme tu vďaka divočine a nie divočina vďaka nám. Je smutné, že štátna legislatíva neumožňuje vrátiť veci do povodného stavu a je smutné aj to, že hádže polená pod nohy tým, ktorí sa o to pokúšajú. Taktiež sa mi zdá zvrátené vraždiť zver až do posledného jedinca a potom postaviť tej vražde pomník, ktorý uctí jej vraha. Toto nenormálne myslenie nás priviedlo nad okraj priepasti a tak isto nás časom do nej sotí. Trefný bol výrok o tom, ako človek vraždí z tisícov roznych dovodov a vlk len z hladu a snahy o prežitie, alebo, že mnoho ľudí poteší pohľad na divoké zviera v prírode, ale lovca-tj.vraha, poteší pohľad len na krvácajúcu trosku z ktorej život vyprcháva. Nehovorte mi, že sú poľovníci normálni a dobrí ľudia, jediný rozdiel medzi nimi a pytliakmi je ten, že majú požehnanie od štátu a svoju korisť si najprv vykŕmia.(3.1.2015)

Erazim Kohák vystihol pointu filmu - "Z hľadiska biotopu je omnoho väčším škodcom človek ako vlk." Niektoré z prezentovaných názorov poľovníkov sú na zvracanie. Nepriamo potvrdili to, čo zo súkromných rozhovorov s niektorými z nich už dávno viem: akákoľvek prísne chránené zviera žijúce vo voľnej prírode je pre nich totálnym nepriateľom, ktorého je potrebné akokoľvek legálne alebo nelegálne zlikvidovať. Ide o zvieratá, ktoré svojím prirodzeným založením môžu byť pre poľovnícku lobby sokom, znižujúcim početnosť ich potencionálnych úlovkov. Takto bolo na Slovensku usmrtených množstvo rysov, medveďov, vlkov, divokých mačiek, diviakov i vydier. Prevažne poľovníkmi, ktorí sa pre tieto prípady ochotne prevtelili do rolí pytliakov.(31.12.2013)

"Medvědy pro všechny!" ...Fůůj... "Žádné medvědy!"... Fůůj... "Někomu medvědy a někomu finanční kompenzace z evropských fondů!" .....Joooo!!!! Jinak pro mě průměrný snímek, kde se nedozvídám nic extra převratného. Animace a la NEDEJSE působí až rušivě. Jinak to ušlo, ale šlo by to myslím udělat líp.(8.1.2014)

Myslenie poľovníkov je podivuhodné. Oni sa tvária akoby zvieratá v lesoch tu boli vďaka nim. To, že zvieratá sú v lesoch, nazývajú "chov zvery". To, že sú tu lesy, nazývajú "pestovanie stromov". A nazývajú sa "milovníkmi zvierat". To je také isté, akoby sa považoval za milovníka zvierat zamestnanec veľkochovu. Veď tiež "chová zver". Oni sú akoby z iného sveta. Dokument približuje nie len ich zvláštnu mentalitu, ale hovorí aj o tom, o čo sme vďaka hospodárskemu lesníctvu prišli.(11.6.2014)

Skvělá práce hrstky lidí...(23.12.2017)