Norsko (festivalový název)

Řecko, 2014, 73 min

Yannis Veslemes

Yannis Veslemes
  • hirnlego

Sjetej Karel Heřmánek s chcíplym čoklem na hlavě a ještě chcíplejšim scénářem v ruce. U závěrečných titulků už mi bylo fyzicky trapně za všechny zúčastněné (škoda, že jsem neměla nervy na následnou diskusi s tvůrci, to mohla bejt prdel). Jedna hvězda za geniální myšlenku #88 a druhá za to, že moje vytracený lístky na další den Varů odevzdal nějakej bůh do ztrát a nálezů *in love*.(7.7.2014)

Norsko mě příliš nezklamalo. Uhrančivě zabarvená kamera si hraje se stíny a spolu s rytmem osmdesátkového diska působí na diváka jako drogové opojení. O to méně byl bohužel kladen důraz na herectví nebo scénář, který je možná originálně ujetý, ale také trestuhodně bez smysluplného konce či pointy. 5/10 [KVIFF 2014](7.7.2014)

Kdyby Jim Jarmush vyšňupal půl kila koksu, vypil panáka LSD a zajedl to houbičkama, pořád by neměl tak obří koule, aby obsadil do jeho upírského filmu herce, který vypadá jako já po týdnu prohýřených a vyhulených nocí ve varském Aeroportu, mající dětskou obrnu a ovládající jediný tanec - tanec svatého Víta. Kryptofašistický, vampirický trip o naprosto vyjetém vejletu vyndaných upírů, kteří jdou šoustat na benzínku, zatrsat si na diskotéku, při cestě si zazpívají infantilní písničku o Norsku, aby rázem orodovali za nesmrtelnost náckovství a následně trsali na věčnost. Rozhodoval jsem se mezi pěti hvězdami a odpadem, ale jelikož je CSFD plné schlíplých ocasů, kteří nedokážou brát film s nadhledem, nemůžu jinak.(8.7.2014)

Můj před-festivalový tip ve výběru obstál. Náročnost snímku je znatelná, velký důraz se klade na vizuální zpracování, které vytváří psychedelické scény. V kontrastu s hudbou se tak divákovi dostává tripový zážitek, na který je odvaha jít střízlivý a špatně naladěn. Velmi mě zaujaly světelné efekty a hra s obrazem, díky čemuž mě film nakonec utvrdil na slušném průměru.(6.7.2014)

• LiborGondek

KVIFF 2014. Řecký film s názvem Norsko, který ovšem, nenechte se mýlit, vůbec není o Norsku. Dokonce se tam toto slovo mihne mimo řečí asi jen dvakrát. Nechápu název, ale nechápu toho v tomto případě vlastně mnohem víc. Davy proudící ze sálu, jinak nádherného Městského karlovarského divadla, v podstatě ihned po začátku filmu o jeho kvalitě rovněž příliš nesvědčí. Jediné, co se mi trochu líbilo, bylo zakomponování skutečné historické postavy (úmyslně neříkám které), ale to bohužel už snímků stejně nepomůže.(7.7.2014)