Korida lásky

Japonsko / Francie, 1976, 105 min

Nagisa Óšima

Nagisa Óšima

Anatole Dauman

"VŠECHNO CO DĚLÁME, I KDYŽ JÍME, MUSÍ BÝT AKTEM LÁSKY." A to i samotná smrt v rozkoši aneb když ji miluješ není co řešit a jelikož na japonečku se pěkně koukalo a ten škrtící sex měl v sobě jisté temně znepokojivé až uhrančivé kouzlo za sebe říkám, že tahle studie o sexuální posedlosti měla něco do sebe. "Tour Japonskem zhýralým, temným a hříšným."(27.1.2017)

Je to jeden z tech filmu, ktere budou bud zatracovany nebo vyzdvihovany. Priklanim se spise k tomu druhemu. Od zacatku je v podstate zrejme, ze film vyusti v nejakem vrazednem obeti. Nicmene vnimala jsem predevsim vytvarnou stranku, ktera mne opravdy zaujala. Staci jen sledovat s jakou peclivosti jsou ve scenach vybirany jednotlive barvy. Polohy tel, etc. Prestoze uz si asi Koridu lasy nikdy nepustim - jak se rika,vseho s mirou - urcite je to pro mne jeden z vyznamnych filmovych zazitku.(24.8.2006)

Nechvalně proslulý a kontroverzní snímek Nagisy Ošimy líčí skutečný příběh, který se v Japonsku udál v první polovině 20. století. Z dnešního a možná i tehdejšího kontextu by bylo určitě snadné řící, že si film získal "renomé" především díky explicitním sexuálním scénám, které nemají příliš daleko od ryzí pornografie. Nicméně estetické zobrazování aktu a nejrůznějích sexuálních praktik a deviací (sadomasochismus, voyerství, exhibicionismus, orální sex, odorismus) přenáší film spíše do umělecké sféry.(16.6.2011)

Skandální film, který musel režisér natáčet sice v Japonsku a s japonskými herci ale za francouzské peníze a pro zahraniční distribuci, protože domácí cenzura takto explicitnímu zobrazování sexuálního aktu tehdy jaksi nehověla... Skandální... No, na nijak výjimečnou stopáž je to asi po hodině už dost nudné a jen jsem úpěnlivě čekal na to proslulé filnále. A když konečně přišlo, spíše než katarze a rozčarování z toho, kam až může vést zničující lidská vášeň, se dostavila úleva, že se už odvíjejí závěrečné titulky. Zajímavě kontrapunktická zvuková stopa, spousta situací stojících na hranici absurdity (sex před hrajícími gejšami, etuda s nahými malými dětmi,...), skutečně "tělesné" herectví hlavních představitelů, atd. Není to zkrátka špatně natočené, při o něco větší divácké trpělivosti to může být i zajímavé, mě to ale přišlo především nudné. A navíc se mi nechce oceňovat film jenom za to kolik a jakých tabu v historii kinematografie prolomil.(15.11.2006)

Těsně po zhlédnutí nemám pocit, že bych o něco přišel, pokud bych tento film neznal. Otevřeným naturalismem mnohých scén mi to připomnělo jiný nechvalně proslulý snímek "Saló aneb 120 dnů sodomy", který jsem měl podobně jako "Koridu lásky" problém vůbec dokoukat. Neholduji podobným snímkům a jsem na pochybách, zda celý ten humbuk kolem jejich kontroverze nepramení z jejich samoúčelné snahy poutat na sebe pozornost za každou cenu. A na tuto hru se mi moc přistupovat nechce, už proto, že punc skandálnosti po letech vyprchá, a z pozice současného blazeovaného diváka od filmu očekávám poněkud více, než několik estetizovaných záběrů na kopulující párek. Uměleckých kvalit je zde podle mě poskrovnu a vyzdvihl bych snad jen kompozici některých záběrů a věrohodné herecké výkony představitelů ústřední dvojice. Jinak mě tato filmová studie milostného vztahu hysterické nymfomanky a hedonického flegmouše zrovna dvakrát neoslovila a soudím, že tenhle film má to nejlepší dávno za sebou. Svých 15 minut slávy si odbyl v éře sedmdesátek a dnes už těžko někoho osloví (byť ano, dovedu si klidně představit, že to vyjde na DVD v Levných knihách, které si v podobných pseudoartových bijácích libují). Skutečnost, že se jedná o film podle skutečné události, mě pak už nechává ledově chladným docela - celá ta posmrtná kastrace je navíc po trikové stránce provedena dost mizerně, a děkuji své otrlosti, že mi krajně degutantní závěr nepřivodil nevolnost, před kterou bych slabší povahy raději předem varoval, pokud byste už měli tu potřebu na tenhle zbytečný snímek někdy koukat.(12.5.2012)

• - Film byl zpracován ve Francii a oficiálně byl francouzským, díky čemuž se v Japonsku mohl promítat. Přesto byly některé jeho části zcensurovány a Nagisa Ôshima byl kvůli němu souzen. (JoranProvenzano)

• - Po odvysílání filmu v Portugalsku (Rádio e Televisão de Portugal) sdělil arcibiskup města Braga, Eurico Dias Nogueira, že se dozvěděl více během deseti minut filmu než v celém svém životě. (JoranProvenzano)

• - Po své premiéře na Filmovém festivalu v New Yorku byl film ve Spojených státech amerických na určitou dobu zakázán, na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Berlinale byl dokonce zabaven. Později byl však ve filmových klubech nesestříhaný promítán. Na domácím videu byl v Německu k disposici až po roce 1990. (JoranProvenzano)