V jeho očích

• Brazílie Hoje Eu Quero Voltar Sozinho (více)

Giovana (Tess Amorim) je Leova (Ghilherme Lobo) najlepšia priateľka. Trávia spolu popoludnia pri bazéne, hodnotia spolu momentálnu úroveň nudy a len tak sa pofľakujú. Ich vzťah však nie je na intímnej úrovni. Leo je pomerne uzavretý, nepúšťa si k telu ani svojich spolužiakov vytvára si vlastný svet nezávislý od ostatných. Slepý pätnásťročný Leo je už unavený z ochranných postojov rodičov a je rozhodnutý prevziať kontrolu nad svojím vlastným životom, preto požiada o výmenu školy. Príchod nového žiaka do jeho starej školy však donúti Lea, aby prehodnotili svoju každodennú rutinu. Potom, čo sa spriatelil s Gabrielom (Fabio Audi), musí nájsť spôsob, ako sa vysporiadať s Giovaninou žiarlivosťou. Keď si však Leo začne uvedomovať, čo cíti ku Gabrielovi, začína mať obavy z budúceho vývoja ich priateľstva. (figliar)

Anderton

Veľmi sympatický pokus o preniknutie do sveta mladých. Či už tých bez handicapu, s hadicapom, tak alebo onak orientovaných. Daniel Ribeiro sa im dokázal dostať do hláv a vďaka hercom sa to darí aj nám. Darí sa mu to najmä optimistickým štýlom podania, miestami citlivo dostávajúceho sa na hranicu vážnej drámy pomocou konfliktov, ale svet mladých bude predovšetkým vždy zábava, v najhoršom prípade potom neuskutočnená túžba po zábave vďaka okolnostiam. Tie v tomto filme nie sú až tak extrémne vyhrotené, aby sme museli byť svedkami ďalšej ťažkej festivalovej depky. Je otázne, kto je tu vlastne ústredná dvojica a to je tu aj jedna z najzaujímavejších otázok. Keďže som vymenoval iba klady a výraznejšie zápory ma nenapadajú, snáď okrem toho, že nie som cieľová skupina filmu, porozmýšľam ešte nad štvrtou hviezdou. ()

Tosi

Mám pocit, že jsem viděl něco mimořádného. Hlavní postavou je slepý kluk, jenž v pubertě objevuje sám sebe. Jeho nevšední "pohled" ale udělal z filmu něco úžasně hezkého a dojemného. S jeho pocity se mi tak lehce padalo a stoupalo, že jsem něvěděl, jestli se dřív smát, nebo brečet. Příběh není vůbec jen o ostýchavosti z vlastní homosexuality, ale taky o bojování za vlastní život a vlastní touhy. Film mě donutil jen sedět a koukat, a třeba u nočních vyjížděk kluků na kole jsem zapoměl, že vlastně koukám na film. Takových filmů víc, bylo by mi na světě mnohem líp. ()

slunicko2

Kdyby jsi ukradl polibek, jak bys ho vrátil? 1) Přijetí různě handikepovaných lidí ve filmu je věc stejně ošidná jako v životě. Lidé jsou na rozpacích, cítí se provinile, nevědí, jak s nimi jednat. Chovají se podobně jako mlčící většina studentů ve filmu. Tvůrcům se však podařila jedna věc. Slepý Leo je kluk stejně přitažlivý jako neslepý, když si tedy zvykneme na různá omezení, které jeho postižení přináší. První celovečerní film se 32letému fešákovi gayovi Danieli Ribierovi (scénář, režie, účast na produkci) povedl. 2) Šťastnou ruku měl režisér i při výběru protagonistů. 19letý tanečník baletu Ghilherme Lobo (slepý Leo) není ani herec, ani slepý ani gay, je to ovšem pěkný kluk stejně jako 27letý (!) Fabio Audi (nový spolužák Gabriel). Pěkný je i 28letý Pedro Carvalho (blonďatý šikanista Fabio). 3) Hoje Eu Quero Voltar Sozinho vybralo brazilské Ministerstvo kultury, aby se za Brazílii ucházel o Oskara 2015. Bohužel však film neuspěl a nebyl nominován. ()

carly

Tento film je 96 minutove objatie. Obcas trochu boli, miestami je frustrujuce, chvilu zabavne, ale hlavne je velm velmi krasne. Hlavna trojica hercov podala uzasny vykon. Film ubehol ani som si nevsimla ako. Pacilo sa mi, ze nechali vsetkych robit chyby a hluposti. Pacilo sa mi, ako vykreslili vztahy, rodinne, priatelske, romanticke. Pacilo sa mi to cele. ()

Flego

Režisér Ribeiro sa zatiaľ venoval krátkometrážnej tvorbe a tento príbeh je "prerábka" jedného svojho kraťasu. Príbeh hovorí veľmi citlivým a decentným sposobom o láske medzi mladými mužmi a ako heterák oceňujem tento prístup. Vzniklo nenápadné dielko, ktoré ponúka čistotu partnerského ale aj priateľského vzťahu. V tomto prípade je jazýčkom na váhach mladá Giovanna, ktorá dokázala dať na oltár najvyššiu obeť bez štipky egoizmu. Zaujímavý film má však aj slabiny a tou je určité naťahovanie deja a tým strata tempa. Tretí komentár. 3+ ()

• Mená dvoch spolužiakov (Fabio and Ghilherme), ktorí šikanujú Leonarda sú odvodené zo skutočných mien predstaviteľov hlavných rolí Ghilherme Lobo a Fabio Audi. (dwdb)