Pornografický vztah

Scénografie:

Véronique Sacrez

Kostýmy:

Anne Schotte

JIž před takřka 140 lety psal mladý Masaryk zasvěceně o chorobnosti jako hlavním znaku moderního evropského člověka. Výheň dvou světových válek tento pronikavý soud českého myslitele dále prohloubila a zvýraznila. Odpovědnost, dospělost, disciplinace (sebezkázňování, výchova a směřování ke kázni vůbec) se postupně dostaly do stále stupňovanější systémové defenzívy. Útěk před zodpovědností a únik jako základní životní pocit jsou i virtuálně střeženou domnělou svobodou anarchisticky nespoutatelného individua před jakoukoliv formou nepohodlně svazující dospělosti. Těkavost a povrchnost se stávají ochranou před plně prožívaným životem. Platí to nejen pro jinošský a dívčí, ale stejně tak pro zralý druhý a třetí, i stařecký čtvrtý a pátý věk. Hrdinové VZTAHU - skvělá francouzská kinematografie hraného filmu nám tu jaksi mimochodem nabízí dva delší skvělé herce a neméně zdatného špičkového režiséra - , jimž je dohromady kolem 115 let druhého středního věku, jsou typickými představiteli této nepřiznané latentní ustrašenosti a zděšenosti. Tajemná síla, jež až mysticky (tajemnostně, tajemně) posléze poltí vznikající hluboký vztah, vymezený zprvu domněle bezcitovým pohlavním stykem, je ve skutečnosti jejich až laboratorně sledovaným oboustranně sdíleným únikem před kvalitou skutečného života, jíž jsou naopak stále mocni oba hrdinové např. proslulého staršího amerického filmu JOHN A MARY.(20.2.2011)

Tenhle film má jiskru, šmrnc, náboj, kouzlo, zkrátka něco do sebe...a erotika to opravdu není...nepřestává mě fascinovat jak jsou ti dva tak blízcí a přitom se vlastně neznají. Pornografický vztah provokuje vaši zvědavost od začátku až do konce, a to je něco co se vidí opravdu málokdy....a o to je výjimečnější.(15.4.2004)

Moc MILÉ PŘEKVAPENÍ (půl hvězdičky si ještě přidejte). Nemám rád přeslazené romantické cajdáky, kde si nakonec oba padnou do náručí za zvuků slzopudné melodie a nastupujících titulků. To Vám zde ovšem nehrozí, stejně jako odvážné erotické scény. Jde o minimalistické dílko ve všech ohledech. Délkou, úspornými, jednoduchými způsoby vyjadřování, důrazem na detaily. Jemné náznaky, mimika tváře. Nečekejte nějaké vizuální nebo zvukové rozptylování. Vše ustupuje do pozadí. Film koncentruje Vaši pozornost na verbální a ještě více na mimoverbální KOMUNIKACI. Výkon obou představitelů je vyrovnaný a oba mi ve svých rolích seděli. Závěr je sice smutný (žel, i odhadnutelný), ale je to myslím lepší a dává to smysl. Shrnuto: Film, který nedojímá prvoplánově – záleží na každém z nás, co si z něj odneseme. Ukazuje nám, jaké brýle mámení nosíme a jak moc potřebujeme korigovat své názory KOMUNIKACÍ s druhými.(27.4.2004)

citlivý a lidský film, který je zajimavý hlavně svým polodokumentárním stylem, kdy jsou hlavním dějem proplétány rozhovory obou hlavních postav, kde vypráví o svých pocitech. Toto spojení dodává vcelku fádnímu příběhu tu pravou jiskru a kratší délka jen nahrává ještě intenzivnějšímu zážitku a na konci nás to nutí k zamyšlení. Pro mě jsou to nečekané, ale zasloužené 4 hvězdy. Jen tak mimochodem - ve filmu pornografii nenajdete. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.1.2015)

Asi som očakával niečo úplne iné, niečo kontroverzné, keďže tento film bol obľúbeným filmom našich filmových klubov. Nakoniec to bol "iba" psychologický" nezávislý, napriek striedmej dĺžke pomaly plynúci filmík, ktorý neurazí, ale myslím, že neprináša nič špeciálne nové a to je vzhľadom na jeho názov trochu podvod na diváka. Nie, nečakal som porno, ale kontroverznosť určite.(4.10.2012)